Elon Musk İnsan Beynini Geliştirmeye Yönelik Çalışıyor

Elon Musk, insan beynini geliştirmeye yönelik sinirsel çalışmalarının gelecek ay başlayacağını açıkladı. Ancak bu alanda çalışma yapan sadece o değil, Ekim ayında Bryan Johnson beynimize bilgisayar koyulması yönelik çalışma için 100 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurmuştu.

Uzun bir zamandır yapay zeka üzerine yapılan çalışma ve icatları görüyoruz. Makine çağı şimdiden başlamış diyebiliyoruz, bunları göz önüne alırsak. Yapay zeka hayatları kurtarıyor, hastaları iyileştiriyor, tedavileri belirliyor, bizim için market alışverişi yapıyor ve hatta bizim arabımızı kullanıyoruz. Yapay zeka bir başka yapay zeka da ortaya çıkarabiliyor. Yakında bilgisayarlarımızın bizim zekamızı ve yeteneklerimizi geçeceği artık hayalden ibaret değil. Gün gelecek, belki de yapay zeka bizden insanlardan çok üstün bir seviyeye çıkacak.

Bu sebeple tahmin ediyoruz ki Elon Musk klasik çizgilerden çıkıp alışılagelmedik bir şey üzerine gitmeye çalıştı: “neural lace”. Sinir bağı olarak dilimize uyarlayabileceğimiz bu terim beyninizle birlikte büyüyecek bir cihazı temsil ediyor. Ana hedefi beyin-bilgisayar arayüzünden akli faaliyeti optimize etmek ve bunu yaparken insan beyninin internete ve yapay zeka sistemlerine erişimini sağlamak. Musk sinir bağının zihinsel performansın yapay zekayla bir tutulabilecek kadar güçlendireceğini belirtiyor. Bu konuyla ilgili daha önce de açıklamalar yapmıştı, artık somut verilerle konuşmaya başlayacağınızı tahmin ediyoruz.

Dediğimiz gibi bu konuyla ilgilenen sadece Musk değil; Braintree kurucu Bryan Johnson da insan beyninin gücünü keşfetmek ve sinir kodumuzu programlanabilir hale getirmek için belli bir yatırım yaptı. Johnson amacını şöyle açıklıyor: “Zekamızın yeni icatlarıyla bağlantımız ekranlar, klavyeler, el hareketli arayüzler ve ses komutlarıyla sınırlı. Beynimize olan erişimimiz de sınırlı ve bu silikon bazlı makinalarla güçlü anlamda beraber evrimleşme yeteneğimizi de sınırlandırıyor.”. Bryan Johnson’un Kernel adlı şirketi insanları makineler ile aralarını bağlamaktan çok daha fazlasını istiyor. Onun tezi zihinsel yetenekleri düzeltmek ve Alzaymır, ALS, Parkinson hastalığı gibi beynimize ve yaşamımıza zarar veren nörolojik hastalıklarla savaşmak üzerine dayalı.

Elon Musk ve Bryan Johnson’un başarmaya çalıştıkları inanılır gibi olmasa da bu daha sadece başlangıç. Bu ve bunun gibi gelişmeler yakında kendi sinir kodumuzu programlamamıza izin veriyor olacak ve böylece hayal edemediğimiz bir noktaya doğru hareket ediyor olacağız.