Neuvola Sistemi !

Finlandiya’da bebekler kutuların içerisinde uyuyor; ”Neuvola sistemi”.

Birleşmiş Milletler, 2021 Dünya Mutluluk Raporu açıklandı. Geçen yıl ülke sıralamasında  Finlandiya birinci olmuştu. Geçen yıl 93. sırada olan Türkiye ise, bu yıl 104. sırada kendine yer bulurken, 149 ülkenin yarıştığı listede en mutlu ülke yine Finlandiya, aslında Finlandiya’da yaşayan Finler oldu. Peki ama dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya’da aileler neden bebeklerini kutuların içerisinde uyutuyor? Bu sorunun aslında ilginç bir cevabı var.

Finlandiya’da yaşayan anneler tam 83 yıldır; iyi ebeveynliği teşvik politikalarından ve stresi hafifletmeyi hedefleyen bir devlet programından faydalanıyor.

Adı ise Annelik Paketi. Bu uygulama başladığı 1938’li yıllarda Annelik Paketindeki eşyaların tutarı, bir sanayi işçisinin aylık ücretinin üçte biri kadarına denk geliyordu. Amaç anne ve bebeğin sağlığını korumak ve iki savaş arası dönemde oldukça düşük olan nüfus artışını teşvik etmekti. Anne paketleri aslında halk arasında bebek kutusu olarak bilinen ve iki savaş arasındaki dönemde bebeklerin anne babalarının sırtlarında uyumaları ve rahatça nefes almaları için güvenli ve rahat yerler olacak şekilde tasarlanmıştı.

O zamanlar nüfusun yüzde 80’i köylerde yaşıyor ve doğan bebeklerin %6’sı doğum sonrası 1 yaşına varmadan ölüyordu. Bugün ise bu oran %0,2 düzeyinde. Dağıtılan ilk paketler, doğum sırasında hijyen sorununu çözmek için kağıttan çarşaf da içeriyordu. Halkın gebeliğe bağlı sağlık sorunları konusunda fazla bilgisi yoktu.

O günden bugüne Finlandiya’da yaşayan, Fin devletinin sosyal güvenlik sistemine (KELA’ya) kayıtlı, hamileliğinin ilk dört ay içerisinde hamileliğini kayıt ettirmiş ve kontrole gitmiş her kadın, hamileliğinin 154. gününden itibaren “annelik paketi” adı verilen devlet desteğine hak sahip olmayı kazanıyor.
Paket içerisindeki ürünlerin değeri mevsimine göre 750 ile 1.250 EURO arasında değişiyor. Paketi istemeyen aileleler isterlerse desteği parasal olarak talep etme hakkına sahip oluyor. Bebeğin dünyadaki ilk yılında ihtiyaç duyduğu tüm temel unsurlar Finlandiya’da ücretsiz dağıtılmış oluyor.

Ürünler Arasında Neler Var?

Uyku tulumundan bebek bezine, ateş ölçerden, 2 adet monta, diş kaşıma aparatlarından, oyuncağına, göğüs pedinden bornoza onlarca olmazsa olmaz eşyayı içeren kutu, aynı zamanda şiltesi ve yatak takımına sahip. İşte bu ürünlerin konulduğu Bebek Kutusu aynı zamanda bir yatak özelliğine de sahip olarak tasarlanmış durumda.

Yeni doğan bebeği olan ailelerin en büyük korkularından biri ani bebek ölümü sendromudur. Ani bebek ölümü sendromu riskini artıran etkenlerin başında ise bebeğin uyuduğu ortamı gelir. İşte bu nedenle birçok gelişmiş ülke artık ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için Finlandiya sisteminden esinlenerek karton yatakları kullanmaya başladı. Sağlık görevlileri bu karton yatakların ani bebek ölümü sendromu riskini azalttığı için kullanılmasını tavsiye ediyor ve Finlandiya’da çocuklar 1930 yıllardan itibaren Bebek Kutularında güvenli şekilde büyüyorlar.

Bu akım Estonya ve ABD’ye de yayılmış durumda. Ocak 2017’de New Jersey, bebek bekleyen yeni anne olacaklar için evrensel Anne Paketi programı başlatan ilk ABD eyaleti de oldu.