Youtube’da Yeni Neler Var?

670

Youtube içerik ile alakalı bir takım yenilikler getiriyor. Bir Youtube yaratıcısının videoları üzerinden para kazanmasını önleyen ya da reklamcıları küstüren içerikler sebebiyle pek çok büyük marka nefret dolu ve saldırgan videolar ile ilişkilendirilmemek için platformun reklam programını terketti ve pek çok video yaratıcısı konu ile ilgili belli başlı problemler yaşamaya başladı. Bu aşamada Youtube neler yapıyor?

Youtube, reklamcılara reklamlarının nerede görünmesiyle alakalı kontrol ve yaratıcılara para kazanmak için ihtiyaç duyduklarını sağlama sözü vermişti. Bugün video hizmet platformu yaratıcı rehberlerini daha da genişletiyor ve reklam dostu videoları öne sürüyor. Neler yapıp yapmamalarını gerektiğini anlatan rehberde reklam için uygun olmayan üç yeni video kategorisine de yer verilmiş durumda.

Youtube, bu yeni rehber ile dikkatli bir yol çizmeye çalışıyor. Markalar bu noktada reklamlarının doğru yerde çıkmasını ve olumuz yorumlardan kaçınmayı umut ediyor. Bu aşamada uzmanlara göre Youtube’un yapması gereken şey ise video içerikler ile para akışını dengede tutmak olmalıdır.

Yeni rehber negatif içerik, aile eğlence karakterlerinin uygunsuz kullanımı ve kışkırtıcı ve alçaltan içerikler üzerine odaklanıyor ve onlar hakkında bilgilendiriyor. Youtube artık bu konularda daha da hassas ve görünür bir statüde durmaya çalışıyor ve dengeyi olabildiğince sağlamaya çalışıyor.

Durumu özetlemek gerekirse, yukarıdaki tanımların kapsamı içerisinde olan videoların Youtube’da olmasına izin verilecek ancak reklam geliri alamıyor olacaklar. Bunun daha iyi bir denge kurulmasında yardımcı olacağı beklenmekte.