Blackberry Girişimciler İçin Çok Güvenli Mesajlaşma Sistemi Geliştirdi

Sağlık ve savunma gibi çeşitli sektörlerde çalışan işletmelerin ihtiyacı olan şey aslında hep aynı: gerçek zamanlı iletişim imkanı. Kanadalı akıllı telefon üreticisi olarak bilinen BlackBerry bu pazarı hedef alarak işletmelere çok güvenli bir mesajlaşma sistemi geliştirdi. Sistem, şimdiden pek çok işletmenin kişinin ilgisini çekmeye başladı.

Bu sistem yazılımcıların BlackBerry Messenger’ın güvenli iletişim özelliklerini kendi uygulamalarına entegre etme olanağı sağlıyor ve sistem sadece teke tek ya da grup sohbetlerinde değil ses, video ve dosya paylaşımında da güvenli ve şifreli bir ağ kurma olanağı yaratıyor.

BlackBerry’in yeni sistemi ayrıca normal mesajlaşma sisteminde karşılaşma olanağımızın olmadığı pek çok gelişmiş özelliği de öne çıkarıyor. Şirketin bu uygulamasını kullanarak yolladığınız mesajlar üzerinde kapsamlı bir kontrole hakim olabiliyorsunuz; bu da gönderilen mesajları düzenleme, alıntılama, silme ya da geri çekme gibi olanakları beraberinde getiriyor. Bunların yanı sıra konum bazlı servisler ve kişiye özel statüler de öne çıkan diğer özellikler arasında geliyor.

BlackBerry Messenger’ın orijinal halinde çok da ötesinde olan ve günümüz dünyasına uyum sağlayan sistem yazılımcıların ilgisini oldukça çekeceğe benziyor. Şirket çok güvenilir mesajla sistemiyle özellikle sağlık pazarı sektöründe faaliyet gösteren işletme ve girişimlerin dikkatini çekmeyi planlıyor. Şu an için sistemin ne kadara mal olacağı belirlenmiş olmasa da BlackBerry bu ürünü abonelik sistemi ile pazara sunmayı planladığını duyurdu.

Bir zamanlar ününü kaybedeceği endişesi taşıyan BlackBerry geliştirdiği yeni mesajlaşma sistemi ile yerini daha da korumaya niyeti olduğunu açıkça gösteriyor. BlackBerry’nin uygulayıcı genel müdürü Marty Beard ise şu sözler ile hissettiklerini ve düşündüklerini ifade etti: “Güven odaklı iletişimler için gün geçtikçe artan bir ihtiyaç olduğunu görüyor ve hissediyoruz. Bu SMS kavramından da ötedir. Bu organizasyonlar için gerçek zamanlı mesajlaşma ve sestir. Ve onlar bunları uygulamarına entegre etme ihtiyacı hissediyor.”

Marty Beard’ın da açıklamasında dile getirdiği gibi BlackBerry “çok güvenli” olarak ifade ettiği yeni mesajlaşma uygulamasıyla daha güvenli, ölçeklenebilir ve günümüz teknolojisine uygun bir sistemi işletmelere sunarak arzu ettiği hedefe tamamen ulaşmış oluyor.