Dijital Pazarlamada Kaçınmanız Gereken 5 Hata

Günden güne daha da gelişen ve yeni özellikler, uygulamalar ve modeller ile karşılaştığımız dijital pazarlama dünyasına adapte olamadığınız da hata yapmanız olasıdır. Bunlardan kaçınmanız için odağınızı kaybetmemeniz ve güncel olarak pazarı takip etmeniz gerekir. Dijital pazarlama da neleri yapmamanız gerekir?

İnsanlarla Sosyal Medya Üzerinden Etkileşim Kurmamak

İşletmenizin sosyal medya hesapları var mı? Gayet güzel bir başlangıç! Pek çok kişi gönderileri Hootsuite ya da Buffer gibi bir aracı kullanarak zamanlıyor ancak bazen gerçek zamanlı (real-time) gönderiler de paylaşmak gerekir. Ekipten biri sosyal medya hesaplarınızı durmadan gözlemlemek ve gelen mesaj ve yorumlara cevap vermekle sorumlu olmalıdır. Gün geçtikçe müşteri destek servisinin sosyal medya üzerine yoğunlaştığını baz alırsak, ekibinizden bazı kişileri sadece destek hattıyla ilgilenmesi için görevlendirmeniz şart. Olumsuz yorumlara ya da şikayetlere de hazır olmalısınız; onlara cevap verin ve onları saygıyla dinleyin ve gerekirse sorunu çözmek için e-mail gibi bir mecradan konuşmaya devam edin.

A/B Testi Yapmamak

E-posta tarafında ve google ürünlerinde sıklıkla yapılan A/B testi sosyal medya mecralarında da uygulanıyor. A/B testi tam olarak nedir? A/B testi sosyal medyada aynı konu üzerine farklı görseller ya da farklı özellikler ekleyerek hedef kitlenin tepkilerini ve etkileşimlerini analiz etmektedir. A/B testi yaparken genellikle çoğu marka bu iki gönderiye de reklam verir. E-posta tarafında ise bu genellikle kimlerin gelen e-postayı açtığı ve kimin gelen e-postadaki bağlantıya tıkladığı gibi bilgileri elde etmemize yardımcı olur.

İçerik Üretirken Anahtar Kelime Araştırması Yapmamak

İçerik takviminize göre düzenli olarak içerik üretiyorsanız doğru yoldanız demektir. Ancak içerik takvimi stratejik ve planlı bir şekilde oluşturulmadır ve içeriğinizi optimize etmeniz gerekmektedir. Bu konuda neler yapabilirsiniz? İnsanların ilgili sektöre ilişkin en çok hangi kelimelerde arama yaptığı üzerine bir araştırma yapabilirsiniz. Burada önemli olan her ne kadar harika bir içerik çıkarırsanız çıkarın eğer kimse onu aramıyorsa o içerik önemini kaybedecektir, bu sebeple anahtar kelimeler önem taşır.

Online Reklamları Optimize Etmemek

İşletmenizi öne çıkarmak için sosyal medya reklamları, Google Adwords yada Programatik Reklamcılık kullanıyorsanız güzel bir başlangıç yapmışsınız demektir. Ancak o reklamları rastgele hazırlayıp periyodik olarak yayına sunuyorsanız bir sorun var demektir. İstatistikleri takip ederek reklamlarınızın tarihini ve diğer detaylarını düzenleyip bunları her daim takip etmelisiniz.

Sosyal Medya Gönderilerinizi Öne Çıkarmamak

Bilindiği gibi organik erişimler gün geçtikçe daha da düşüyor, her ne kadar tam olarak etik olmasa da sosyal medya mecraları bunu daha çok para kazanmak için de yapıyor, ancak bu işletmeler için de yararlı oluyor. Facebook gibi önemli sosyal medya platformları işletmenizin belirlediğiniz hedef kitlesine özel olarak gösterimini sağlıyor. Eğer daha yeni bir Facebook sayfası açtıysanız gönderilerinizi reklam ile öne çıkarmak oldukça yararlı olacaktır!