Saatlik Çalışmak İş Kariyerinize Yardımcı Olur Mu?

Snagajob CEO’su Peter Harrison, şirket araştırmasının saatlik işçiler ve yöneticilere yönelik eğilimleri teşvik ettiğini söyledi. “Düşük işsizlik oranı ve açık saatlik pozisyon ve iş miktarında çarpıcı bir artış ile şu anda bir iş arayan pazarı” diye belirtti. “İşverenler arasındaki rekabet arttıkça, bu veriler saatlik işverenlerin işe alımları iyileştirmeye, katılımı artırmaya ve ciroları azaltmaya yardımcı olması için işçilerin bir işten ne istediğini anlamalarına yardımcı oluyor” dedi.

Kariyerinize Saatlik Bir İşte İlerleme

Harrison, Snagajob’un 75 milyon saatlik işçilerle ve yaklaşık yarım milyondan fazla işverenle yaptığı araştırmalara ve angajmana dayanarak “öngörülen sorunlardan biri” saatlik işçilere yol göstermesi için gerçek bir ihtiyaç olduğunu belirtti. İşgücü anketinde 16 işletme sektörü incelenmiş ve çalışanların katılımı ve işe alınma ve terfi için ne kadar zaman gerektiği gibi konuları inceledi. Ayrıca, kariyer büyüme fırsatları ve çok yönlü bir beceriye sahip olma avantajları hakkında bilgi verdi.

Tanıtım Yolları

Restoranlarda ve perakende kariyerlerde işçilerin ilerlemesine yardımcı olan beceriler arasında, finans, yönetim ve yeni mağaza geliştirme becerilerinin temel bir anlayışı vardır. Restoran endüstrisi, idari roller için perakende daha hızlı bir yol bulma eğiliminde olsa da, istatistiksel olarak içki, el sanatı ve mobilya işletmelerindeki saatlik işçiler en hızlı şekilde idari işleri teşvik ediliyor. Bazı uzmanlaşmış bilgiler yönetim kademelerinde ilerlemek için gereklidir, ancak bir işletme eğitimi, başvuranların üst düzey işlere geçmek için bir temel ve rekabet avantajı kazanmasına yardımcı olabilir.

Neden İşe Alma Becerileri Önemlidir

Personel alımı ve muhafazası, restoran ve perakende sektöründe en evrensel değerli beceri setidir. Anket sonuçlarına göre, işe alma, çalışan planlama, personel geliştirme ve işveren ilişkileri gibi öğrenme becerileri konusunda inisiyatif kullanan adaylar ve kursiyerler, promosyon yapma şanslarını artıracaktır. Kariyer gelişimine ve yönetim fırsatlarına yol açan diğer güçlü yönler arasında finansal öngörü yeteneği, operasyon yönetimi potansiyeli ve kâr artışını sağlamaya yönelik proaktif bir tutum bulunmaktadır.

Hızlı İşe Alınmak

Finansal ihtiyaç genellikle istihdam arayan saatlik işçiler arasında birincil motivasyon sağladığı için, Snagajob’un üzerinde durduğu metriklerden birisi işe alım hızıdır. Raporda belirttiği gibi, “Birçok saatlik işçiler için, hızlı bir şekilde iş bulmak, faturaları ödeyebilmek için ödeyememek arasındaki fark” dedi. Ortalama olarak, restoran için iş dönüş süresi, perakende işletmelerin maliyetinden birkaç gün daha az. Restoranlar, başvuru tarihi ile sonuçta ortaya çıkan iş teklifi arasında ortalama 15-27 gün arasında değişir. Perakende mağazaların ortalama teslim süresi 33 gündür. Rapordaki en önemli paylardan birisi, bazı işletmeler türlerini hedefleyerek daha hızlı sonuçların üretilebilmesidir.

Operasyonel verimliliği artırmak, eğitim prosedürlerini geliştirmek ve iş için pratik pazarlama fikirleri geliştirmek gibi hedeflere odaklanan saatlik çalışanlar, kariyerlerinde kendilerini tanıtım için tercih edebilirler.