Duns Numarası Nedir? Nasıl Alınır?

Duns numarası, Dun & Bradsreet tarafından verilen ve dünya çapında uygulanan bilgi numaralandırma sistemi olarak tanımlanır. “Data Universal Numbering System”in kısaltması olan DUNS, uluslararası sahada bulunan şirketlerin grup bağlantılarının kayıt altına alınmasını mümkün kılar.

Pek çok şirket tarafından kullanılan Duns numarası, aynı zamanda uluslararası standart belirleyici kurumlar tarafından da tercih edilmektedir. 9 haneli bir numara olan Duns numarası, şirketlerin olumlu bir imaj edinmesini de sağlar. Bu nedenle Duns numarasının şirketler tarafından oldukça tercih edilir.

Duns Numarası Nedir?

Günümüzde yaklaşık 250 milyon şirket tarafından kullanılan Duns numarası, dünya genelindeki işletmeleri tanımlamakta olan 9 haneli bir numaradır. Türkçe açılımı “Veri Evrensel Numaralandırma Sistemi” olarak bilinen Duns numarasının şirketlerin rekabet gücünü arttırır.

Uluslararası şirketlerin ve bu şirketlerin grup bağlantılarının kayıt altında tutulmasını sağlayan Duns numarası, Dun & Bradstreet (D&B) tarafından verilir. Dünyanın ön plana çıkan veri sağlayıcısı olan Dun & Bradstreet; kredi riski, tedarik yönetimi bilgileri başta olmak üzere pek çok konuda uzman desteği sunmaktadır.

Duns Numarası Ne İşe Yarar?

Pek çok uluslararası şirket tarafından kullanılan Duns numarası, temel olarak firma / işletmelerin sınıflandırılabilmesi için kullanılan 9 haneli bir numara olmakla birlikte farklı işlevleri de bulunmaktadır. Duns numarasının işlevleri;

  • Veri tabanındaki çift kayıtlar birleştirilebilir. Bununla birlikte kayıtları temizlemek de mümkündür.
  • Bir grubun toplam risk profil belirlenerek aynı grup içinde bulunan çapraz satış fırsatları ortaya çıkarılabilir.
  • Veri tabanında bulunan bilgiler bir arada toplanabilir. Müşteri hesapları “tek müşteri” hesabı formuna dönüştürülebilir.
  • Müşterilerin, tedarikçilerin ve iş ortaklarının genel profilleri Dun & Bradstreet’ten elde edilen demografik verilerle oluşturulur.
  • Firmalar, kendi sistemleri ile dışarıdan gelen verileri entegre ederek muhafaza edebilir.

Uluslararası sahada çalışmalarda bulunan şirketlerin kullanmış olduğu Duns numarası, şirketlerin potansiyel müşterilerini arttırmalarına da destek olmaktadır. Bu nedenle günümüzde özellikle saygın birçok şirketin bu numaraya talep etmektedir.

Duns Numarası Nasıl Bulunur?

İşletmelerin sektördeki rakipleriyle etkili bir şekilde rekabet edebilmesini sağlayan Duns numarasını öğrenmek oldukça kolaydır. Duns & Bradstreet tarafından geliştirilen Duns numarasına, D&B web sitesine giriş yaparak Duns numarasını bulabilirsiniz ve ücretsiz bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Duns Numarası Nasıl Alınır?

Duns numarası nasıl alınır sorusu kapsamında, uluslararası sahada iş yapan fakat Duns numarasına sahip olmayan firma, dernek, vakıf ve kuruluşların, Duns & Bradstreet web sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirip kısa bir süre içinde Duns numarasına sahip olabilir. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı satın alma opsiyonu bulunmakta olup ücretli olarak 5 gün içerisinde duns numarasına sahip olunabilir. Daha önce Duns numarası almış olan firmalar, Duns numaralarına kısa süre içerisinde ulaşabilmektedir. Duns numarasına sahip olmak, D&B veritabanında yer almak anlamına geldiği için oldukça önemlidir.

Duns numarası, firmalara pek çok açıdan katkıda bulunmakta olup bunları genel hatlarıyla şu şekildedir;

  • Dünya çapında geçerliliği olan bir numara olduğu için firmaların uluslararası alanda itibarını arttırır.
  • Firmaların uluslararası rekabet gücünün artmasına destek olur.
  • Duns koduna sahip firmalar, müşterilerine çok daha hızlı bir şekilde ulaşarak potansiyel müşteri sayısını arttırıyor.
  • Sunmuş olduğu olanaklar dahilinde iş yükünün hafiflemesini sağlar.