Apple iCar Ne Zaman Piyasaya Çıkacak? Apple iCar’ın Özellikleri Neler?

Elektrikli otomobilin ilk olarak 1835 yılında üretilmesi ile beraber otomotiv sektöründe de yeni bir bakış açısı oluştu. Kimi zaman bu otomobillerin üretimi sekteye uğrasa da son yıllarda petrol fiyatlarındaki artış ve sera gazını azaltmaya yönelik girişimler, elektrikli otomobillerin tekrar gündeme gelmesine sebep oldu.

Özellikle de Aralık 2012 yılı itibariyle BMW, Hyundai, Renault gibi pek çok marka elektrikli otomobiller üreterek piyasaya sürdü. Son dönemde ise genellikle telefon ve bilgisayar gibi akıllı cihazlarla tanınan Apple firması da araba sektörüne adım attı. Böylece elektrikli araçların üretimine yeni bir bakış açısı geldi.

Apple iCar’ın Özellikleri

Project Titan olarak da adlandırılan Apple iCar, son dönemde pek çok kişinin gündemindedir. Tamamen otonom sürüş deneyimi yaşatan bu araçla ilgili haberler, yapılan ticari anlaşmalar ve kurulan ortaklık söylentileri ile sıklıkla medyada yer alıyor. Haliyle araç hakkında pek çok özellikte gün yüzüne çıkıyor.

Apple iCar’ın özelliklerinden birisi sürücüleri uyaran bir araç sistemi olmasıdır. Özellikle de sensörler sayesinde dış hava koşullarına bağlı olarak aracın cam rengini ve sıcaklığını değiştirmesi fikri bile araç tutkunlarını şimdiden heyecanlandırıyor. Elbette ki araç özellikleri hakkındaki tahminler bununla da sınırlı kalmıyor.

Apple iCar’ın özellikleri kısaca şu şekilde sıralanabilir;

  • Hava koşullarına bağlı kendi rengini kendi belirleyen pencereye sahip olması,
  • İç mekânın sanal bir ortama dönüştürülmesi,
  • iOS ile entegre olması,
  • Yeni nesil pil teknolojisine sahip olması,
  • Kendi kendine sürüş yapan bir araç olması bekleniyor.

Apple iCar’ın Ücretleri Ne Kadar?

Şu an piyasa değerlerine bakarak Apple iCar’ın ücretleri hakkında kesin bir değer söylemek mümkün değil. Ayrıca Apple iCar’ın yazılım, hizmet veya araç olarak mı piyasaya sürüleceği konusunda da net bir fikir yoktur. Tüm bu etkenlere bakıldığında aracın fiyatı hakkında ancak tahmini bir hesaplama yapılabilir.

Bu bağlamda Tesla Roadster’ın yaklaşık 200.000 dolarlık fiyatı olması beklenirken hali hazırda var olan Model X Performance’ın fiyatı ise 99.990 dolardır. Her ne kadar bu fiyatlara ve Apple’ın yüksek fiyat politikasına bakarak Apple iCar ücretleri hakkında kesin bir fikir sahibi olunamasa da tahmin yürütmeniz sağlanabilir.

Apple iCar Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Pek çok kişinin merak ettiği konulardan birisi de Apple iCar’ın ne zaman piyasaya çıkacağıdır. Bu aracın piyasaya çıkacağına dair kesin bir tarih yoktur. Zira bu araç üzerindeki çalışmalar ilk olarak 2018 yılında başladı. Bu dönemde ilk olarak Alman otomobil devi Volkswagen ile anlaşmaya varıldığı söyleniyordu. Fakat iki şirket arasındaki ortaklık ilerleyemeden son buldu.

Son olarak ise Apple’ın bu aracı üretmek için Hyundai ve bu firmanın yan kuruluşu Kia ile anlaşmaya vardığına dair haberler piyasada yer aldı. Hatta Apple ile Kia’nın 2024 yılında aracı piyasaya sunacağına dair söylentiler de kulaktan kulağa dolaştı.

Bunun bir sonraki adımında ise Apple’ın gözünü Japon firmalara çevirdiğine dair bilgiler medyada yer aldı. Fakat Apple’ın Japon firma Nissan ile yaptığı görüşmenin tıkandığına dair bilgiler de çok geçmeden gündemdeki yerini buldu.

Bunun ardından her ne kadar Apple’ın Güney Koreli teknoloji devi, LG Electronics ile görüşmeler yaptığına dair haberler yazılıp çizilse de bu noktada da bir sonuca varılamadı. Bu araç için şu ana kadar bir ortak belirlenmese de Apple analisti Ming-Chi Kuo, yapmış olduğu açıklama ile aracın 2028’de tanıtılacağını söylemişti. Kısacası aracı görmek için daha uzun yıllar beklememiz gerekecek.