Şirketlerin İnovasyon Hakkında Bildiği Yanlışlar

503

Her zaman önemli olan İnovasyon son yıllarda daha da öne çıkmaya başladı. Yeni girişim ve teknolojik buluşların sayısının artmasıyla her iş lideri değişime uyum sağlayıp işletmelerinde gerekli adımları atmaya başladı. Ancak araştırmalara göre düşünceler gerçekleştirilen eylemler ile tam olarak uyum sağlayamıyor.

PA Danışmanlık adlı şirketin yürüttüğü “Innovation Matters” adlı rapor kapsamında 800 yöneticiye bulundukları kuruluş hakkındaki inovasyon çalışmaları üzerine sorular soruldu. Elde edilen sonuçlarda bazıları şirketlerinin inovasyon olmadan başarıya ulaşamayacağını düşünürken %24’lük bir kısmı ise yetenek ve eylemlerinin yenilikçi olduğunu belirtti. Uzmanların bu konuda genel olarak yorumu ise inovasyon kavramının pek çok farklı anlama sahip oluşu: bu yazımızda işletmelerin inovasyon hakkında bildiği yanlışlardan bazılarını derleyeceğiz.

İnovasyon Sadece Teknoloji Üzerine Değildir

Son yıllarda yapay zeka gibi pek çok örneğine rastlamış olsak da inovasyon sadece teknoloji üzerine değildir. İş gücünüzde yeni çözümler üretmek veya yetenekli çalışanları ekibinize katmak da yenilikçi bir şirket olduğunuzu gösterir. Kısacası; bir şeyler üretip modern dünyaya adapte olabilecek şekilde geliştirmeler yapmak da inovasyon alanına dahildir.

İnovasyon Sadece Dağınık İnovasyon İle Alakalı Değildir

Uber ve Airbnb gibi genç girişimlerin “disruptive” (dağınık) kabul edilmesiyle pek çok büyük işletme sahibi inovasyon alanında hem ilgi duyup hem de ondan çekinmeye başladı. Eğer siz doğru bir plan yapıp onlardan önce ilk adımı atarsanız siz de yenilikçi bir şirket haline gelebilirsiniz. Bu noktada en önemli husus uzun vadede pazarınızın ne hale gelebileceğini tahmin edip şirketiniz için 5 ya da 10 yıllık bir iş planı çizmek olacaktır. Planınızı hazırlarken gelecekte yapay zeka, blok zinciri ve arttırılmış gerçeklik gibi konuların daha ön planda olacağını hatırlamanızda fayda var.

Kopyalamaktan Korkmayın

Kopyalamak aslında kötü bir eylem olarak kabul edilir ancak bir sektörden aldığınız fikri kendi sektörünüze uyacak şekilde uygulamak başarılı bir inovasyon çalışması haline gelebilir. Bu aşamada patent ve benzeri esaslara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Hata Yapmaktan Çekinmeyin

Bu eski bir söylem olsa da her zaman doğrudur. Hatalarınızdan ders çıkarıp ürününüzü geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptığınızda daha sağlıklı bir geleceğe doğru yol atabilirsiniz. İnovasyon risk ve sürprizlerle dolu bir alandır ve her zaman deney ve testlere ihtiyaç duyar.