Bilimsel Olarak İş Hayatında Motive Olmanın Yolları

Aylardır o terfiyi almak için daha fazla sorumluluk alıyor ve aralıksız mı çalışıyorsunuz ? Zaman geçtikçe daha da huzursuzlanabilir ve dikkatinizi kaybedebilirsiniz. Kendinizi Motive etmek ve zinde kalmak için neler yapabilirsiniz?

Yeni bir araştırma olumlu kaynaklara odaklanan dikkatinizin bir süre sonra işe yaramayacağını belirtiyor – ancak farklı bir strateji ile başarıya ulaşabilirsiniz: ne yapmanız gerektiğini düşünmenin aksine nelerden kaçınmanız gerektiğini düşünmek ile işe başlayabilirsiniz. Kısacası, üstüne alacağınız fazla proje, sorumluluk ve görevleri düşünmek yerine işte karşınıza çıkan problemlerin ya da yaptığınız hataların üstesinden nasıl gelebileceğiniz üzerine bir plan yapmaya bakın.

İnsanları motive eden hususların zamanla değişmesiyle hedefler de değişmeye başlıyor. Bu sene Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre yukarıdaki önerimiz de şimdiden işe yaramışa benziyor: hedefinize yaklaştıkça daha fazla motive olacaksanız.

Durumu daha iyi bir örnekle anlatmak gerekirse eğlenceli bir tatil için para biriktirmeye çalıştığınızı hayal edelim: ilk olarak özel bir yatırım hesabında paranızın değerini arttırmayı deneyebilir ya da birkaç para biriktirme yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak zamanla bu tasarruftan ziyade bir kaçınma eylemine dönebilir; taksi yerine toplu taşıma kullanma gibi.

Araştırmacılar bunun sebebi olarak insanların belirli konula üzerine düşünme şekline sahip olduğu gerçeğini öne sürüyor. Bir şeye başladığımızda kaybedecek hiçbir şeyimiz olmuyor ve olumlu düşünmek bizi heyecanlandırıyor. Ancak sona doğru yaklaştığmızda daha korumacı davranmaya başlıyoruz.

Geçmiş yıllarda terfi ve koruma motivasyonunun insanları farklı şekilde motive ettiği düşünülüyordu ve bu farklı yollar insanları optimist ve pesimist olarak ikiye bölüyordu. Eğer olumlu düşünmeye çalışıyorsanız bir anda modunuz değişiyor ve heyecanlandırıcı noktalara odaklanmaya çalışıyorsunuz. Ancak araştırmalar optimist olmanın insanları o kadar da motive etmediğini ortaya çıkarmış bulunuyor.

Özetle, bardağın ne tarafından bakıyor olursanız olun nelerden kaçınmanız gerektiği üzerine odaklanan planlar yaratmak hem kişisel hem de iş hayatınız için çok daha verimli ve sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.