Çin Taksilerini Elektrikli Hale Getiriyor

Elektrikli araçlar günden güne daha da popüler hale gelip günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmaya başladı. Her ülkenin yavaşla adapte olmaya başladığı bu durumdan Çin’in de etkilendiğini görüyoruz. Çin yakında Pekin’deki bütün taksileri elektrikli araçlar ile değiştireceğini açıkladı, bir başka deyişle 70.000 adet taksi elektrikli olacak.

National Business Daily’in hazırladığı rapora göre bölgede resmi olarak kayıtlı bütün araçlar bu geçiş sürecine tabii tutulacak. Pekin bölgesinde yeni kayıt olan ve kaydı zaten bulunan bütün taksiler benzine veda etmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Bu süreç Pekin ve benzeri yakın alanlarda 2017 yılında başlatılan hava kirlilik kontrolü projesi dahilinde yürütülüyor. Araçların elektrikli hale getirmelerini kapsayan bu proje daha önce başka şehirler tarafından da gerçekleştirilmişti ancak Pekin’in sahip olduğu popülasyon oranını göz önüne alırsak Pekin’in projesi daha büyük önem taşıyor.

Taksilerin elektrikli araçlara dönüştürülmesi sürecini içeren projenin bütçesi yaklaşık 9 milyar yuan, dolar bazında yaklaşık 1.3 milyar dolar ediyor. Çin bu proje için harcanacak bütçenin geleceğe oldukça katkısı olacağını düşünüyor. Benzin masrafından kurtulacak sürücüler daha düşük masraflar ile karşılaşacak. Bunun yanı sıra şehirdeki hava kirliliği oranı da azaltılmış olacak.

Elektrikli arabalara geçiş biraz masraflı olduğundan dolayı devletin taksi şirketlerine yardım edeceği umut ediliyor ve düşünülüyor. Ulusal Binek Otomobilleri Derneği’nin Genel Sekreteri Cui Dongshu da devletin şarj etme oluşumlarının inşaat faaliyetlerini hızlandıracağını umut ettiklerini dile getirdi.

Gelişen otomotiv sektörünün inanılmaz yararlı bir sonucu olan elektrikli araçlar otomotiv sektöründe tasarlanan araçların da çizgisini değiştirecek. Çin’in gerçekleştirdiği projede de görüldüğü gibi ülke elektrikli araçlara yatırım yapma konusunda oldukça kararlı. Electrek’in yaptığı araştırmaya göre şu anda Çin dünyanın en büyük elektrikli araç pazarına sahip ve bu Pazar içerisinde Amerika ve Avrupa pazarlarında bulunan toplam araç sayısından daha fazla miktarda elektrikli araç bulunuyor. Şu anda 600.000’nin üzerinde elektrikli aracı ülke sınırları içerisinde bulunduran Çin’in önümüzdeki dönemlerde pazara 70.000 araç daha katacağı söyleniyor.