Çalışanlarınızı Motive Ederken Nasıl Davranmalısınız?

1665

İşinde başarılı pek çok lider güçlü motivasyonun ne kadar etkili olduğunu bilir. Önde gelen liderler takımlarda; devamlılık, ısrar, girişimci ve güvenirlilik gibi motivasyon türlerini görmeyi bekliyor. Ancak takımda ya da ekipte motivasyonu yaratma ve motivasyon seviyesini arttırmak için gerekli koşulların da sağlanması gerekiyor.

Başka bir tarafta ise pek çok lider motivasyon odaklı ekosistemin şirket içinde önemli bir rol oynadığını halen idrak edememiş durumda. Çalışanlar değerli, güvenilir ve çalışmalarında desteklendiklerini hissettiklerinde oldukça motive hale gelirler ve bu durumda liderleri onları motive edip etkiliyor olur. Her anlamda, liderlerin ekibe karşı sahip olduğu davranış biçimi çalışanların performans ve motivasyon oranının büyük ölçüde etkiliyor.

Bir liderin bilmesi gereken hususlardan biri çalışanların iş yerlerinde günden güne değişen ortamlarının onları etkiliyor olmasıdır; yararlanabildikleri olanaklar, maaş ve pek çok esas bu bahsettiğimiz ortamın içine dahil. Onlara hak ettikleri değeri ve emeklerinin karşılığını vermelisiniz, böylece daha motive halde çalışmaya devam edebilirler.

Motivasyon dinamik bir süreçtir ve sabit bir çalışan özelliği değildir, günden güne değişkenlik gösterebilir. Çalışanını motivasyonu düşük gören bir lider onun karakterinin böyle olduğunu düşünüp çoğunlukla pes ediyor. Aksine, o gün belki de onu üzen bir olay ya da bir durum söz konusudur ve çalışanın motivasyon eksikliğinin özel bir sebebi vardır. Liderler çalışanlarının motivasyonunu dinamik bir açıdan değerlendirmelidir. Onlarla konuşun, iletişim kurun ve sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın; destek olduğunu hissettirmek bile onlara işlerine tutunmaları için bir sebep verebilir.

İşe yeni alınan kişiler de motivasyon konusunda sorunlar yaşadığı gözlemlenmiştir; bir lider işe yeni birini aldığında onun en yüksek motivasyon seviyesine sahip olacağı beklentisine kapılır. Bu noktada eğer onu yeni iş ortamına pozitif bir şekilde karşılamaz ve gereken ilgi ve alakayı göstermezseniz yeni çalışan ekibe alışmakta zorluk çekebilir ya da işi benimsemesi daha uzun sürebilir.

Liderlerin çoğu çalışanları ile duygusal bir bağa girmekten, onların özel hayatlarını bilmekten kaçınır. İş yerlerinde her ne kadar özel hayat çok açıkça anlatılmasa da bir lider ya da patron çalışanlarının her daim manevi olarak yanında olacağını bir şekilde hissettirmelidir.

Çalışanlarınızı motive etmek ve verimli bir çalışma ortamı yaratmak istiyorsanız onlar ile iletişiminizin köklerini sağlamlaştırmaya ve onların düşüncelerine önem vermeye de çalışmak siz ve işletmeniz için faydalı olabilir.