Nikola Tesla Kimdir? En Önemli Buluşu Nedir?

Nikola Tesla, tarihteki en önemli mucitlerden birisidir. Hemen hemen her alanda çığır açacak farklı buluşları vardır. Özellikle elektrik alanında yaptığı buluşlar, insanlık açısından büyük önem taşımaktadır. Normalde Sırp doğumlu olan Nikola Tesla, 1884 yılında Amerika’ya göç etmiş ve Amerikan vatandaşlığı almıştır.

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Sırbistan’da doğmuştur. Söylentilere göre Nikola Tesla’nın bu denli zeki olmasının en büyük nedeni annesi. Nikola Tesla’nın annesi, tıpkı Tesla gibi küçük icatlar tasarlamıştır. Özellikle tasarladığı mekanik yumurta çırpıcısı ile kendi çapında tanınmayı başarmıştır. Bunun dışında Nikola’nın annesi okumayı çok severdi ve harika bir hafızası vardı. Bir kere okuduğunu bir daha aklından çıkarmayan Duka Tesla, belki de Nikola Tesla’nın devrim açan icatlarında en büyük rolü olan kişidir.

Bunların dışında Nikola Tesla, içine kapanık biri olarak biliniyordu. Bunun en büyük sebebi ise çocukken yaşadığı olaylardır. Örneğin Nikola Tesla’nın abisi henüz 12 yaşındayken attan düşerek hayatını kaybetmiştir. Ailesi ise suçu atı korkuttuğu için Nikola’ya yüklemiştir.

Bunların dışında Nikola, çocukken şiir yazmayı ve kitap okumayı çok severdi. Öyle ki tıpkı annesi gibi bir okuduğunu bir daha unutmazdı. Henüz 6 yaşındayken icatlar yapmaya başlayan Tesla, ilk olarak kendine bir su çarkı tasarlamıştır. Bunun dışında ise çocukken oldukça garip hareketlerinin olduğu bilinir. Örneğin, yemeğe başlamadan önce yemeğinin kübik hesabını yapan Tesla, başarısız olursa yemek yemiyordu.

Nikola Tesla’nın En Önemli Buluşu

Nikola Tesla, yaşadığı süre boyunca insanlık için birçok önemli icat yapmıştır. Radyo ise bu icatların en büyüğüdür. Nikola Tesla’nın icat ettiği radyo sayesinde herhangi bir yerden herhangi bir yere kolayca sinyal gönderilebiliyor.

Tesla, ilk olarak 1895 yılında 80 kilometre uzaklıktaki bir alana radyo sinyali göndermeye çalışıyordu fakat test sırasında maalesef laboratuvar yandı ve testte bir süreliğine gecikme yaşandı. Tesla, radyo üzerinde çalışırken Marconi isimli bir başka bilim adamı ise kablosuz telgraflar üzerinde çalışıyordu ve bu iki icat da birbirine çok benziyordu. 1897 yılında radyo için patent başvurusu yapan Tesla’nın talebi kabul edildi. Marconi ise 1900 yılında patent başvurusu yaptı fakat icadı, Tesla’nın icadına çok benzediği için reddedildi.

Bunun üzerine Marconi, Edison gibi isimleri arkasına aldı ve kendine ait bir şirket açtı. Daha sonra ise 1901 yılında Atlantik’in hemen hemen her yerine sinyal gönderebildi ve 1904 yılında Tesla’ya verilen patent Marconi’ye devredildi. Tesla, her ne kadar Marconi’yi dava etse de o dönem ona maddi olarak kafa tutacak kadar güçlü değildi. 1915 yılında açılan dava, 1943 yılında Tesla öldükten birkaç ay sonra sonuçlandı. Tesla, öldükten sonra patent haklarına sahip olmuştu…

Nikola Tesla’nın Diğer Buluşları Nelerdir?

Nikola Tesla, radyo dışında birçok önemli buluşa imza atmıştır. İşte Nikola Tesla’nın diğer buluşları;

  • Nikola Tesla’nın çocukluğundan beri parlak nesnelere bir zaafı vardı. Bu nedenle neon lambaları icat etmiştir,
  • Nikola Tesla, günümüzde saç kurutucular ve süpürgelerde bulunan indüksiyon motorunu icat etmiştir. Tabii bu motor üzerinde çalışan Galileo ve Ferrari de Tesla gibi patent başvurusunda bulunmuş fakat geç kalmıştır,
  • Nikola Tesla, her ne kadar alternatif akımı icat etmese de gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur,
  • Son olarak Tesla, her ne kadar zor olsa da kablosuz bir şekilde elektrik akımını iletmek istemiş ve bunu başarmıştır. Bu başarısını 1899 yılında icat ettiği büyüteç vericiye borçludur.