LinkedIn’de Nasıl Bağlantı Kurulur?

LinkedIn, iş arayan ve iş verenleri bir araya toplayan bir sosyal medya platformudur. Burada insanlar yaptıkları işlerle ilgili kişilerle bağlantı kurabilir, iletişime geçebilir ve iş fırsatlarından yararlanabilirler.

LinkedIn’de iletişim sağlamak için kişilerle bağlantı kurduğunuzda karşılıklı olarak profil sayfalarınızı ve paylaşımlarınızı görme imkânı elde edersiniz. LinkedIn’de bağlantı kurmadan da kişileri takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz kişiler sizin gönderilerinizi göremez ancak siz takip ettiğiniz kişinin gönderi ve paylaşımlarını görebilirsiniz.

LinkedIn, Facebook ve Instagram’a benzer özellikler taşısa da amaç ve eylem bakımından farklı bir platformdur. Burada insanlar yeteneklerini sergileyebilir ve iş verenler tarafından fark edilerek yeni iş imkanları sağlayabilirler. Ayrıca bağlantı kurdukları kişilerle fikir alışverişinde bulunabilir, kültürel ve sosyal paylaşımlar sayesinde kendilerine farklı alanlar açabilirler. LinkedIn’de bağlantı kurabilmek için öncelikle üye profili oluşturulmalıdır.

LinkedIn Profili Oluşturma

LinkedIn’de kişilerle bağlantı kurmak için öncelikle üye olarak bir profil oluşturmanız gerekir. Profilinizde eğitim durumu, iş deneyimleri ve yeteneklerinizle ilgili alanları doldurarak kendi CV’nizi oluşturabilirsiniz. Dilerseniz profilinize fotoğraf yükleyebilir, iş arayan veya iş veren gibi sizi tanımlayan etiketlerden yararlanabilirsiniz.

LinkedIn’de Nasıl Bağlantı Kurulur?

Profil oluşturduktan sonra LinkedIn sayfasının üst bölümünde yer alan arama çubuğuna ulaşmak istediğiniz kişilerin ad ve soyadlarını yazarak arama sonuçlarında bulabilirsiniz. Ardından aradığınız kişinin sayfasına giderek “Bağlan” butonuna tıkladığınızda talebiniz karşı tarafa gönderilir ve buton “istek gönderildi” olarak değişir.

Bağlantı kurmak istediğiniz kişi talebinizi kabul ettiği an, o kişi ile bir bağlantı kurmuş olursunuz. Bağlantı kurmanın diğer yolu da size gelen bağlantı davetlerini kabul etmektir. Tanıdığınız veya iş alanınızın ortak olduğu kişilerden gelen talepleri kabul ederek LinkedIn ağınızı büyütebilirsiniz.

Masaüstü LinkedIn Bağlantı Kurma

LinkedIn’i masaüstü bilgisayarınızda kullanmak ve kişilerle bağlantı kurmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Bilgisayarınızdan internet tarayıcınızı açın ve LinkedIn’in web sitesine gidin.
 • LinkedIn’de bağlantı kurmak için siteye üye olun. Üye olurken doğru bilgiler vermeye dikkat edin.
 • Üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra tanıdığınız kişilerden başlamak üzere sol üst köşede yer alan büyüteç simgesine tıklayarak isim – soy isimden oluşan aramalarınızı gerçekleştirin.
 • Tanıdığınız kişilerin sayfasına giderek, profillerinde yer alan “Bağlan” butonuna tıklayın. Bu işlem bağlantı kurmak istediğiniz kişiye davetiye göndermenizi sağlar.
 • Davetiye gönderdiğiniz kişi, talebinizi kabul ederse bağlantı kurma işleminiz gerçekleşir ve artık karşılıklı olarak profil ve paylaşımlarınız birbirinize açılır.
 • Bağlantı kurmanın diğer yolu, size gelen davetiyeleri kabul etmektir. Sayfanın üst sekmelerinde “ağımı yönet” butonu ile size gelen davetiyeleri görebilir, isteğe bağlı olarak kabul edebilir veya “yoksay” seçeneği ile reddedebilirsiniz.

LinkedIn ağınızı büyütmek için profilinizi geliştirebilir, paylaşım yapabilir ve ilgi alanlarınıza göre grupları takip ederek yeni bağlantılar elde edebilirsiniz.

Mobil LinkedIn Bağlantı Kurma

Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen LinkedIn mobil uygulamayı telefonunuza indirebilir, LinkedIn hesabı olan kişilerle bağlantı kurabilirsiniz.

Mobil üzerinden LinkedIn bağlantı kurmak için yapmanız gerekenler şöyledir:

 • Uygulamayı açın ve bağlantı kurmak istediğiniz kişinin profiline gidin.
 • Giriş (…) bölümünde yer alan “Diğer” sekmesine tıklayın.
 • “Bağlan” yazan yere dokunun.
 • Kişiselleştirilmiş davet oluşturmak için “Diğer” sekmesinden sonra “daveti kişiselleştir” sekmesine dokunun.
 • “Davet gönder” sekmesine tıklayın.

Bağlantı Kur Butonu Yoksa Ne Yapmalı?

LinkedIn hesabınızda bağlantı kurma talepleriniz kısıtlanabilir. Böyle durumlarda diğer hesapların profil sayfalarına girdiğinizde “Bağlan” butonunu göremezsiniz. Bağlantı kur butonu görememenizin birkaç farklı nedeni olabilir.

 1. Bunlardan ilki kısa süre içerisinde çok fazla davetiye göndermenizdir.
 2. Diğeri, çok sayıda davetiyenizin reddedilmesi, bekletilmesi veya spam olarak şikâyet edilmesidir.

Bu iki durum, sizin güvenilirliğinizi olumsuz etkileyen faaliyetler olarak değerlendirilir ve davetiye gönderme hakkınız kısıtlanabilir. Davetiye kısıtlamaları belirli süreler sonrasında kaldırılır.

Profil bilgilerinizi doğru ve güncel tutarak, davetiyelerinizi mesajlar yoluyla kişiselleştirerek güvenilir bir hesap olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Linkedin Nedir?

Microsoft Çin’de LinkedIn’i Kapatıyor

LinkedIn’de Nasıl Reklam Verilir?

LinkedIn Haftalık Davetiye Limiti Ne Kadar?

Linkedin Bağlantı Kurma

Linkedin Güncellemeleri İle Profilinizi Geliştirin

Yapmayı Durdurmanız Gereken 14 LinkedIn Hatası!!