Girişiminizi Öne Çıkaracak Stratejiler

513

Fikirlerinizi pazarlamak ve finanse etmek için pek çok yol vardır, ancak bir girişimi cüzi bir bütçe ile pazarlamak ve bu sayede inovasyon noktasına ulaşmak daha harika hissettirebilir. Sınırlı bütçeler sizi daha çok motive edebilir ve böylece bütün dünya ile sahip olduğunuz o inanılmaz vizyonu paylaşabilirsiniz.

Sıradan ya da rutin bir şekilde sadece web site reklamları ve Google yorumlarına güvenmekle kalmayıp farklı pazarlama stratejileri denemeye bir an önce başlamalısınız.

Ana sebebinizi paylaşın.

Size ne iş yaptığınızı sorduklarında sadece “Girişimciyim” ya da “Küçük bir işletmem var” gibi cevaplar verirseniz kendinizi kandırıyorsunuz demektir. İş dünyasında işler biraz da ağızdan ağıza (Word-of-mouth) dediğimiz yolla yürüyor. Kendinizi ve işletmenizi en iyi şekilde açıklamalısınız.

Sadece satmayın, etkileşim de kurun.

Bir girişimci olarak satış odaklı çalışmalar yapmanızda bir kötülük yoktur ancak kullanıcılarla da yakın bir şekilde etkileşim kurmanın yollarını bulmalısınız. Özellikle sosyal medya sayesinde hedef kitlenizle reklam kanalları aracılığıyla rahatlıkla etkileşim ve iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede zamanla kullanıcıların paylaşımlarınıza yorum yaptığını, sizinle iletişim kurduğunu ve hatta duygu ve düşüncelerini paylaştığını göreceksiniz. Markanızı bir güven üzerine inşa ettiğiniz noktada online ve offline topluluğunuz da güçleniyor olacaktır.

Bırakın insanlar içeriğinizi keşfetsin!

Eğer girişiminiz çağa ayak uydurabiliyorsa, şimdiden bir çeşit “online” kimliği de oturmuştur. Siz sadece bir web sitesiyle memnun olsanız da çok daha fazlasını yapmanız gerekmektedir; bazı sosyal medya platformları, bir blog ve hatta bir e-ticaret platformu. İçeriğiniz her ne kadar çevrimiçi olsa da siz bir şeyler yapmadıkça ve harekete geçmedikçe sadece orada duracaktır. Doğru adımları atın ve hedef kitlenizin içeriği keşfetmesine izin verin.

Bunun yanı sıra SEO tekniklerini kullanarak içeriklerinizi daha kolay bulunabilir hale getirebilirsiniz. SEO çalışmalarını ilk olarak web sitenizde belli değişikleri yaparak başlayın, bu noktada ne kadar sınırlı bir bütçeniz olsa da SEO alanında uzman bir danışmanla çalışmak isteyebilirsiniz.