Başarı İçin 10 Netflix İçeriği

Tüm girişimcilerin, sosyal medya konularına ilgisi olanların ve motivasyon kaynağına ihtiyaç duyanların ilgisini çekebilecek 10 Netflix içeriğini sizler için derledik.

  • Self Made: Inspired by the life of Madam CJ Walker (imdb:7.3/10)

Her kadının ilham alması gereken ve herkesin hayat mücadelesinde kendine pay çıkaracağı, Netflix yapımı bir biyografi “Self Made”. Bu mini-dizi, 1867 doğumlu Madam C. J. Walker olarak bilinen Sarah Breedlove’ın milyonerliğe giden başarı öyküsünü konu alıyor. Küçük yaşta anne ve babasını kaybedip, evlenen, 20li yaşlarında ise çamaşırcılık yapan Madam C. J. Walker’ın hayallerinin peşinden koştuğu gerçek bir hikaye. Bayan C. J. Walker olarak bilinen Sarah Breedlove Amerikalı bir girişimci, hayırsever ve siyasi, sosyal aktivistti. Walker, 1919’daki ölümü sırasında Amerika’daki en zengin Afro-Amerikan iş kadını ve kendi emeğiyle (self-made)servetine kavuşan en zengin kadın olarak kabul edildi.

  • The Pursuit of Happyness (imdb:8.0/10)

San Francisco’da eşi Linda ve oğlu Christopher yaşayan Chris Gardner, 1981 yılında pahalı ve çabuk demode olan bir teknoloji olan kemik tarayıcı ürünlerinin satışını üstlenir. Bu ürünlerin satışında başarı sağlayamaması üzerine eşi Linda tarafından terk edilir.

Maddi kazanç sağlamak için değişik alanlara yönelen Gardner Dean Witter’dan bir yönetici ile tanışır ve bir zeka küpü’nü çözerek onu etkiler. Tanıştığı yeni kişi sayesinde borsada sarraf olabilmek adına bir şans yakalar. Dean Witter’da stajyer olur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi gibi geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder.

  • The Theory of Everything (imdb:7.7/10)

The Theory of Everything, James Marsh tarafından yönetilen 2014 yapımı bir biyografik romantik drama filmidir. Cambridge Üniversitesi’nde geçen film, teorik fizikçi Stephen Hawking’in hayatını detaylandırıyor. Anthony McCarten tarafından, Jane Hawking’in eski kocası Stephen Hawking ile olan ilişkisini, amyotrofik lateral skleroz teşhisini ve fizik alanındaki başarısını konu alan, 2007’deki Traveling to Infinity: My Life with Stephen adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmde Eddie Redmayne ve Felicity Jones ile Charlie Cox, Emily Watson, Simon McBurney, Christian McKay, Harry Lloyd ve David Thewlis yardımcı rollerde yer alıyor.

  • The Boy Who Harnessed the Wind (imdb:7.6/10)

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, maddi imkansızlıklar sonucu okuldan atılan 13 yaşındaki bir çocuğun hikayesini konu ediyor. William Kamkwamba, Malavili’de yaşayan 13 yaşındaki bir çocuktur. Zeki bir çocuk olan William, ailesinin yaşadığı maddi zorluklar yüzünden çok sevdiği okulundan atılır. Fakat bu William’ın çalışma isteğine engel olmaz. William, kimsenin haberi olmadan geceleri okulun kütüphanesine gitmeye başlar. Kütüphanede saatlerce çalışan William, bir süre sonra büyük bir başarı elde eder. William, yaptığı çalışmaların sonunda babasına ait olan eski bir bisikletini parçalarını kullanarak bir rüzgar jeneratörü yapar. Bu başarı sadece onun ve ailesinin hayatını değiştirmekle kalmayacak, köyün de sefaletten kurtulmasını sağlayacaktır.

  • The Great Hack (imdb:7.1/10)

Netflix’te yayınlanan The Great Hack belgeseli, internetle birlikte dünyanın nasıl değiştiği, dünya devi sosyal medya kuruluşlarının insanlara ait verileri toplayıp başka kuruluşlar aracılığıyla nasıl yönlendirilip insanların tercihlerini nasıl değiştirebildiğini gözler önüne seriyor. İnternet ve sosyal medya bir yanıyla pembe gözlükleriyle bize mükemmel dünyayı vaat ederken, diğer yanıyla insanlıktan neler götürdüğü ve sonuçlarının ne olacağını bu belgeselde izleyebilirsiniz.

  • FYRE: The Greatest Party That Never Happened (imdb:7.2/10)

Fyre: The Greatest Party That Never Happened, Billy McFarland ve 2017’deki başarısız Fyre Festivali hakkında bir 2019 Amerikan belgesel filmidir. Chris Smith tarafından yönetildi, Mick Purzycki tarafından üretildi ve 18 Ocak 2019’da Netflix’te yayınlandı.

