Pazarlama Stratejilerini Etkileyecek 5 Önemli Eğilim

Pazarlamanın amacı değişmediği halde, şirketlerin sonuç elde etmek için izledikleri yöntemler ve trendler son yıllarda büyük ölçüde gelişti. Yeni pazarlama teknolojilerini takip etmek isteyen işletmeler ileriye bakmalı ve geleceğe hazırlanmalıdır. 2017 ve sonrasında pazarlama manzarasını şekillendirecek beş temel teknoloji eğilimlerine göz atalım:

İçerik Odaklı Ticaret Yükselişte

Sosyal medyanın yükselişi, içerik pazarlamacılığına yeni bir ivme, yani bağlantılar, paylaşımlar ve yönlendirmeler yoluyla hızla yol açtı. Bağlı kuruluş alışveriş bağlantıları yıllarca olsa da, günümüz şirketleri içerik ve ticaret arasındaki noktaları birbirine bağlamaya başladı ve sponsorlu makaleler ve sosyal medya yayınları gibi öğeler popülerlik kazanmaya devam ediyor. Olig Roup”İçerik pazarlaması, küçük işletmelerin artan tipik bir pazarlama kampanyasının bedeli olmayan gelir. Bir marka, yayıncıları ürünlerini içeriklerine dahil etmeye teşvik edebilir. Bir tüketici, yayıncının sitesinden ayrıldıktan sonra ürünü satın aldığında, markalar ve yayıncılar nakit para kazanıyor ” dedi.

Programatik Reklamcılık Büyümeye Devam Edecek

Veri girişi esasına dayanan bir işlemi otomatikleştiren otomasyon çözümleri popülaritesini arttırıyor. İşletmelere, operasyonlarının birçok alanını çok daha verimli hale getirmelerine yardımcı oluyorlar. Pazarlama dünyasında, programatik reklam platformları bu ihtiyacı karşılar. Bu araçlar, günlük işçileri reklam uzmanlarına dönüştürürler. Finike, “Programatik reklamcılık bir süredir uzaklaşıyor, ancak önümüzdeki yıllarda genişlemesi bekleniyor” dedi.

Mobil Gelişme Hala Önemlidir

Müşteriler mobil cihazlarla satın alma işlemlerini gittikçe daha rahat yapıyor olsalar da, birçok kişi halen mobil cihaz üzerinde araştırma yapıyor ve satın almayı tamamlamak için daha sonra masaüstlerine dönüyor. Marcinuk, ”Optimize edilmiş bir mobil deneyiminin, müşterileri kredi kartlarını cep telefonlarıyla birlikte ellerinde tutmaya teşvik edeceğini” söyledi. Marcinuk, ”Dönüşüm yapmayan kullanıcıları geri kazanmayı umut eden pazarlamacılar için, cihazlar arasında hedef alan teknolojileri kullanacağız ve reklam başarımızı satın alma sürecindeki tüm dokunma noktalarına düzgün bir şekilde uyarlıyor olacağız” dedi.

Veri Analizi, Başarı İçin Önem Kazanacak

Çevrimiçi varlığı olan herhangi bir şirket, iş kararını bilgilendirmek için müşteri verilerini kullanmanın önemini bilir. Bugünün verileri temel demografik bilgilerin ötesine geçiyor. Şimdi markalar, tüketicilerin çevrimiçi ve çevrimdışı medya davranışları ve tercihlerine, gün içindeki konumu, satın alma geçmişi, tanıtım duyarlılığı vb. erişebiliyor. Bu, mesajların, imajların ve tekliflerin hane halkı seviyesinde bile özelleştirilmesine olanak tanınıyor. Asıl odak, pazarlamacılar topladıkları verileri daha iyi nasıl kullanacaklarını öğrenmelidir. Mümkün olduğunca çok veri toplama artık birincil hedeftir, tüketicilere benzersiz ve anlamlı yollarla ulaşmak ve etkinleştirmek için onu kullanmak öncelik kazanmalıdır.

Yapay Zeka Bir Pazarlamacının En Yakın Arkadaşı Olacak

Sahip olduğunuz tüm verileri nasıl analiz edebileceğinizi merak ediyor musunuz? Yapay zeka ve makine öğrenme sadece cevap olabilir. Pazarlama ihtiyaçlarınız için yapay zeka kanallar arasındaki noktaları birbirine bağlamanıza yardımcı olacak , bunun yanında başarılı pazarlama kampanyalarını yönlendirmek için gerekli bilgileri sağlayacak bir araç bulmalısınız. Doğru türdeki yapay zeka platformu, kanallar arası etkinleştirmeyi basitleştirmek için tek bir veritabanında birden fazla kaynaktan gelen tüm müşteri verilerini bir araya getirmekle kalmaz aynı zamanda araçları ve teknikleri gerçek zamanlı olarak çalıştırma gücüne sahiptir ve bu da geliştirilmiş müşteri deneyimi ve daha da önemlisi marka sadakatidir.