Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

Dijitalleşmenin hayatın her alanına girmesiyle birlikte birçok sektör yaşanan gelişmelerden etkilendi. Bu gelişmeler karşısında en çok etkinin hissedildiği yer ise pazarlama ve reklam sektörleri oldu. Instagram ise online pazarlamada öne çıkan uygulamalardan biri.

Ülkemizde milyonlarca kullanıcıyı birbiri ile buluşturan platformlardan biri olan Instagram, son dönemde online pazarlama ve online reklam alanlarında kullanıcılar için olmazsa olmaz bir konuma gelmiş durumda.

Firmalar, Instagram sayesinde ürün ya da hizmet tanıtım politikalarını genelden bireye indirgeyebiliyor. Bu sayede daha verimli sonuçlar elde edilirken aynı zamanda da daha düşük maliyetler ile karşı karşıya kalıyorlar. Instagram’ın böylesine bir etkiye sahip olması ise haliyle kullanıcılarda aynı sorunsalın doğmasına sebep oluyor: Instagram’a nasıl reklam verilir?

Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

2021 verilerine göre Instagram’ın dünya genelindeki aktif kullanıcı sayısı 1,8 milyarı geçmiş durumda. Yakın dönemde yapılan bir araştırmaya göre Instagram kullanıcıların %80’i bir markayı ya da firmayı takip ediyor. Bu da gösteriyor ki bu platformun kullanım amaçlarından biri ve hatta en önemlisi ürün ve hizmet satışına yönelik. Bu veriler doğrultusunda ise firmalar reklam stratejilerini revize ederek, görsel medyaya ayırdıkları payların büyük kısmını online medyaya ayırmak zorunda kalıyor.

İlk bakışta Instagram’a reklam vermek oldukça basit bir iş olarak görünebilir. Fakat kendi içerisinde hayli karmaşık bir uygulamadır. Bu karmaşayı gidermek ve daha verimli pazarlama sonuçları elde etmek adına Instagram’a reklam verme yöntemlerini 3 modellemeye ayırmakta fayda var.

Instagram Gönderi Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Instagram uygulamasında kullanıcıların en sık paylaşım yaptığı tür olarak ön plana çıkan gönderiler, firmaların tanıtım için başvurdukları araçların en önemlisi konumunda. Fakat karmaşık algoritmaya sahip olması sebebiyle reklam verme esnasında aksaklıklar yaşanabiliyor. Bu tür sorunları yaşamamak için Instagram gönderi tanıtımının nasıl yapıldığını aşağıda sırasıyla açıkladık:

 • Başlangıç olarak profilinizi işletme hesabına geçirin.
 • Profil sayfanızda bulunan “Tanıtımlar” bölümüne girin.
 • “Tanıtım Oluştur” kısmına tıklayın.
 • Reklamını yapmak istediğiniz gönderiyi seçerek bir sonraki aşamaya geçin.
 • Bu kısımda bulunan “Yönlendirme Hedefi”, “Hedef Kitle” ve “Bütçe” kısımlarını düzenleyin.
 • “Tanıtımı Oluştur” butonuna tıklayın.

Instagram Hikâye Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram uygulaması, yaptığı güncellemenin ardından artık hikayelere de reklam verileceğini duyurdu. Bu da tanıtım yapmayı hedefleyen kişiler tarafından memnuniyetle karşılandı. Instagram hikâye reklamı vermek oldukça basittir. Bu konuyu birkaç başlık altında toparlamak mümkün.

 • Reklam vermek için öncelikle profilinizi işletme hesabına geçirin.
 • Sonrasında profil sayfasında bulunan “Tanıtımlar” bölümüne gidin.
 • Bu kısımdaki “Tanıtım Oluştur” ikonuna tıklayın ve reklamını yapmayı düşündüğünüz hikâyeyi seçerek bir sonraki aşamaya ilerleyin.
 • Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri en uygun şekilde doldurun. Unutmayın ki doğru kitle seçimi, reklamınızın daha verimli olmasını sağlar.
 • Son olarak “Tanıtımı Oluştur” bölümüne tıklayın.

Oluşturduğunuz reklamınız onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Instagram Video Reklamları Nasıl Verilir?

Video reklamları özellikle görsel anlamda kullanıcıların etkilenmesine neden olur. Dolayısıyla firmalar bu alana daha sık yönelmektedir. Instagram video reklam verme aşamaları diğer reklam modelleri ile aynı aşamalara sahiptir. Bu aşamaları bir kez daha şu şekilde yinelemekte fayda var:

 • Instagram video reklamları vermeden önce ilk olarak profilinizin bir işletme hesabı olduğunu doğrulayın. Ardından profil sayfasına girerek “Tanıtımlar” bölümüne tıklayın.
 • Burada karşınıza başlıca video gönderileri çıkacak. Arasından tanıtım yapmak istediğiniz videoyu seçin ve ilerleyin.
 • “Hedef Kitle” ve “Bütçe” orantılanması, video reklamları için oldukça mühimdir. Bu alanları en doğru şekilde doldurun ve ilerleyin.
 • Son aşamada karşınıza çıkan “Tanıtımı Oluştur” ikonuna basın.

Instagram video reklamınız kontrol edilip onaylandıktan sonra yayınlanmaya başlayacaktır.

LinkedIn’de Nasıl Reklam Verilir?

Instagram Business Hesabına Nasıl Geçilir?

Canva Nedir, Nasıl Kullanılır?

Facebook Canlı Yayın İçerik Önerileri

Türkiye’den 5 Reklam Ajansı

Reklamcılık KOSGEB Desteği

Türkiye’de Yeni Dönem: Sosyal Medya Vergisi

En Çok Tercih Edilen Sosyal Medya Platformları