Reklamcılık KOSGEB Desteği

18

Ticari açıdan büyümek ve gelişmek isteyen firmalar harcamalarını azaltmak için KOSGEB desteklerine başvurmaktadır. Bunlar arasında yer alan KOSGEB reklamcılık desteği, firmaların reklam ve tanıtım faaliyetlerini başarıyla yönetmeleri ve daha az masraf yaparak potansiyel müşteri kitlesini artırmalarını sağlayan bir destektir.

Reklamcılık KOSGEB Desteği Nedir?

KOSGEB’in ulusal ve uluslararası pazarlarda işletmelerin hem kendilerini hem de ürün ve hizmetlerini tanıtmalarını sağlayan reklamcılık faaliyetlerine verdiği destektir.

Yeni girişimci destek programı ile girişimcilere 65.000 TL’ye kadar destek sağlanıyor. Burada verilecek KOSGEB destek meblağı belirlenirken girişimin büyüklüğü ve yatırım karı gibi faktörler göz önünde bulunduruluyor. Aynı zamanda kuruluş, performans ve sertifika gibi pek çok farklı destek unsuruna göre belirlenen tutarlar da bulunuyor. Bu destek meblağları da birinci ve ikinci performans dönemlerine göre değişebiliyor.

Reklamcılık KOSGEB desteği ile işletmelerin ticari hayatta daha başarılı bir şekilde tanıtım yapabilmeleri, müşteri ağlarını genişletebilmeleri ve marka bilinirliklerini arttırmaları amaçlanıyor. Geri ödemesiz olan geleneksel girişimcilik destekleri, ticari hayata tutunmak ve masraflarını azaltarak ticari karını arttırmak isteyen girişimcilere hitap ediyor.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programına Nasıl Başvurulur?

Eğer KOSGEB tarafından sunulan KOSGEB geleneksel girişimci destek programına başvurmak istiyorsanız öncelikle başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Başvuru formunda, destek kapsamında yapacağınız harcama ve bankacılık belgelerini muhafaza ederek KOSGEB’e sunacağınızı taahhüt etme gibi farklı şartlar içeren bölümler yer alıyor. Ayrıca başvuru formunda, girişimci ve ortak bilgileri (iletişim adresleri, ad-soyad, eğitim, seminer, kurs bilgileri) isteniyor.

Aynı zamanda girişimcilik eğitimi tipi (ileri, UGE, geleneksel) ve girişimcilik eğitiminin tamamlandığı tarih gibi somut bilgiler talep ediliyor. İş geçmişiniz ile ilgili net tarih, işletme adı ve ticaret sicil numaraları da istenen bilgiler arasında. Ayrıca başvuru formunda kuruluş, performans, sertifika gibi farklı KOSGEB destek türleri arasından dilediğiniz birini ya da birkaçını seçmeniz talep ediliyor.

Başvuru formunuzu doldurup istenen bilgi ve belgeleri ekledikten sonra başvurunuz ile ilgili durum bilgilendirmesi yapılıyor. Bu bilgilendirmeye göre başvurunuz kabul edilebilir, düzeltme istenebilir ya da reddedilebilir.

Reklamcılık KOSGEB Desteği Nace Kodları Neler?

KOSGEB, sektörleri ayırmak için harf ve numaralar kullanarak yaptığı sistem ile nace kodlarını oluşturmuştur.

AB kodları ile de benzerlik gösteren ve uluslararası standartlara uygun olan KOSGEB nace kodları arasında reklamcılık sektörü ile ilgili olan nace kodları şu şekildedir:

  • 73: Bu kod reklamcılık ve piyasa araştırması için kullanılır.
  • 1: Reklamcılık sektörü için kullanılan koddur.
  • 11: Bu KOSGEB kodu reklam ajanslarının faaliyetini kapsar.
  • 11.01: Reklam tasarımı, kullanılacak medya seçimi, reklam filmleri için senaryo metinlerinin oluşturulması, sözlerin yazılması, satış noktalarında reklamı yapılacak ürünlerin sunumu ve gösterimi gibi reklam ajanslarının faaliyetleri için kullanılan koddur.
  • 11.03: Bu KOSGEB kodu reklam eşantiyon ve araçlarının dağıtım & teslim faaliyetleri için kullanılır.
  • 12: Medya reklamları için zaman ya da alanın bir sözleşme veya ücret kapsamında satışı için kullanılan faaliyetleri kapsar.
  • 12.02: Bu KOSGEB kodu ilan tahtası, bina, billboard, araç vb. reklam zaman ve alanlarının satışı dahil olmak üzere bu medya alanları ya da zamanlarının ücret & sözleşme kapsamında satışı için kullanılan koddur.
  • 20.26: Reklam görselleri, gazete ilanı, katalog, broşür vs. için moda kıyafetlerinin, ticari ürünlerin, kişilerin, makine ve bina gibi alanların fotoğraflarının çekilmesini ve reklamcılıkla ilgili fotoğrafçılık faaliyetlerini kapsar.

Açıklaması yapılan alanlarda reklamcılık KOSGEB desteği almak için ihtiyacınız olan nace koduna, yukarıda verdiklerimiz arasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.