Kadın Girişimci Kredisi

Kadınların iş hayatında yer alması, ülkenin gelişimi ve ilerleyişi adına çok önemlidir. Ülkemizde kadın girişimcilerin sayısı yıldan yıla artış göstermekte ve bu durum ülke gidişatı adına sevindirici bir gelişme olarak görülmektedir.

Kadınların genellikle ev işi ve çocuk sorumluluğunun fazla olması nedeniyle iş hayatına girişme düşünceleri ya olmamakta ya da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Oysa değişen dünya şartları kadınların da erkekler kadar çalışmasını ve geleceğe özgüveni yüksek, girişimci ve başarılı insanlar yetiştirmek adına örnek teşkil etmeleri gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

Türkiye’de kadın istihdam oranları, gelişmiş ülkelere göre oldukça düşüktür. Bunun belli başlı nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Kadınlar küçük yaşta evlenerek, evin ve çocuğun sorumluluğu ile uğraşırken iş hayatına girmekte geç kalıyorlar veya hiç girme imkânı bulamıyorlar.
  • Kadınlar, yeterli sermaye bulamadıkları için hayalini kurdukları işe girişmeye cesaret edemiyorlar.
  • Toplumsal baskılar nedeniyle istedikleri halde başarılı işler yapacaklarına inançlarını kolayca yitirebiliyorlar.
  • Erkek egemen yapılar nedeniyle iş ortamlarında farklı zorluklarla başa çıkmak zorunda kalıyorlar.
  • Baba ve eş faktörü gibi otoriter figürlerin tutumları nedeniyle kendi işini kurmaya veya bir işe girişmeye imkân bulamıyorlar.

Tüm bu olumsuz gerçekler, değişen dünya ile birlikte yerini özgür ve bağımsız kadınlardan oluşan topluluklara bırakmak durumundadır. Kadınlar, anayasaya giren pozitif ayrımcılık ve toplumsal uyanış sayesinde artık kendi değerlerinin farkında olarak, iş hayatında yeni serüvenlere atılmaktan korkmamaktadırlar. Bu konuda kadınların iş yaşamına girmelerine destek olmak adına bankalar, Kadın Girişimci Kredisi gibi adımlar atarak kadınların iş kurmasına kolaylık tanımaktadır.

Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Kadın Girişimci Kredisi üç şekilde alınabilir. Bunlar: Destek, kredi ve hibedir. Her biri için farklı şartlar mevcuttur. Bankalar farklı destek programları sunabilir ve kişisel tercihlere göre kredi alınabilir.

Yeni iş kuranlar veya kurulu işini geliştirmek isteyenler kendi şartlarını ve bankanın sunduğu imkânları göz önünde bulundurarak diledikleri bankadan Kadın Girişimci Kredisi alabilirler. Bazı banka ve kurumlar gerekli eğitimleri verme konusunda da başarı sağlamış durumdadır. Buna göre T.C. vatandaşı olmak ve eğitimlere katılmak ile kolayca Kadın Girişimci Kredisi elde edilebilir.

Kadın Girişimci Kredisini Kimler Alabilir?

Her bankanın farklı şartları mevcut olmakla birlikte örneğin KOSGEB Kadın Girişimci Desteği almak için gerekli şartlar şöyledir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • KOSGEB’in desteklediği alanlarda hizmet verecek olmak
  • Uygulamalı Girişimcilik eğitimini başarı ile tamamlamak
  • Başvuru formunu doldurmak
  • Kimlik belgesi, gelir belgesi ve Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası ile birlikte başvuruda bulunmak

Tüm bunlar sağlandıktan sonra 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek almak mümkün oluyor. İş ilerledikten sonra da 100 bin TL’ye kadar destekten faydalanılabiliyor.

Kadın Girişimci Kredisi Hangi Bankalar Tarafından Verilmektedir?

Kadın Girişimcilere Destek Kredileri ve paketleri, kadınlara sunduğu ayrıcalıklar bakımından önemlidir. Gerek devlet destekli gerekse özel bankalar ile yönlendirilen bu sistemde kadınlara kolaylık sunmak temel amaçtır.

KOSGEB ve TKDK gibi kurumların yanı sıra, özel bankalar da kredilere destek veren kurumlar arasındadır. Bu bankalar içerisinde; Vakıfbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası ve Akbank gibi çok sayıda banka yer almaktadır.

Her bir bankanın kendi özel destek kampanyası bulunmakla birlikte, altta yatan hedef kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların iş yaşamında aktif olmalarını sağlayarak, ülke ekonomisine ve gelişmişliğine katkı sağlamaktır. Kadınların gelecekte çok daha güvenli ve bağımsız hareket etmelerine bu projeler öncülük edecektir.