Yapmayı Durdurmanız Gereken 14 LinkedIn Hatası!!

Mesleğiniz ile ilgili kariyer hevesli olup olmadığınız veya stajyerlik isteyen bir üniversite öğrencisi olup olmadığınız önemli değil. Profesyonel sosyal ağ, doğru kullandığınız sürece birçok yönden paha biçilemez bir araç olabilir.

LinkedIn ile potansiyel işverenlerle ve çalışanlarla bağlantı kurabilir, şirketinizin rakiplerine ayak uydurabilir ve sektör trendleri hakkında güncel bilgi edinebilirsiniz. Ancak tek yapmanız gereken iş unvanını doldurmak ve karşılaştığınız herkesi davet etmekse, profesyonel varlığınıza daha fazla zarar verebilirsiniz. Bunun yerine, profilinizi önemli bilgilerle doldurmak, düşünceli bağlantılar yapmak ve gruplara aktif bir şekilde katılmak kariyerinizi tamamen yeni bir seviyeye taşıyabilir.

Kendi özetinizi yazmıyorsunuz

Profilinize sizden bir şeyler yazın, insanlar sizin hakkınızda duymak isteyecekleri şey budur.

Kötü bir fotoğraf koymak veya hiç fotoğraf koymamak

Resimli bir profil, resim içermeyen bir profile göre çok daha fazla görüntülenmeye sahip. Profil resmi olmadan sizi bulmak zor olabilir. Bununla eşit bir hata, profesyonel olmayan bir resme sahip olmaktır. Örnekler, kötü ışıklandırılmış bir bilgisayarda, bir eğlencede açık bir şekilde oturduğunuz ya da sıradan bir resmin kesmiş olduğunuz bir resim olacaktır.

Genel davetiye gönderme

İlk izlenim bağlanma davetiyesidir. Davet edilen kişiye neden bağlandığınızı bildirin ve LinkedIn’in genel davet dili kullanmayın.

Facebook gibi LinkedIn’i kullanma

LinkedIn’deki en büyük hatalarından biri Facebook gibi kullanıyor olması. Profesyonel ağınız bugün akşam yemeğinde ne yaptıklarınızla ilgilenmiyor. Bir şeyler yüklerken mesleğiniz ile alakalı olduğundan emin olun, en önemlisi profesyonel olmaya özen gösterin.

Profilinizi yeterince güncellememek

İnsanlar LinkedIn’le yapabilecekleri en büyük hata profillerini yalnızca iş ararken güncellemek.

Tutarsız olmak

LinkedIn’deki mesleki özgeçmiş ve profesyonel profiliniz kariyer yolculuğunuzu doğru ve tutarlı anlatmalıdır. Bunlar kişisel markanızı oluşturma ve doğru aktarma tutarlılığı ile ilgilidir.

Olumsuz yorumlar gönderiliyor

İşten çıkarıldıysanız ya da görüştüğünüz pozisyonu alamadıysanız bile asla bir işvereni ya da bir iş yerini eleştirmek için kullanılmamalıdır.

LinkedIn’in blogging platformunu kötüye kullanma

Blog platformu, düşünce liderleri veya etkileyenler olarak kendisini geliştirmek isteyen insanlar için harika bir araçtır. Fakat işletmeniz veya hizmetiniz ne olursa olsun tanıtım yapmak için uygun bir yer değildir.

Anahtar kelimeler kullanılmıyor

LinkedIn’de profesyonellerin yapmış olduğu en büyük hata, anahtar kelime odaklı ve başarı temelli bir özet, başlık ve iş tanımları içermiyor. LinkedIn’i bir arama motoru olarak düşünmüyor ve onların yerine özgeçmişlerini kopyalayıp yapıştırıyorlar. İşe alımcıların ve işe alım yöneticilerinin platformda aday bulmak için kullandığı anahtar kelimeleri ve becerileri tanımlayarak, bu anahtar kelimeler profilinizin daha kolay bulunmasını ve yeni fırsatlar yaratılmasını sağlıyor.

İyilik istemek için ilişki kurma

Genellikle, iş arayanlar, LinkedIn, üzerinden iletişim kurarak direkt iş talep ediyorlar bunun yerine ne yapmaları gereken gruplara katılmak ve grup üyeleri ile ilişkiler kurmaya başlamaktır. İnsanlarla bir şey sormadan önce, ilişki kurmaya başlamak en sağlıklısıdır.

Önerileri sormuyorum

Bir müşteri veya müdür ile olumlu bir deneyim yaşarsanız, sizi LinkedIn’de önermelerini isteyin.LinkedIn tarafından sağlanan şablonu kullanmak yerine mesajınızı özelleştirmenizi tavsiye ederim, doğrudan LinkedIn üzerinden bir mesaj gönderebilirsiniz. Bir öneri istemekte ve karşılığında diğer kişiye tavsiyede bulunmayı teklif etmektedir. Bu taahhüdü yerine getirirseniz takip etmeyi unutmayın.

Kullanıcı profillerini takip etmek

LinkedIn kullanıcıları, profillerini ziyaret eden kişileri görebilir; bir işe alım görevlisinin profilini veya istihdam yöneticisini günlük olarak izleyebilirsiniz.

Herkesle bağlantı kurmak

Kalite, LinkedIn söz konusu olduğunda nicelikten daha önemli. Ağınızı bildiğiniz, öğrenmek ve çalışmak isteyen insanlarla kurun. Ağınızdaki bağlantıları artırmak için size talep gönderen eden herkesi kabul etmeyin.

Kelime seslerini kullanma

Motivasyon, yaratıcı, tutkulu gibi aşırı kullanılmış kelimelerden faydalanmak başka bir ortak LinkedIn hatasıdır. Örneğin, motive edilmiş veya yaratıcı bir birey olduğunuzu söylemek, öne çıkmanıza yardımcı olmayacaktır. Ayrıca doğru olduğunu kanıtlamaz. Bu kelimelerinin arkasındaki nitelikleri göstermek değil, anlatmak daha etkilidir Örneğin, insanların sizin yaratıcı olduğunuza inanmalarını istiyorsanız, yaratıcılığınızı vurgulayan önerileri, konuşmaları bağlantınızdan yayınlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

LinkedIn’de Nasıl Reklam Verilir?

LinkedIn Haftalık Davetiye Limiti Ne Kadar?

Linkedin Nedir?

Linkedin Bağlantı Kurma

Linkedin Güncellemeleri İle Profilinizi Geliştirin

Microsoft Çin’de LinkedIn’i Kapatıyor

LinkedIn’de Nasıl Bağlantı Kurulur?

Yapmayı Durdurmanız Gereken 14 LinkedIn Hatası!!