En İyi Yapay Zeka Şirketi

Yapay zeka her ne kadar uzak bir gelecekte hayatımıza dahil olacak gibi görünse de bu alanda yapılan çalışmalar yapay zekanın oldukça kısa bir zaman içerisinde yaşamımızın pek çok alanında kendisini göstereceğini kanıtlıyor.

İnsan zekasını taklit eden ve elde ettiği bilgilerle kendini sürekli olarak geliştiren sistemler ve makineler olarak adlandırılabilen yapay zeka, pek çok sektörde etkin olarak kullanılıyor.

Sağlık, finans, güvenlik, oyun, müzik, otomotiv ve daha birçok alanda yapay zekanın aktif bir rol oynaması ise teknoloji alanında faaliyet gösteren global şirketlerin harekete geçmesine olanak tanır.

Yapay zeka, teknoloji devi birçok şirketin merceği altında dolayısıyla yapay zekaya yapılan yatırımlar, günümüzde 1 milyar doların üzerinde. Peki, yapay zekanın sunduğu olanaklardan yararlanmak isteyen şirketler arasından en iyisi hangisi?

Bu noktada bizler, geleceğin en büyük teknolojisine sahip en iyi yapay zeka şirketlerini sizin bir araya getirdik. İşte, dünyadaki en iyi yapay zeka şirketlerinden bazıları!

1.  Eightfold AI

Yapay zekaya en çok yatırım yapan şirketlerinden biri olan Eihtfold Al, sahip olduğu yapay zeka teknolojilerini yeni bir kariyer merkezi inşa ederek kullanıyor.

Şirketlerin potansiyel çalışma adaylarını bulunması ve adayları en uygun pozisyona yerleştirilmesi noktasında devreye giren yapay zeka, üst düzey analiz yeteneği ile şirket içindeki mevcut çalışanların pozisyonlarına önerilerde bulunuyor.

Şirketlerin bünyesinde bulunan her bireyi terfi ya da yeni bir rol alanında yönlendiren yapay zeka, bu sayede çalışanlardan maksimum düzeyde verimlilik almayı planlıyor. Şu an 100’den fazla şirkete hizmet veren Eightfold Al, toplam 110 ülke tarafından tercih ediliyor.

2.  Scale AI

İnsanlar ve algoritmalar arasındaki yakın bağa odaklanan yapay zeka girişime sahip olan Scale AI, makine öğrenimi modellerinin başarılı olabilmesine odaklanıyor.

Makine öğrenimi modellerini eğitmek için kullanılan yöntemlerin, normdan sapan verilerle sunulduğunda başarısız olduklarını ortaya koyan şirket, bu noktada en iyi eğitimi vermeyi amaçlıyor. Toyota Research Institute, OpenAI, Airbnb, Lyft, Uber, Paypal ve Etsy gibi firmalar, Scale AI’ın müşterileri arasında yer alıyor.

3.  C3.AI

2009 yılında Thomas Siebel tarafından kurulan C3.ai, günümüzde en iyi yapay şirketlerinden biri olarak görülüyor. Kuruluşların verilerinin entegre edilmesi, yapay zeka modelleri oluşturulması, özel uygulamaların yürütülmesi ve çok daha fazlası için geliştirdikleri yapay zeka ile en karmaşık uygulamaları çözümlenebilir kılan C3.ai, programcıların ve BT uzmanlarının iş yükünü azaltır. Bugün pek çok yazılım şirketinin tercih ettiği C3.ai, global alanda en iyi yapay zeka şirketleri arasında konumlanıyor.

4.  IBM

IBM’in tescilli yapay zeka (AI) motoru olan Watson, hem araştırma hem de ticari ürünlerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Dil işleme ve karar verme için yapay zeka sağlayan Watson, ilk olarak oyun sektörü için tasarlandı. Ancak IBM’nin şimdilerde en iyi yapay zeka şirketlerinden biri olmasının altında, çok sayıda hizmeti aynı anda sunması yatıyor. Sağlık, finans, tedarik zinciri, insan kaynakları ve çok daha alanda aktif olarak rol olan IBM, önümüzdeki yıllarda farklı sektörler için yatırımlar yapmaya başladı.

5.  Salesforce

1999 yılında kurulan ve merkezi Kaliforniya’da bulunan Salesforce, Amerikan bulut tabanlı yazılım şirketi olarak sektörde yerini alıyor. Müşteri ilişkileri yönetimine yönelik bir yapay zekaya sahip olan şirket; müşteri hizmetleri, analitik, uygulama geliştirme ve pazarlama otomasyonunu amaç edinen kurumsal uygulamaları teknolojinin tüm olanaklarından yararlanarak hizmete sunar.

Yapay zeka döneminin en iyi ve en popüler firmalarını bu şekilde sıraladık. Yapay zeka alanında adını üst sıralara yazdırmış olan bu firmalara, daha pek çok girişimin dahil olacağını söylemek mümkün.