LinkedIn’de Nasıl Reklam Verilir?

LinkedIn, sosyal medya platformları arasında iş arama, çalışma sektörüyle ilgili kişilerle bağlantı kurma ve firmalar için iş ilanı verme gibi imkanlar sunarak diğerlerinden ayrılır. LinkedIn’de daha fazla kişiye hızlı bir şekilde ulaşmanın yolu reklam vermek ve sponsorlu içerikler hazırlamak gibi seçeneklerden geçer.

LinkedIn üyeleri genel olarak ortak amaçlara sahiptir. Bu amaçlar arasında iş ilanı verme, iş arama içerikleri oluşturma ve iş alanları ile ilgili çeşitli faaliyetleri daha fazla insana duyurma yer almaktadır. LinkedIn’de reklam vermek için izlemeniz gereken adımları şöyle sıralayabiliriz;

  • Öncelikle reklam modelleri arasından işinize uygun olanı seçin. Bunlar; sponsorlu içerik, sponsorlu InMail ve metin reklamları olarak ayrılır.
  • Premium kullanıcılar için özel olarak yerleştirilen reklamlar kullanmak için de “Dinamik reklamları” tercih edebilirsiniz.
  • Reklam vermek için Kampanya Yöneticisinde oturum açın. Burası reklamlarınızı düzenleyerek yöneteceğiniz bir platformdur.
  • Buradan reklam vermek istediğiniz alanla ilgili verileri gösteren raporlara ulaşın.
  • Reklamınızla ilgili beğeni, yorum ve reklam tıklamalarına katılan üyelerin kategorilerine bu platform üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Reklam kampanyanızı oluşturmak ve yönetmek için reklam biçimlerinin ön incelemelerine göz atarak size uygun olanı belirleyin.
  • Reklam vermek için ideal kitlenizi belirleyin. Kitle genişletme seçeneği ile benzer ve daha büyük kitlelere ulaşın.
  • Ardından kampanya bütçenizi belirleyin. Burada karşınıza çıkacak olan üç seçenek vardır. Tıklama başına, gösterim başına ve gönderim başına maliyet seçeneklerinden size uygun olanı tercih edin.

Tüm aşamaları gerçekleştirdikten sonra reklamınız yayınlanmaya başlayacaktır. Daha sonra Kampanya Yöneticisi sayfasından reklam performanslarınızı takip edebilir, reklamlarınızı optimize edebilir ve farklı reklam varyasyonları oluşturabilirsiniz.

Neden LinkedIn’de Reklam Verilmeli?

Milyonlarca kullanıcısı bulunan LinkedIn’de hedeflediğiniz kişilere ulaşmanın kolay yolu, reklam vermektir. Özellikle ilk defa kampanya oluşturacaklar için sponsorlu içerik ve reklam özelliği işlevsel bir tercih olarak kabul görür.

Sponsorlu reklamlarda geniş bir kitleye ulaşmak kolaydır, üstelik bu reklamlarda risk boyutu düşüktür. Haber akışına düşen sponsorlu reklamlar diğer reklam türlerine göre daha makul fiyatlarla verilebilir. Bununla birlikte en çok tıklanan reklamlar da sponsorlu reklamlar olarak belirtilmektedir.

LinkedIn Reklam Modelleri Nelerdir?

LinkedIn’de reklam modelleri farklı kategorilere ayrılır. Bu kategorileri ve reklam verme biçimlerini detaylı inceleyelim.

Metin Reklamları

İlgi çekici bir başlık, metin ve resim ile kolayca oluşturabileceğiniz reklam modelidir. Bu reklamlarda kullanılan başlık ve metinleri değiştirerek çeşitli versiyonlar oluşturmanız mümkündür. Bu tarz reklamlar, LinkedIn masaüstü sürümünde gösterilir ve sağ üst köşede yer alır. Metin reklamları LinkedIn’de reklam vermeye başlamanın en iyi ve hızlı yoludur.

InMail Reklamlar

Kişiselleştirilmiş reklamcılık olarak kullanılan bu model, özellikle pazarlama sektöründe olanlar için kişilere özel mesaj gönderme imkânı sunar. InMail reklam mesajları kullanıcıların aktif olduğu anlarda gönderilerek görünürlüğü artırır.

Video ve Görsel İçerikli Reklamlar (LinkedIn Display Ads)

En etkili reklam yöntemleri arasında yer alan video reklamlar, marka bilinirliğini artıran ve görsellerin insan psikolojisindeki etkisinden yararlanan modellerdir.

Sponsorlu Reklamlar

Ana sayfa haber akışında kendiliğinden görünen sponsorlu reklamlar, oldukça fazla tıklama almaktadır.

Dinamik Reklamlar

Kişilerin iş durumlarını takip eden, personel arayanlar için işten ayrılma gibi durumlarda kişiye özel olarak kullanılabilen reklamlardır. Bu tür reklamlarda mesajlara kişi ismi eklenerek daha özel bir bağ oluşturulması sağlanır.

LinkedIn’de Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

LinkedIn üzerinden reklam verirken öncelikle bütçenize uygun ve işlevsel reklamlara yönelmeniz gerekir. Ayrıca reklamlarınızın hedef kitleye hitap ettiğinden de emin olmalısınız. Etkileyici ve ilgi çekici cümleler ve başlıklar kullanmak, reklamın daha fazla dikkat çekmesini sağlayacaktır.

Reklamlarınızın performansını düzenli olarak kontrol ederek, gerektiğinde üzerinde değişiklikler yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bununla birlikte kısa süreli reklamlar yerine uzun süreli reklamları tercih etmeniz bütçe yönetimi açısından daha avantajlı olacaktır.

Linkedin Nedir?

Microsoft Çin’de LinkedIn’i Kapatıyor

LinkedIn’de Nasıl Bağlantı Kurulur?

LinkedIn Haftalık Davetiye Limiti Ne Kadar?

Linkedin Bağlantı Kurma

Linkedin Güncellemeleri İle Profilinizi Geliştirin

Yapmayı Durdurmanız Gereken 14 LinkedIn Hatası!!