New Yorklu genç girişimci Billy McFarland ve rapçi Ja Rule‘un projesi Fyre Festival, Kasım 2016’da tüm sosyal medyayı kasıp kavurmuş, muhteşem plajlar, yattan masmavi sulara atlayarak dans eden modeller, jetskiler ve sahne ışıklarından oluşan bir tanıtım videosu ile parası olan olmayan herkese “orada olmalıyım!” dedirtmişti.

Film, Fyre Festivali’ni tanıtmaktan ve sahtekarlığı örtbas etmekten sorumlu sosyal medya ajansı Jerry Media ve Fyre Festivali’nin tanıtım çekimlerini yöneten prodüksiyon şirketi MATTE Projects tarafından ortaklaşa yapıldı. Jerry Media, olaylardan üç ay sonra bir belgesel fikriyle VICE’a yaklaştı. Netflix’e göre, belgesel Smith’in fikriydi.

  • Girl Boss (imdb:7.0/10)

Sophia Amoruso’nun en çok satan kitabından ilham alan bu dizi, Amoruso’nun milyonlarca dolarlık moda imparatorluğu Nasty Gal’in yükselişini takip ediyor. Britt Robertson, internette vintage kıyafetler satmaya karar veren asi, meteliksiz bir anarşist olan Sophia’nın başrolünü oynuyor. Tutkusu ve perakende moda imparatorluğu büyümeye başladığında, Sophia beklenmedik bir şekilde kendi hayatının patronu olmanın değerini (ve zorluklarını) fark etmeye başlayan bir iş kadını oluyor. Charlize Theron ve Kay Cannon gibi isimlerin yanı sıra Sophia Amoruso da baş yapımcı olarak görev yapıyor.

  • Inside Bill’s Brain (imdb:7.9/10)

Inside Bill’s Brain, Davis Guggenheim tarafından yaratılan ve yönetilen 2019 üç bölümlük bir belgesel televizyon dizisidir. Dizi, Microsoft‘un kurucu ortağı ve eski CEO’su ve Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın kurucusu Bill Gates’in o zamanki eşiyle birlikte zihnini ve motivasyonlarını araştırıyor. Belgesel Gates’in üst-orta sınıfın çocukluğu, Microsoft’un kuruluşu ve onun dünyanın en zengin ikinci adamı olarak şu anki durumu arasında geçiş yapıyor. Açılış, Gates de dahil olmak üzere arşiv görüntülerinin bir montajını içeriyor.

  • The Social Dilemma (imdb:7.6/10)

Sosyal İkilem, Jeff Orlowski tarafından yönetilen ve Orlowski, Davis Coombe ve Vickie Curtis tarafından yazılan 2020 Amerikan belgesel drama filmidir. Belgesel, sosyal medya tasarımının nasıl bir bağımlılığı beslemek, insanları ve hükümetleri manipüle etmek ve komplo teorilerini ve dezenformasyonu yaymak için tasarlandığına dair derin bir dalış sunuyor. Film aynı zamanda sosyal medyanın ruh sağlığı üzerindeki etkisini de inceliyor (ergenlerin ruh sağlığı ve artan genç intihar oranları dahil).

Film, Facebook, Google, Twitter, Mozilla ve YouTube gibi en iyi teknoloji şirketlerinden ve sosyal medya platformlarından birçok eski çalışan, yönetici ve diğer profesyonellerle röportajlar içeriyor. Bu görüşmeciler, bu tür platformların nasıl olumsuz sosyal, politik ve kültürel sonuçlara yol açtığını tartışmak için şirketlerindeki birincil deneyimlerini aktarıyor. Görüşülen kişilerden bazıları, sosyal medya platformlarının ve büyük teknoloji şirketlerinin toplum için de bazı olumlu değişiklikler sağladığını belirtiyor. Bu röportajlar, bir gencin sosyal medya bağımlılığının senaryolu dramatizasyonlarıyla birlikte izleyiciye aktarılıyor.

  • StartUp (imdb:7.9/10)

Bu cesur drama, parlak bir fikrin ardındaki beklenmedik teknoloji girişimcilerini ve temas kurduğu kişileri her zaman doğru nedenlerle olmasa da bozabilen güçlü bir FBI ajanını konu alıyor. Miami’de geçen Izzy Morales, GenCoin adında devrim niteliğinde, düzenlenmemiş bir dijital para birimi yaratıyor. Andy adında genç bir bankacı, Izzy ile ortak olmaya karar verir ve projeye Andy’nin babasının gizlemek istediği paraları verir. Üçlü, Andy’nin peşinde olan FBI Mali Suçlar Ajanı Phil Rask’ın radarına girer.