İşletmenize Nasıl Ad Vermelisiniz?

Küçük işletmelerinizi yaratmanın ilk adımı doğru ismi vermekten geçmektedir. Doğru isim-ad; endüstrinizi, alanınızı veya uzmanlığınızı temsil ederken akılda kalıcı, unutulmaz ve müşterileriniz veya müşterileriniz için uygun olmalıdır. Bununla birlikte, gelecekteki işinize resmi bir isim vermeden önce düşünmeniz gereken birkaç basit adım var.

Yasal işlemleri çözümleme; Bu isimle ilgili daha önce başkasının da hak talebinde bulunmadığından emin olmanız gerekir. Bu, şirketinizin adının benzersiz olduğunu doğrulamanıza yardımcı olur. Aksi takdirde, marka yasası, var olan bir işletme adına çok benzeyen ve işlemleri ürün veya hizmetinizle yakın ilişkide bulunarak ihlal edebilir. İşletmeyi kaydettirmeden veya alan adını satın almadan önce kapsamlı bir inceleme yapmak, pazarlamada ve hatta muhtemel bir dava için gelecekteki maliyetlerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Beyin fırtınası isimleri; En basit aramaları yapmadan önce, olası ticari isimlerden oluşan kısa bir liste ile beyin fırtınası yapın. Sıkışırsanız, işletme adınızı söylemek için farklı kelimeler ve cümleler kullanın. Yaratıcı olmakta fayda var! Sıfatlar, isimler ve zarflar ile oynayın.

Aramanızı belirli veritabanlarına yoğunlaştırın. Araştırma adınızı daha özel ve hedeflenen veritabanlarına girerek araştırmaya devam edin.

Emin olduğunuzda işletme adınızı kullanmaya başlayarak, ismi tescil için resmi işlemleri başlatabilirsiniz. İlgili devlet dairelerine başvurun. Tercih ettiğiniz isim zaten alınmışsa panik yapmayın. Açıkça farklı bir ürün veya hizmet sunuyorsanız veya farklı devletlerde olsanız bile kullanabilirsiniz. İşletme adınız, pazarlama çalışmalarınızın temel taşı olacaktır. Bu bilinçle hareket etmek en önemli karardır.

Marka tescil kontrol işlerimini, ticaret odası kontrol işlemlerini, domain, sosyal medya kontrol işlemlerini atlamadan sağlıklı bir şekilde sabırla yapmanız gerekmektedir.