Girişiminiz İle İlgili İlham Verecek 5 Kitap

798

Girişiminizi hayata geçirmek heyecanlı ve bir o kadar da sancılı bir süreçtir. Bu süreç esnasında elde ettiğiniz deneyimler sizin daha sağlıklı bir yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır. Elde ettiğiniz deneyimlerin yetmediği noktada işin ehli olan uzmanlara ve mentorlere danışmanın yanı sıra ilgili konu hakkında araştırma yapmayı ve kitap okumayı da denemek isteyebilirsiniz.

Size girişiminizi kurma ve geliştirme sürecinde ilham verecek 5 kitabı bu yazımızda derledik.

Girişimciliğin Altın Kuralı – Ertuğrul Belen & Taylan Demirkaya

Kendi alanında uzman olan 24 yazar ile birlikte hayata geçirilen ve Ertuğrul Belen ile Taylan Demirkaya tarafından derlenmiş olan kitap, girişimcilik, ekosistem, kuruluş aşaması, strateji belirleme, start-up hukuku, networking ve yatırımcı ilişkileri gibi pek çok önemli konuya değiniyor. Kitap genel olarak “girişimcilerin pusulası” olarak nitelendirilmiştir.

Yalın Yeni Girişim – Eric Ries

İlk 2012 yılında basılan kitap, girişimci ve küçük ya da orta ölçekli işletme sahiplerine hitap etmeyi başarıyor. Yeniliğin başarılı işleri nasıl doğurduğunu daha iyi anlamak ve her şeyi geliştirerek nasıl başarıya ulaşacağınızı anlatan kitap olmazsa olmaz bir seçki.

İnsanların Aklına Girme Sanatı – G. Richard Shell & Mario Moussa

Klasik girişimcilik kitaplarının aksine farklı bir eser olan “İnsanların Aklına Girme Sanatı” iki ikna ustası tarafından yazılmış. Etkin öz-değerlendirme yolu ve sahip olan beceriler üzerine konuşan iki yazar Woo tekniği ile insanları ikna etmenin yollarını okuyucuları ile paylaşıyor.

Algı Gerçektir – Aradhna Krishna

Girişimcilik ve benzeri alanlara farklı bir yaklaşımda bulunmak isterseniz, bu kitap size göre. Algının ve kısacası 5 duyunun gücünün ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışan yazar bir ürünü algı açısından deneyimlemenin önemini sektörün profesyonelleri ve yaptıkları işler açısından değerlendiriyor.

TED Gibi Konuş – Carmine Gallo

Girişiminizin yatırım almasını sağlamak yapacağınız 10 dakikalık sunuma ya da bir asansör konuşmasına bile bağlı olabilir. Bu konuda başarılı olmanızı yardımcı olan kitapta TED konferansları üzerine araştırma ve çözümlemeler, TED’in öne çıkan konuşmacıları ile gerçekleştirilen söyleşiler ve alanında uzman kişilerin konu ile ilgili görüşleri mevcut.