Türkiye’den 5 Reklam Ajansı

Reklamcılık sektörünün varlığı bundan iki yüz yıl öncesine kadar dayanıyor. Ticari faaliyetlerine yeni başlayan firmaların marka bilinirliklerini üst sıralara çıkarmasını sağlayan reklam ajansları, var olan markalara da doğru sürdürülebilirlik imkânı sunuyor.

Yaşamımızın her alanında gördüğümüz reklamsal materyallere imza atan Türkiye’nin en büyük reklam ajanslarından 5 ‘ının yaptıkları işleri bu yazımızda inceleyeceğiz.

Reklam ajanslarının hizmet tanımı oldukça geniştir. Bu hizmetleri birkaç başlık altında gruplandırmak mümkün.

  • Firmaların pazarlama faaliyetlerine tavsiyelerde bulunmak.
  • Firmaların müşterileri ile sağlıklı ve verimli iletişim kurmalarını sağlamak.
  • Firmaların sinema, sosyal medya ve video portallarında görsel tanıtımlarını yapmak.
  • Firmaların marka bilinirliliğini artırmak ve bu markaların devamlılığını sağlamak.

Ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren birçok firma mevcut. Fakat bireyler tarafından en çok tercih edilen ve memnuniyet oranı en yüksek firmaları sizler için derledik. Türkiye’nin en büyük 5 reklam ajansı şunlardır;

  • Havas İstanbul Reklam Ajansı
  • Wunderman Thompson Reklam Ajansı
  • Happy People Project Reklam Ajansı
  • TBWA/İstanbul
  • Rafineri Reklam Ajansı

1.    Havas İstanbul

2017 yılında ticari faaliyetine başlayan Havas İstanbul, bu yola “anlam ifade eden marka iletişimi” mottosuyla çıktı. Özellikle “Anlamlı Markalar” adı altında 11 yıllık edindikleri deneyim, Havas İstanbul’un kısa sürede ülke genelinde lider bir konuma gelmesine neden oldu.

Günümüzde faaliyet gösteren birçok büyük ölçekli şirket, reklam organizasyonları için Havas İstanbul’u tercih ediyor. Bu firmalardan bazıları ise şunlardır: Arçelik, Anadolu Hayat Emeklilik, Aktif Bank, Artema, Citroen, Doğuş, Durex, Finish, Petlas, Jacobs, Trendyol, Tat, Vitra ve Zorlu.

Havas İstanbul reklam ajansının yaptığı işlere ve başarılarına bakıldığında, özellikle televizyon ve dijital medya alanında farklı bir konumda olduğu görülüyor. Büyük şirketlerin reklam planlamasını yapan Havas İstanbul, yenilikçi fikirleriyle markaları müşterileriyle buluşturmaya devam ediyor.

2.    Wunderman Thompson

Wunderman Thompson, global düzeyde faaliyet gösteren bir reklam ajansıdır. İki dev reklam ajansı olan Wunderman ve J. Walter Thompson’un birleşmesiyle çalışmalarına devam eden firma, günümüzde 90 pazarda 200 lokasyonda faaliyet gösteriyor.

Wunderman Thompson uzun bir aradan sonra Türkiye’de de faaliyet gösterme kararı aldı ve reklam ajansı alanında hızla büyüme gösterdi. Bu büyümede geçmiş yıllarda edindikleri deneyim ve global düzeyde bir vizyona sahip olmaları büyük etken oldu. Wunderman Thompson’un Türkiye ayağındaki faaliyetlerine ise Ender Buruk liderlik ediyor.

3.    Happy People Project

Kurulduğu günden bu yana “Mutlu olmanın ilk şartı mutlu etmeyi bilmek” sloganıyla ticari faaliyetlerine devam eden Happy People Project reklam ajansı, günümüzde reklam alanında lider konumda bulunuyor. Bugüne kadar büyük şirketler ile yaptıkları televizyon ve dijital medya reklam kampanyalarındaki başarı, bu yükselişlerinin haklı bir konumda olduğunu gösteriyor.

Happy People Project son yıllarda birçok lider firma ile reklamsal iş ortaklığına imza attı ve müşterileri tarafından oldukça başarılı bulundu. Hizmet sunduğu markalardan bazıları ise şunlar: Vatan Bilgisayar, Skoda Otomobil, Ziraat Bankası, Ford Otomobil, Kinetix, Sütaş ve Türk Hava Yolları.

4.    TBWA/İstanbul

TBWA/İstanbul reklam ajansı, son yıllarda ülkemizde büyük ses getirmiş yurt dışı kaynaklı bir oluşumdur. Ticari hayatına Select olarak başlayan firma sonrasında TBWA/İstanbul ismiyle devam etme kararı aldı.

2018 yılında ülkemizdeki faaliyetlerine başlayan TBWA/İstanbul reklam ajansı birçok başarılı projeye imza attı. Bu projelerden bazıları ise şunlardır: Akbank, Apple, Aygaz, Beymen ve Hepsiburada. Global düzeyde edindiği deneyimler ve yenilikçi vizyonuyla TBWA/İstanbul her geçen büyümeye devam ediyor.

5.    Rafineri

Rafineri reklam ajansı, ulusal kaynaklı bir firma özelliğiyle ön plana çıkıyor. Zaman içerisinde başarıyla gerçekleştirdiği projeler ve aldığı ödüller sayesinde Türkiye’nin en büyük 5 reklam ajansı arasında bulunuyor. Bu başarısının temelinde ise “farkı yakalamak” mottosu ve her zaman için özgün fikre ulaşma vizyonu yer alıyor.

Rafineri reklam ajansının ses getiren projelerinden bazıları ise şunlardır: Turkcell, Bip, Fizy, Yapı Kredi, Beko ve Pegasus.

Dijital Reklam Ajansları Nedir?

Reklamcılık KOSGEB Desteği

Yeni Başlayanlar İçin Metin Yazarlığı

Programatik Reklamcılık Nedir?

Dijital Açık Hava Reklamcılığı (DOOH)