Instagram Kullanıcıların Yaşlarını Doğrulaması

Instagram yaş doğrulama olarak bilinen yeni güncelleme ile Instagram kullanıcılarının yaşları doğrulanabilecek. Çevrim içi yaş doğrulama konusunda uzmanlık kazanan ve bu alanda çalışmalarda bulunan Yoti ile iş birliği içerisinde olan Instagram, yeni güncellemeyi teste başladı.

Son zamanlarda oldukça fazla kullanıcı edinen ve ön planda yer alan sosyal medya platformlarından Instagram, yeni bir güncellemeyi test etmeye başladı. Kullanıcıların yaşlarını farklı şekilde doğrulamasını sağlayan güncelleme, Yoti ile iş birliği içerisinde olan Instagram’dan geldi.

Instagram yaş doğrulama olarak da bilinen güncellemenin test çalışmalarına başladı. Instagram tarafından yapılan açıklamada başta ABD’deki kullanıcılar olmak üzere Instagram kullanıcılarının yaşlarının doğrulanmasını sağlayan güncellemesinin test aşamasında olduğu belirtildi. Instagram yaş doğrulama olarak da bilinen bu güncelleme, pek çok insanın ilgisini çekmeye başladı.

Peki Instagram yaş doğrulama nedir, güncelleme ile ilgili bilinmesi gereken hususlar nelerdir?

Instagram’ın Yeni Güncellemesi

Instagram yaş doğrulama, kullanıcıların yaşlarını efektif bir şekilde doğrulamasını sağlayan bir çeşit güncellemedir. Bilindiği üzere Instagram, yeni özellikler geliştirerek bu özellikleri kullanıcılarına sunuyor. Yapılan güncellemelerle birlikte gelişmekte olan Instagram, bu sayede çok daha fazla kullanıcı ediniyor.

Instagram tarafından geliştirilen güncellemelerden bir diğeri de Instagram yaş doğrulama. Bu özellik için Yoti ile iş birliği içerisinde olan Instagram, platformun çok daha etkili bir şekilde kullanılmasını amaçlıyor.

Facebook’un sahip olduğu Instagram, temelde fotoğraf paylaşım platformudur. Bu nedenle platformda güvenliğin sağlanıyor olması oldukça önemli. Instagram yaş doğrulama sistemi, kullanıcıların çok daha güvenlikli bir şekilde platformda yer almasını hedeflediğinden kullanıcıların ilgisini çekiyor.

Yapılan güncellemenin özellikleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

  • Yaş doğrulamak için iki farklı yöntem
  • Kullanıcıların kimlik kartlarını çevrim içi olarak platforma yükleyebilmesi
  • Çevrimi yaş doğrulama sistemi

Belirtilen hususların her biri, yaş doğrulama güncellemesinin özellikleri arasında yer alıyor. Kullanıcılar, Instagram yaş doğrulama güncellemesi ile birlikte video selfie yükleyerek doğrulama işlemlerini etkili bir şekilde yapabilecek.

Yeni güncelleme ile yaşa uygun reklamların gösteriminin kolaylaşacağını belirtmek de olanaklı. Ayrıca kullanıcının yaşı bilindiğinde, genç kullanıcıların istenmeyen mesaj gönderen yetişkinlerden mesaj alması da engellenecek. Temel olarak güvenlik adımı olarak tanımlanabilen Instagram yaş doğrulama sistemi, pek çok kullanıcının dikkatini çekmiş durumda.

Instagram Yoti Adlı Şirket ile İş Birliği İçerisinde

Instagram yaş doğrulama sistemi için Yoti firması ile iş birliği içerisinde olan Instagram, güncellemenin test aşamasında olduğunu bildirdi. Çevrim içi yaş doğrulama hususunda uzmanlaşmış şirketlerden bir tanesi olan Yoti, Instagram’ın kullanıcıların gizliliğini sağlayabilmesi için destekte bulunuyor.

Kullanıcı, yapılan güncelleme ile birlikte iki farklı yöntem üzerinden yaşını doğrulama şansına sahip. Bu yöntemlerden ilki, kullanıcıların video selfie çekerek sisteme yüklemesi. Videolar sisteme yüklendikten sonra Yoti teknolojisi devreye giriyor. Instagram yaş doğrulama kapsamında farklı yöntemler de bulunduğu için kullanıcılar istedikleri yöntemleri tercih edebilmekte.

Instagram’dan Yeni Yaş Doğrulama Güncellemesi

Bilindiği üzere Instagram, geçtiğimiz yıl yeni bir projeye devreye sokmuştu. Instagram Kids olarak bilinen proje ile çocukların da kendilerine özel Instagram platformunda yer alabilmesi hedeflenmişti. Proje hayata geçmiş olsaydı çocuklar ebeveynlerinin izni olarak platforma dahil olabiliyordu. Fakat projeye yönelik tepkiler, Instagram’ın projenin lansmanını durdurmasına neden oldu.

Instagram yaş doğrulama sistemi, bu durumdan sonra ortaya çıktı. Yoti iş birliğiyle oluşturulan güncelleme, halihazırda test aşamasında. Birçok kullanıcının ilgisini çeken Instagram yaş doğrulama sistemi, kullanıcıların güvenli bir şekilde platformda yer almasını ve kullanıcı güvenliğini sağlamayı hedefliyor.