iPhone 13

Apple’ın son telefonu iPhone 13, yeni özellikleriyle dikkat çekiyor. Yakın zamanda tanıtımı yapılacak iPhone 13 serisi hakkında pek çok bilgi dolaşımı mevcut. Rengi ve görünümüyle oldukça farklı bir tasarıma sahip olan iPhone 13’ün pembe tonlarında olacağı iddia ediliyor.

İki farklı renk seçeneği bulunan iPhone 13’ün renklerinden biri altın ve sarının birleşimi Sunset Gold, diğeri ise Rose Gold olarak sunulacak. iPhone13’ün dikkat çeken bir diğer yönü ise kamera dizilimindeki farklılık. Bu konudaki görüşler şu an için sadece yorumlardan ibaret.

iPhone 12 ile ciddi satış rakamlarına ulaşan Apple, aynı başarıyı iPhone 13 ile de yakalamak istiyor. Geçmiş seriler içerisinde en son iPhone 5S’te kullanılan keskin ve köşeli tasarıma geri dönüş yapması, kullanıcıları memnun eden bir hareket oldu. Bunun yanı sıra kamera çentiğinin küçülmesi, arka kamera profilinin değişmesi ve yüz tanıma sisteminin daha profesyonel hale getirilmesi ile klasik tarzını taçlandıran iPhone 13 serisinin fiyatlarının ne olacağı da merak konusu.

iPhone 13 Ne Zaman Çıkacak?

Analist Daniel Ives’in paylaşımına göre iPhone 13’ün, 14 Eylül 2021 Salı günü tanıtımı yapılacak. Apple; iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere dört ayrı modeli kullanıcılarına tanıtacak.

Yeni özellikleri ve farklı kamera tasarımıyla görücüye çıkacak olan iPhone 13 serisi, dikkat çekici renkleri ve yükselen performansı ile Apple kullanıcılarını heyecanlandırıyor.

iPhone 13 ile Beraber Hangi Yenilikler Bizi Bekliyor?

Henüz tanıtımı yapılmadığı için iPhone 13 hakkındaki bilgiler sızıntı ve söylenti şeklinde. İnsanların zihninde az çok bir profil oluşturan bu sızıntılar, iPhone 13’ün tanıtımı sonrası netleşecek.

iPhone 13, iPhone 12’deki köşeli tasarımı devam ettirecek ancak performansı yükselecek. iPhone 13’ün ön kamerasının bulunduğu çentik, iPhone 12’ye göre %30 daha küçük olacak. Tüm iPhone 13 modelleri için LİDAR ve Görüntü Sabitleme özelliği getirilecek. iPhone 13’te daha az yer kaplayan pil ile telefonda daha fazla alana yer açılacak ve pil ömrü daha uzun olacak. Eski serilerde yer alan Touch ID, yani parmak izi tanıma özelliği geri gelecek. Face ID özelliği daha güçlü hale getirilecek. Hatta bu konuda maskeli denemeler yapıldığı iddia ediliyor.

iPhone 13’ün Özellikleri Neler Olacak?

iPhone 13’ün teknik ve tasarımı ile ilgili tahmin edilen özellikleri şu şekilde;

  • Boyutları iPhone 12 ile aynı olacak şekilde:
  • iPhone 13 mini: 5,4 inç
  • iPhone 13: 6,1 inç
  • iPhone 13 Pro: 6,1 inç
  • iPhone 13 Pro Max: 6,7 inç
  • iPhone 13 mini, Süper Retina XDR OLED ekrana sahip. Ekran çözünürlüğü: 2340×1080 piksel. Bu özellik iPhone 12 mini ile aynı.
  • 4 GB ram özelliğine sahip iPhone 13 mini’nin 64, 128 ve 256 GB depolama seçenekleri mevcut.
  • iPhone 13, ekran özellikleri bakımından iPhone 12 ile aynı özellikleri taşıyor.
  • iPhone 13 PRO modeli de tıpkı iPhone 12 PRO ekran özelliklerine sahip, ancak Süper Retina XDR OLED ekranın 120 Hz yenileme hızı, yeni bir özellik olarak sunulacak.
  • iPhone 13 PRO MAX modeli de tıpkı bir önceki modelle aynı özellikleri taşıyacak.

Görüldüğü üzere iPhone 13 modeli, bir önceki modelle büyük benzerlikler taşıyor ve getirdiği yenilikler açısından büyük farklılıklar sunmuyor.

Kamera özellikleri ve birkaç farklı detay ile yeni bir görünüme kavuşan iPhone 13, merakla bekleniyor. iPhone 13 serisi 14 Eylül’de tüm özellikleri ile kullanıcıların beğenisine sunulacak.