Google Adwords Nedir?

Dijital reklam ve pazarlamanın geldiği son noktada Google Adwords kullanarak işletmenizi ön plana çıkarmanız ve daha fazla kullanıcıya ulaşmanız artık çok kolay. Google Adwords, ürün veya hizmet arayan kişilerle ürününü veya hizmetini pazarlayan kişileri ortak bir noktada buluşturan, Google’ın bir yapılanmasıdır.

Genelde tüm dünyada insanlar herhangi bir konuda bilgi edinmek, hizmet almak veya satın almak üzere ürün araştırması yapmak için Google arama motorunu kullanırlar. Google’ın milyonlarca kullanıcısının olması Google Adwords sistemini kullanması için oldukça büyük bir sebep. Google Adwords ile Google’da yapılan aramalarda ürününüz diğer firmaların önüne geçerek, kullanıcının yaptığı aramada üst sıralarda yer alabilir. Böylece yeni müşteri olanaklarına kapı aralanır.

Google Adwords, bir sıralama sisteminde size bütçenize göre bir yer belirlemektedir. Yalnızca tıklamalar için ödenen ücretler sayesinde ürününüzün tanıtımını kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirebilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

Google Adwords’ü tercih etmeniz için en büyük neden ise Google’ın dünya üzerinde arama motorları içerisinde en yüksek kullanıcı sayısına sahip olmasıdır. Google Adwords’ü doğru bir şekilde ve amacına uygun olarak kullandığınızda büyük avantaj sahibi olabilirsiniz. Çünkü dilerseniz reklamlarınızı ürününüz ile ilgili sayfalarda da yayınlayarak ağınızı genişletebilir, tahmininizden çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Google Adwords Ne İşe Yarar?

Google Adwords, ürün veya hizmet pazarlayanlar için çok sayıda kullanıcıya hızlı ve kolay şekilde ulaşım sağlar. Farklı mecralarda video veya metin şeklinde karşımıza çıkan reklamları düşünecek olursak gerçekten işe yarayan, kullanıcının ihtiyacına göre onu yönlendiren ve ürün veya hizmetin satın alma oranını artıran bir sistemdir.

Google’ın kullanıcılarına sunduğu bu hizmet, reklam vermek isteyenler arasında doğan rekabetin de göz önüne serildiği bir sistemde çalışır. Yani reklam için bütçenize göre yeriniz ve sıralamanız belirlenir. Kendinizi doğru bir şekilde ifade eden ve hedef kitlenize hitap eden bir reklam metniniz varsa ve onu kullanacağınız sayfaları doğru belirlemişseniz, hedefinize ulaşmanız Google Adwords ile çok kolaylaşır ve satışlarınızda muazzam artışlar sağlayabilirsiniz.

Google’da yapılan aramalarda genelde ilk sayfadaki sitelerin tıklandığı düşünülürse, reklamınızın ilk sayfada ve üst sıralarda yer alması oldukça mühim bir mesele haline geliyor. Bu nedenle, kullanıcılara ulaşabilmek adına Google Adwords için yeterli bir bütçe ayırarak işleri büyütmenin hızlı yolu keşfedilmiş oluyor.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google Adwords kullanırken öncelikle sistemli bir şekilde aşamaları geçmeniz gerekir.

  • Google hesabınız üzerinden Google Adwords sayfasına tıklayarak, hesabınıza e-posta ve şifre işlemlerinizi tanımlayarak kayıt olun.
  • Ürünlerinizi yayınladığınız web sitenizin teknik bilgilerini Google Adwords hesabına tanımlayın.
  • Farkınızı ortaya koyacak bir reklam metni hazırlayın.
  • Adwords hesap yönetimi ile ilgili bilgi edinin, gerekirse bu işi profesyonel olarak yapan kişilerden destek alın.
  • Rekabetin varlığından haberdar olarak, reklam bütçenizi ona göre ayarlayın ve sizi üst sıralara taşıyacak anahtar kelimelerinizi titizlikle seçin.
  • Reklam stratejinizi sürekli gözlemleyerek, gerekli yerlerde güncelleme yapmaktan kaçınmayın ve rakipleriniz karşısında hazırlıklı olun.
  • Müşteri odaklı düşünerek, ihtiyaçlara yönelik bir tutum sergileyin.
  • Reklamlarınızın nerede görüntüleneceğine doğru bir şekilde karar verin ve hedef kitlenize ulaşacağınız alanları belirleyin.

Google Adwords’le ilgili araştırmaları yaptıktan sonra, adımları titizlikle atmak çok önemli. Doğru kullanımın kazanç getireceği bu sistem, yanlış kullanımda gelirinizin artmasına yardımcı olamaz. Bu nedenle anahtar kelime, reklam metni ve reklamın nerelerde yer alacağı konuları üzerinde titizlikle durmalı, zaman zaman güncelleme ve optimizasyonları kullanarak, hataları düzeltme konusunda çalışmalısınız. Bu işler için profesyonel olarak çalışan kişilerden yardım ve destek almakta seçenekler arasında.

Google Adwords Giriş

Adsense Giriş Nasıl Yapılır?