Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Özellikle Konya ve Balıkesir’de meydana gelen depremlerden sonra Android deprem uyarı sistemi tekrar popüler oldu. Bölgelerde paniğe neden olan küçük depremler, erken uyarı sistemlerinin ne zaman tam olarak devreye gireceği konusunu da tekrar gündeme getirdi.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir:

Android erken deprem uyarı sistemi, özellikle meydana gelen son depremlerden sonra tekrar gündeme geldi. Bu sistem, meydana gelebilecek olası bir depremi tespit ediyor ve en az 10 saniye önceden telefonlara bir bildirim gönderiyor.

Ayrıca Android deprem uyarı sistemi, Alanya’da meydana gelecek depremi tam 1 dakikadan önce bildirerek dikkatleri üzerine çekti. Android deprem uyarı sistemi, şu an pek çok cihazda aktif olarak kullanılabiliyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır:

Öncelikle Android deprem uyarı sistemi, şu an pek çok cihaz için aktif olsa da henüz tam sürümde değil. Yani henüz beta sürümünde denilebilir. Çalışma yöntemi ise şu şekilde; öncelikle deprem uyarıları sistemi sayesinde Android cihazlar, mini sismometreler haline gelmektedir. Bir araya gelen bu mini sismometreler de bütün bir ağı oluşturur.

Herhangi bir sarsıntının gelecek olması halinde de Android deprem uyarı sistemi, kullanıcıya önceden haber verir ve güvenli bir yer bulmasını sağlar. Kullanıcı, sarsıntı bittiğinde ne yapması gerektiğini öğrenmek için uygulamayı açmalıdır ve karşısına çıkan yönlendirmeleri takip etmelidir.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Aktif Edilir:

Öncelikle Android deprem uyarı sistemini kullanmak için telefonunuzun konumunu aktif hale getirmelisiniz. Daha sonra ise uygulamaya giderek sistemi aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Bundan sonra herhangi bir sarsıntı olması durumunda sistem, size en az 10 saniye önce haber verecek ve güvenli bir yer bulmanızı sağlayacaktır.