Bir Seri Girişimcinin Büyümesi: Asla Öğrenmeyi Durdurmayın

1024

25 yaşındayken ilk işime başladım. Restoran sektöründe büyümek hayalimdi. Yeterince çalıştıktan sonra, harika yemekler hazırlamak için temel yetkinlikler geliştirdim. Bu yüzden New York’ta Muhteşem Yemek Mağazası ve Muhteşem Yemek Catering’leri başlatmaya karar verdim. İlk yıl harikaydı. Hızla büyüdük, daha fazla iş kazandık. İş planınızı yazarken istediğiniz her şey vardı. Elimde olmayan bir hayat vardı. Haftada yedi gün, günde 16 saat çalışıyordum. Belli süre sonra aklımı ciddi olarak sorguluyordum. Üçüncü yılda, gezegendeki en büyük morgan olduğumu düşündüm. Dördüncü yılda gıda endüstrisinden işi satma fırsatı yakaladım. Bir sonraki adımım Maryland Üniversitesi’nde MBA kazanmaktı. Bir sonraki işimle o kadar uğraşmaktan alıkoymak için her şeyi öğrenmek istedim.

Bir girişimcinin ilk basamağı; DC pazarında özel gıda perakendecisi için danışman olarak işe başlamıştım. Büyümek isteyen küçük, iki mağazalı bir şirketti. Okul bitene kadar sadece kısa süreli olduğunu söyledim fakat hayatımın şu döneminde burada bir başkan yardımcısıyım Kuruluştaki kilit karar vericiydim ve “girişimcilik öncesi” çabalarım aracılığıyla büyümesine yardımcı oldum.

Sonra 800razors.com adlı bir e-ticaret tıraş şirketini kurdum. Amerikalı tıraş ürünleri satan erkek ve kadınlar, ulusal markalarla karşılaştırılabilir, perakende fiyatın yüzde 50’sine kadar. Büyük katılım ücreti sağlayan bazı katılımcılar ile sıcak bir kategori oldu.

PR için marka bilinirliği kazanmak için yaratıcı yollar bulduk. SF Giants atıcı Brian Wilson, Dodgers’a takas edildi ve bir yıldan beri ilk kez sahaya çıkacaktı. Beyzbolseverleri onu biliyorlar, bu yüzden onu ustura ile tıraş etmek için ona 1 milyon dolar teklif ettik. Tıraş makinesinin kalitesini ispatlamak için Brian Wilson’ınki gibi sakalları tıraş etmekten daha iyi bir yol mu var?

Hikayede medya toplandı. Herkes, tıraş olmak için birine çok para teklif etmenin aptal olduğunu düşünüyordu! Sosyal medyamız, kendi kıllı vücut parçalarının görüntülerini gönderen insanlarla patladı. Komikti. Sonra TMZ, Brian’ın Los Angeles’taki bir spor salonundan çıkarken yakalandı ve ona milyon doları alıp almayacağını sordu. Sakalını herhangi bir miktarda tıraş etmediğini söylediğinde, işler tekrar başlıyordu. Şimdi insanlar, birilerinin sakallarını tıraş etmek için bir milyon doları geri çevirmesinden öfkelendi. Yeni bir iş başlatmanın harika bir yoluydu.

2015 yılında Michael Phelps’e tıraş makinelerinden bazılarını verdik ve denemek için tıraş kremi yaptık. Yüzücüler tüm bedenlerini tıraş ettiğinden, ürünlerimizin kalitesini göstermenin harika bir yoluydu.

Beklenmedik bir ilham kaynağı; 800razors.com’u sattık. Bundan sonra ne yapmak istediğimi bilmiyordum. Daha önce başlattığım tüm girişimler, bir iş planı oluşturmak ve yürütmek üzere bir fikirle başladı. Bu sefer bir fikrim yoktu. Diğer girişimciler satışı öğrendi ve işlerini pazarlamak için benden yardım istemeye başladı. Bir sonraki girişimimden hâlâ emin olmadığımı düşündüm de, neden olmasın? Pazarlamayı seviyordum. Ayrıca, bir sonraki işim için bir fikir patlatabilir. Bir ay içinde dört farklı işyerine yardım etmeye başladım. İki ay içinde sekiz işim oldu. Sadece kendiliğinden gelişen bir olay oldu. Ağustos ayı sonuna dek, dijital pazarlama ajansım ClicBlox’u kurdum ve şimdi her ay gelirlerimizi iki katına çıkarıyoruz. ClicBlox’u yetiştirmek için en iyi zamanım oldu. Çok beğeneceğim ve pazarlama girişimlerimizle müşterilerimize yardım sonuçlarını görmeyi seviyorum. Hala çok çalışıyorum, ancak haftanın 60 saati altında tutmaya çalışıyorum. Önceki tüm işletmeler bana büyümeyi nasıl yönetebileceğimi ve hala yaşadığımı öğretti.