Twitter’da Kişi Engelleme ve Sessize Alma

Twitter, gündemi takip etmeniz açısından birçok avantaj vadediyor olsa da bazı durumlarda çok ciddi rahatsızlıklara da gebe olabiliyor. Bu doğrultuda topluluk, Twitter kişi engelleme ve sessize alma özelliğini aktif ederek, yaşanan olası rahatsızlıkları minimalize etmeyi hedefledi. Twitter’da herhangi bir kullanıcıdan rahatsız olduğunuzu düşünmeniz durumunda o kişiyi engelleyebilir ya da sessize alarak bildirim almayı engelleyebilirsiniz.

Twitter’da Kişileri Sessize Alma

Twitter’da kişileri sessize alma özelliği, engelleme özelliği ile karıştırılmamalıdır. Sessize almak, temel olarak herhangi bir kullanıcının Twitter üzerinde yaptığı tüm eylemlerden bildirimler vasıtasıyla bilgi almanızı engeller. Kullanıcı, Twitter’daki profilinize erişebilir ya da size doğrudan “DM” yoluyla mesaj iletebilir. Sadece siz tüm bu eylemler sonucunda herhangi bir bildirim almazsınız.

Twitter’da kişileri sessize alma özelliğini kullanabilmek için yapmanız gerekenler ise oldukça basittir. Herhangi bir kullanıcının rahatsızlık verdiğini düşünüyor veya anlık olarak o kullanıcıdan bildirim almak istemiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • Twitter uygulamasını veya web girişini açın. Bilgilerinizi girerek uygulamada aktif olun.
  • Daha sonra sessize almak istediğiniz kullanıcının profilini açın.
  • Herhangi bir tweetinin altında bulunan “Diğer” bölümüne daha sonra ise “Çark” simgesine dokunun.
  • Açılan pencerede “Sessiz” kısmına tıklayın.

Twitter kişileri sessize alma özelliğini aktif etmenizin ardından belirlediğiniz kullanıcıdan artık bildirim almayacaksınız.

Twitter’da Kişileri Engelleme

Twitter’da kişileri engelleme özelliği ise sessize almaktan farklı olarak kullanıcıyı tamamen bloklamanız anlamına gelir. Engellediğiniz kullanıcı, size herhangi bir kanaldan ulaşım sağlayamayacağı gibi onun paylaşımlarını da göremezsiniz. Ayrıca engellediğiniz kullanıcı sizin tweetlerinize de erişemez. Twitter’da kişileri engelleme özelliğini kullanmak için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • Web ya da uygulama üzerinden Twitter profilinizi açın.
  • Engellemek istediğiniz kullanıcının profiline gidin.
  • Herhangi bir tweetinin altında bulunan “Diğer” ve “Çark” simgesine sırayla dokunun.
  • Açılan sayfada “Engelle” bölümüne tıklayın.

Twitter’da kişileri engelleme işlemini yaparken engellediğiniz kullanıcı hakkında Twitter topluluğuna geri bildirimde bulunmak istiyorsanız, şikayetlerinizi son adımda iletebilirsiniz.