Instagram’a Yeni Rakip Uygulama: BeReal

Sosyal medya artık hayatımızın her yerinde, neredeyse her anında! Teknolojinin bir uzantısı olarak yaşamımıza dahil olan ve artık yok sayılması imkansız olan sosyal medya, çağımızın büyük bir gerçeği olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medyayı çoğunlukla domine eden Instagram ise son zamanlarda yeni bir platform ile rekabet halinde: BeReal.

Her geçen gün daha da popülerleşen ve milyonlarca kullanıcıya sahip olan Instagram, büyük küçük herkesin düzenli olarak kullandığı uygulamalar arasında ilk sırada yerini alıyor. Öyle ki, her geçen gün kendini güncelleyerek yepyeni ve sıra dışı özellikler sunmayı başaran söz konusu uygulama, geçtiğimiz birkaç ayda popülerliğini artıran BeReal’e tahtını kaptırmamaya çalışıyor.

Peki, BeReal’in sosyal medya platformları arasından sıyrılarak hızla popülerleşmesini sağlayan ne? O halde gelin, BeReal’i çok daha yakından tanıyalım!

BeReal Nedir?

Mantık olarak pek çok sosyal medya platformu ile benzerlik gösteren BeReal, genel anlamda bakıldığında bir fotoğraf ve video paylaşma uygulaması. Ancak konsept olarak günümüz sosyal medya uygulamalarının bir varyasyonu olarak görülse de BeReal aslında tamamen onlarla ters köşeli bir uygulama sistemine sahip.

“Kendini doğal halinle paylaş” mottosuyla ünlenen platform, kullanıcılarını en doğal haliyle fotoğraf paylaşımı yapmaya davet ediyor. Herhangi bir filtre, efekt ve düzenlemenin bulunmadığı BeReal’de, diğer uygulamaların aksine günde yalnızca 1 paylaşıma izin veriyor.

BeReal Nasıl Kullanılır?

Gerçekçi bir sosyal medya uygulaması olarak anılmaya başlanan BeReal, oldukça basit bir arayüze sahip. Temel olarak anlık paylaşımlar yapılmasını isteyen platform, günün rastgele belirdiği bir saatinde kullanıcılarına bildirim gönderiyor.

Bildirim alındığı andan itibaren 2 dakika içinde kullanıcının önlü arkalı bir fotoğraf çekip paylaşım yapması gerekiyor. Buradaki amaç, daha önce de belirttiğimiz gibi tamamen doğal bir yaşamı gözler önüne sermek.

Google Play Store hem de App Store üzerinde 1 milyon indirmeyi geçen BeReal hem konsepti hem de diğer pek çok özelliği ile Instagram ve diğer sosyal medya platformlarına rakip olacak nitelikte.