Küçük İşletmeler İçin Halkla İlişkiler: 5 İpucu

1312

Eğer küçük bir işletmeniz varsa, halkla ilişkileri çok da gerekli görmeyebilirsiniz. Fakat bu düşünceden bir an önce sıyrılmak gerekli. Marka bilinci oluşturma, pazarlama ve şirket tanıtımı söz konusu olduğunda, halkla ilişkiler en önemli araçlardan biridir. Landor Associates’e göre, bir markanın imajının yüzde 45’i, söylediklerini nasıl söylediğine atfedilebilir. Ayrıca, tüketicilerin yüzde 75’i marka bilinirliğini satın alma kararlarında önemli bir etki yaratan faktör olarak gösteriyor ve tutarlı markalar tutarlı olmayan markalara göre yüzde 20 daha fazla.

Bryson, bir medya etkileyici veya üçüncü tarafın, bir şirketi, ürünü veya hizmeti doğrulaması durumunda marka oluşturma için mükemmel bir inandırıcılık sergilediğini belirtiyor.

“Pozitif bir makale, inceleme, blog yazısı ya da sosyal medya reklamı, bir şirketin kendini sosyal kanallarında tanıtmak için harika bir özelliktir, bu nedenle işletme aranabilir ve bulunabilir olmalı” dedi.

Başlamak; İşletmedeki herhangi bir karar vermede olduğu gibi, görevin nasıl planlanacağı ve yürütüleceği düşünülmelidir. Bir butik PR şirketi Erika Montgomery’nin Three Girls Media’daki CEO’su ve genel yayıncıları, bu konuyu herhangi bir seçim yapmadan önce yapılması gerekenleri belirtiyor:

Montgomery, “Halkın yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım olduğunu hatırlamak önemlidir, sonuçları bir gecede görmeyi beklemeyin” dedi. “Marka bilinci oluşturma ve isim tanınması zaman alıyor, ancak pazarlama, reklamcılık vb. için daha büyük bir bütçeye sahip olduğunuzda işiniz için geleceği inşa etmek için sağlam bir temel oluşturuyor.

Halkla ilişkiler için yıllık bütçenizin yüzde 10’unu bir kenara koymanızı öneriyor PR kaynaklarınızı kullanın:

  • İşletmeniz için açık, ölçülebilir hedefler belirleyin.
  • Bu hedeflere ulaşmak için en iyi strateji belirleyin.
  • Stratejiyi takip edin.
  • Sonuçlarınızı gözden geçirin ve yeni hedefler / yeni bir strateji oluşturun.

“Küçük, yönetilebilir adımlarla bir plan oluşturun, böylece takip edebileceksiniz” dedi.

Küçük işletme sahipleri için ipuçları; PR çabalarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için halkla ilişkiler uzmanları sorumluluklarınızı yerine getirmenin en iyi yollarını belirtti.

  1. “Neden”; Herhangi bir strateji çalışması yapmadan önce, PR kampanyalarınız için nihai hedefleriniz olan “neden” inizi anlayın. “Eğer bunu neden yapıyorum” sorusuna cevap veremiyorsanız, herhangi bir PR stratejisini ya da taktik [ya da iş modelini] uygulamanın üstesinden gelinen bir savaş olacaktır. “

Smith, ürününüzün veya hizmetinizin değil “neden” inizin hikayesini not eder. Örneğin, yeni bir restoran açtığınızı söyleyin. Bu yeni şık mekanı (ne yapmanız gerektiğini) söylemek yerine, neden önemli olduğunu cevaplamanız gerekecek. Neden orada yemeliyim?

  1. Güçlü ve özelleştirilmiş bir marka mesajı oluşturun; Genel ve sıradan bir basın açıklaması yapmak yerine kişiselleştirilmiş mesajlar veya kısa e-postalar üzerinde yoğunlaşmayı deneyin.

“Rakiplerinizi araştırın, markalarını nasıl konumlandırdıklarına ve kendi işinizi nasıl ayırt edeceğinize dikkat edin” diye ekledi Halkla İlişkiler Direktörü Alison Krawczyk. “Ayrıca, rakiplerinizin medyayla paylaştıkları haberlere ve hikayelere bakın.”

Mulberg Altamirano, hemen geri dönmüyor sanız, kişisel olarak bunu kabul etmeyin dedi. “Gazeteciler meşguldür ve bazen ilk ısırıkları almadan önce birkaç farklı denemede bulunacaktır, eğer bir adım bile çalışmazsa sabırlı olun, bekleyin ve tekrar paylaşmak için gerçekten de haber değeri olan bir şey olduğunda yeni bir açıdan deneyin.”

  1. Gazetecilerle bir ilişki kurun; İlişki kurmak zaman alır. Mulberg Altamirano, gazetecilerin taleplerine cevap vermek, onlara zamanında ve kişiselleştirilmiş bilgi sunmak için hızlı olmayı ve takıntılarla rahatsız etmemeyi öneriyor.
  2. Toplumsal varlığınızı toplayın; Airfoil Group’un sosyal ve dijital medya yöneticisi Jon Gunnells, “Etkin bir sosyal medyaya sahip olmak önemlidir; çünkü bu, PR sonuçları elde etmede çok etkili olabilecek bir şey” dedi.

Organik, özgürce ulaşma ve gösterim olanakları önemlidir. Aynı zamanda tutarlı bir marka ve marka mesajı olması önemlidir.

Bir başka olumlu şey, gerçek zamanlı ve kesin raporlu bilgiler olmasıdır.

  1. Yardım isteyin; FiComm Partners’ın CEO’su ve kurucuları Megan Carpenter, tek başına yola çıkılmaması gerektiğini belirtiyor. Bir danışman veya PR şirketi, kendi deneyim ve uzmanlığı ile mevcut veya potansiyel sorunlarınıza yardımcı olabilir.

“PR bilimden çok sanat” dedi Carpenter. “Güvendiğiniz, kendinize ve işinize inanan bir PR ortağı bulun, iyi bir ortak sesinizin duyulmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hedef kitlenizle iletişim kurmanıza yardımcı olmak için doğru PR araçlarını kullanacaktır.”