İnovasyonun Başarı İçin Önemi

İnovasyon günden güne daha fazla duyulan bir kavram haline geldi ve bu gerçekten de önemli bir esas olarak karşımıza çıkıyor. Peki inovasyon tam olarak nedir?

İnovasyon sadece yeni cihaz, fikir ya da yöntemleri temsil etmiyor, inovasyon bunların yanı sıra yeni şeyler keşfetmeyi de mümkün kılıyor. Mevcut bir işletmenin düzenlemeleri yaparken işinize yarayacak olan inovasyon daha iyi ürün ve servisler sunmanızı sağlayacaktır. Yaratma, yaratıcılık ve inovasyon kavramlarının buluştuğunda ortaya başarının çıkacağından emin olmalısınız.

İnovasyonu Nasıl Kullanabilirsiniz?

İşletme dünyasında yenilikçi bir fikri doğru bir plan ile hayata geçirebilirsiniz. Özgün bir fikirden yola çıkılarak gerçekleştirilen inovasyon çalışmasında topluluk için önemli olan fikirler ele alınır. CIO Magazine adlı dergide bulunan “What Really Makes Something Innovative?” adlı makalede de söylenildiği gibi bazen daha büyük etkili bir şey ortaya çıkaranlar sessiz başarılı insanlardır. Bir başka deyişle, ön planda olmamanız etki yaratamayacağınız anlamına gelmiyor. Bazı şirketler ortaya koydukları ürün ve fikirlerle ilgili alanda devrim niteliğinde projeleri hayata geçirebiliyor.

İnovasyon Neden Önemli?

İnovasyon özellikle iş ortamında önemlidir, bunun sebebi ise şirketlere pazarda daha öne çıkmaları için hız kazandırmaları ve pazardaki gelişmeleri daha rahat takip edebilme olanağı sağlamasıdır. Bütün bunlar bir şirketi daha büyük fırsatlara doğru yönlendirebilecek niteliktedir. İnovasyon ayrıca özgün konseptleri geliştirmeye yardımcı olup yenilikçi bireylere destek de çıkıyor.

Bir şirket yenilikçi bir kültüre sahip olduğunda daha kolay büyüme olanağına sahip olur. Normalde zorluklarla karşılaşabilecek olan yaratıcı süreç inovasyon çalışmaları sayesinde daha pürüzsüz bir hale gelir.

Ürünlerin yanı sıra inovasyon yeni hizmetler, iş modeller, süreç ve kullanım alanlarını kullanıcılara sunabilir. Google ve Starbucks gibi büyük ve global şirketler inovasyon ile oyunun seyrini değiştiren atılımlar yapmıştır. Buna basit bir örnek vermek gerekirse bildiğiniz gibi Starbucks kahve boylarını küçük, orta ve büyük diye adlandırmıyor, onlara grande ya da venti gibi isimler veriyor ve kendi ödeme sistemleri mevcut. Google tarafında ise Google Docs ve Google Hangout gibi uygulamalar ile karşılaşıyoruz.

Google ya da Starbucks gibi büyük bir şirket olmasanız bile siz de işletmenize böyle değerler katarak daha özgün bir hale gelebilir ve başarıya giden doğru atımları atabilirsiniz!