Güney Kore Toplu Taşımaya Yeni Bir Anlayış Getiriyor

Güney Kore’de çalışmalarını sürdüren bilim adamları sesin hızında seyahat edilebilecek bir trenin test çalışmalarını sürdürüyor.

Duyuruya, raporlara ve Korea Times gazetesinin haberine göre ülkenin en yaratıcı fikirlerine sahip ekibi teknolojiyi akıl almaz bir raddeye çıkarak ve geliştirdikleri proje ile bir tren saatte 1000 kilometre gidebilecek. “Işık hızıyla” gidecek bu tren düşük basınçlı tüplerden geçiyor olacak ve bu fikirin çok yakın bir zamanda hayata geçireceğini duyuran Kore Tren Yolları Araştırma Enstitüsü çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ettiğini belirtti. Ayrıca Enstitü başka ilgili enstitülerin ve Hanyang Üniversitesi’nin de kendilerine katkıda bulunacaklarını ve önümüzdeki 3 – 4 yıl boyunca çeşitli teknolojilerin güvenirliğini test edeceklerini söyledi.

Amerika, Kanada ve Çin gibi ülkeler çoktan fütüristik teknolojiye ortaya çıkardıkları icatlar ve gelişmeler ile hızla yaklaşmaya başladı. Güney Kore de bu gidişle bu kervana katılacağa benziyor. Yorumlara göre enstitünün HiperTüp adlı projesi 2013 yılında Elon Musk tarafından öne sürülen Hyperloop konseptinden de izler taşıyor. Bunun doğru olup olmadığı kanıtlanmış değil. Elon Musk’ın bu projesinin 10 yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Yenilikçi ulaşım sistemi yolcuları gruplar halinde tüpler içinde taşıyacak ve her vagon güvenli bir şekilde inanılmaz hız seviyelerinde taşınıyor olacak. Hızın seviyesi hava hokeyi oyununda topun hızlı bir şekilde süzülmesine benzetiliyor. Güney Kore’nin hızlı tren projesi sayesinde yolcular 5 saatte gideceği noktaya sadece 30 dakika içinde varabilme imkanına kavuşacak.

Trenin bölmeleri ya mıknatıslar, bir başka deyişle pasif manyetik havaya yükselme sistemi ya da kendi kendilerine kanaldan çıkan havayla ileriye doğru hareket etmeye başlayacak. Tüpler hava koşulları ve depremlerden minimum seviyede korunmak için yer ile bağlantısı kesilecek. Mıknatıslar trenin hızını ayarlamasını da sağlayacak.

Elon Musk’ın fikrine her ne kadar rakip olsa da Güney Kore için teknoloji alanında büyük bir adım olmaya işaret eden ve Uzak Doğu’nun yanı sıra dünya çapında da ses getirmesi beklenen ses dalgası hızındaki tren projesinin gelişmelerini biz de heyecan ve merakla yakından takip ediyor olacağız.