Hyperloop, Geleceğin Ulaşımı Tüple Ulaşım Olacak

899

Geleceğin ulaşım sistemi şimdiden inşa ediliyor: otomatik elektrikli araçlar, uçan arabalar ve dahası bunlardan sadece bazıları. Bu örneklerin yanı sıra Hyperloop gibi bir proje de gelecek neslin toplu taşımı sistemi için gündeme gelmeye başladı: projenin ne olduğunu tüple ulaşım şirketinin CEO’su Daryl Oster’dan dinleyelim:

“ET3 dediğimiz proje serbest bir yolda tüpler ağı içerisinde araba boyutunda giden araçların gittiği bir yol gibi, ancak bu proje uluslar arası ve küresel çapta uygulanabilecek.”

Bu sene içerisinde “Smart Cincy” adlı zirvede konuşma yapan Oster sözlerine şunları da ekledi: Vizyonumuz Cinninnati’den Tac Mahal’e kadar uzanan bir yolu 50 dolar karşılığında sadece 3 saat içerisinde gitme olanağı sunmaya dayanıyor. Özellikle bu tüp ağlarının “serbest bir yol” olarak nitelendirilmesi çeşitli noktalardan ağlara ulaşımı mümkün kıldığımızın altını da çiziyor.”

ET3 halen konsept aşamasında, Hyperloop ise daha fazla yol kat etti ve inovasyon yolunda daha ileri bir noktaya geldi. Fikir aslen 2012 yılında yenilikçi ve girişimci Elon Musk tarafından ortaya atılmış olsa da şu anda Amerika ve Dubai’de bu fikir üzerine çalışan şirketler mevcut.

Bunlardan biri olan Hyperloop One çoktan Nevada’da test aşamasını geçti ve Amerika’nın gelecekteki ulaşım sistemi için öne çıkmayı başardı. Oluşum ayrıca Dubai’de de Hyperloop ağı geliştirmeyi planlıyor ve Hyperloop Teknolojileri bütün Avrupa’yı bir tüp ulaşım ağıyla birbirine bağlamak istiyor.

Hyperloop, ETC3 ve dahası: bütün bu projeler bizi Transit X CEO’su Mike Stanley’in de TechRepublic’e söylediği gibi 5 yıl içerisinde arabasız şehir hayalini gerçeğe dönüştürebileceğimize inandırıyor. Tamamen arabasız olmasa da gelecek uçan arabalar, otomatik arabalar ve “tüp arabalar” ile dolu olacağa benziyor.