Tiktok’taki İçerikler %20 Yanlış Bilgi İçeriyor!

2016 yılında hayatımıza giren ve oldukça kısa bir zaman içerisinde milyonlarca takipçiye ulaşan sosyal medya platformu ve alternatif arama motoru Tiktok, Newsguard tarafından yapılan bir araştırmaya konu oldu. TikTok içerikleri hakkında endişe verici detaylar ortaya koyan araştırmada, TikTok’ta yanıltıcı videolar tespit edildiği ifade edildi.

Son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yerini alan TikTok, kullanıcılarına neredeyse sınırsız bir kullanım alanı sunuyor. TikTok üyesi olan tüm kişilerin kimi zaman yemek videoları, kimi zaman dans videoları, kimi zaman ise yepyeni bir akım videosu paylaştığı bu platform, milyonlarca farklı kişiye sesleniyor.

Tiktok, eğlenceli ve keyifli video paylaşımlarına olanak tanıyan bir platform olmasıyla birlikte, yanıltıcı içerikler ile bilgi kirliliğine neden olabiliyor. İşte tam bu noktada Newsguard’ın yaptığı bir araştırma, TikTok’taki içeriklerin %20 yanlış bilgi içerdiğini gözler önüne serdi.

“540 Videonun 105’i Yanlış!”

540 TikTok videosu ile yürütülen araştırmanın sonucunda 105 içeriğin yanlış ve yanıltıcı iddialar içeriğini açıklayan Newsguard, “Bu, Rusya Ukrayna savaşından okul saldırılarına ve COVID-19’a kadar farklı konularda yapılan aramalar için TikTok kullanan kişilerin sürekli yanlış ve yanıltıcı iddialarla karşılaştığı anlamına geliyor” dedi.

Bunun üzerine geçtiğimiz temmuz ayında bir TikTok sözcüsü, TikTok’un doğası gereği, fikirleri paylaşan ve içerik üreten, bazılarının ise gerçekten eğitici olabilen kişilerle dolu olduğunu dile getirdi. Açıklamasına, “Söz konusu sağlık ve politika gibi konular olduğunda, bilgilerinizi her zaman daha güvenilir kaynaklardan edinmeniz ve iki kez kontrol etmeniz önemlidir.” diyerek devam eden sözcü, sonuç olarak hemen hemen herkes bir TikTok yapabilir mesajını eklemeyi ihmal etmedi.

İklim değişikliği, yanlış Covid tedavileri, kürtaj önerileri ve bunun gibi daha pek çok spesifik konuda yanlış bilgiler içeren TikTok videolarının henüz kaldırılmamış olduğunu ve bireyler için tehlikeli olabileceğini belirtelim.