Tesla Dünyanın En Değerli Şirketi Oluyor

Tesla’nın son borsa dalgası Elon Musk’ın şirketinin General Motors ve Ford gibi araba sektörünün önde gelen isimlerinin üst sıralarına çıkmasını sağladı. Amerika’da en yüksek değere sahip otomobil imalatçısı olarak tahtını kısa bir süre korumuş olsa da bu anlık başarı Tesla’nın sektörde iyi bir yere sahip olduğunu vurgular nitelikte ve Musk da bunun iyiye işaret olduğunu belirtmiştir.

Elon Musk Alman otomasyon bayisi Tesla Grohmann’a yolladığı mektupta durumdan memnun olmayan çalışanlara, neden istedikleri zammın onun önerdiği hisse senedinden daha iyi olmadığını şu şekilde açıkladı: “Diğer otomotiv imalatçılarının aksine, her Tesla çalışanı maaşa ek olarak Tesla hissesi de alır. Bu hisseler kolaylıkla paraya dönüştürülebilir ancak hisse kıymet takdirine göre daha da fazlası kazanılabilir. Hissemizde son 5 yılda gerçekleşen 10 misli yükseliş Tesla çalışanlarımız için oldukça kazançlıdır. Ben önümüzdeki 5-10 yıl içinde bu oranı 10 kat daha geçeceğimize inanıyorum: bu da elde mevcut olan 10.000 Euro’nun 100.000 Euro’ya dönüşmesi anlamına geliyor.”

Eğer hesaplamaları doğruysa Tesla çok daha iyi yerlere gelecektir ve bu da Elon Musk’ı dünyanın en zengin adamı konumuna getirebilir.

Kimi Tesla’nın gereğinden fazla büyütüldüğünü düşünürken Musk’ın konuya olumlu bir şekilde bakıyor olması şirketini ürünlerine ne kadar güvendiğini gösteriyor. Tesla daha önce de pek çok eleştiriye maruz kalmıştı. Yine de, son 5 yılda Tesla pek çok gelişme ile karşımıza çıkmayı başardı.

Sadece otomotiv imalatçısı olarak görülmeyen Tesla’nın mevcut ürün grubu Powerwall ve yeni güneş çatıları da içeriyor. Bunlardan 3 numaralı elektrikli aracı ise hemen zirvede göze çarpıyor.

Elon Musk ayrıca yazdığı mektupta Model 3’ü takiben başka araçların da geleceğini söylüyor ve Tesla’nın da bu aşamada büyük bir rol oynayacağının altını çiziyor: “Şu anda Model Y’yi de (hesaplı orta seviye spor arazi aracı) geliştiriyoruz.”

Tesla nasıl bir durumda olursa olsun, önümüzdeki 5 yılda şirketin geleceğinin daha iyi yerlere geleceği bekleniliyor.