Google Çeviri Ücretli mi?

Google çeviri hizmeti 108 farklı dilde çeviri yapabilen ücretsiz bir hizmettir. Google çeviri, ilk defa 2006 yılında İngilizce ve Arapça arası çeviri yaparak hizmete açılmıştır. 2013 yılından itibaren Google çeviri, günlük ortalama iki yüz milyon kişiye hizmet sunuyor. Bu sayede kalitesini her geçen gün artıran bu sistem; ücretsiz olması, hızlı çözümler sunması ve sesli, görüntülü işlemlere olanak sağlaması sayesinde kullanıcı beğenisini kazanan ve akla ilk gelen yöntem olarak değerini yükseltiyor.

Google Çeviri Nedir?

Google Translate olarak bilinen çeviri sayfası; internet sayfalarını, her türlü belge ve metinleri ücretsiz bir şekilde çeviren araçtır. Telefonlar için mobil uygulama, bir web arayüzü, geliştiricilere tarayıcı eklentisi ve yazılım uygulamaları oluşturmada yardımcı olan bir API sunar. Google çeviri, farklı seviyelerde yüzün üzerinde dili destekler. 1 Şubat 2009 tarih itibariyle Türkçe çeviri de yapmaktadır.

Google çeviri; yazılı metin, sohbet konuşması, resim, web sitesi ve hatta gerçek zamanlı videolar da dahil olmak üzere birden fazla metin ve ortam biçimini bir dilden diğerine çevirebilme kapasitesine sahiptir. Çeviri hizmetinin yanı sıra kelime telaffuzu gibi sesli hizmetler de sunmaktadır. Bilinmeyen herhangi bir dilin çevirisi için “dili algıla” seçeneği mevcuttur. Böylece bilinmeyen bir dildeki metinler tanımlanabilir.

Google çeviri, 2010 yılında otomatik web sayası çevirisi için isteğe bağlı olarak Chrome tarayıcısına eklendi. Ayrıca Firefox gibi tarayıcılarda sağ tıklama ile Google çeviriye erişim mevcut durumda. Android ve iOS gibi işletim sistemleri bulunan telefonlarda ise Google çeviri uygulamasının, 90’ın üzerinde dili ve 37 dilde fotoğrafı tercüme edebilme kapasitesine sahip olduğu biliniyor.

Google Çeviri Ne İşe Yarar?

Google çeviri, dilden dile bir tercüme sistemidir. Herhangi bir kelime veya metni Google üzerinden Google Translate sayfasına ulaşarak tercüme etmenizi sağlar. Pratik ve hızlı bir sözlük gibi düşünülen Google çeviri, kelimelerin ilk anlamları dışında diğer anlamlarını da beraberinde sunar. İşlevsel yönden çok işe yarayan Google çevirinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dilediğiniz hemen her dilde çeviri yapma kolaylığı sağlar.
  • Kendi dilinizi yabancı bir dile veya yabancı bir dili kendi dilinize kolayca çevirmenizi sağlar.
  • Bütün olarak bir web sitesini çevirme olanağı sunar.
  • Farklı uzantılara sahip olan belgelerinizi çevirme imkânı verir.
  • Sohbet çevirme şeklinde gerçek zamanlı tercüme sağlayarak, yurt dışında iletişim kurmanıza yardımcı olur.
  • Görselleri, yani resim ve videoları çevirme özelliğine sahiptir.
  • En iyi tercümeyi yapmaya çalışır.
  • Çevrimdışı kullanılabilme özelliği ile belirlenen dilleri indirerek her zaman her yerde çevirme özgürlüğü sağlar.

Google Çeviri Nasıl Kullanılır?

Google çeviri hizmetine ulaşmak internet imkânı olan herkes için oldukça kolaydır. Google Translate uygulamasını isterseniz telefonunuza indirerek kullanabilirsiniz. Buna gerek duymuyorsanız internet tarayıcılarınızdan Google Translate sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Google çeviriyi, sesli olarak kullanmak için mikrofon işaretine tıklayarak kelimeyi söyleyebilirsiniz. Büyük kolaylık sağlayan bu işlem, hızlı çözümlere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Google çeviriyi kullanmak için yapmanız gereken işlem; sadece kaynak dili ve çevirmek istediğiniz dili, dil seçenekleri arasından seçmek ve daha sonra çevireceğiniz kelime veya metni girmek veya sesli biçimde söylemektir.

Herhangi bir ücrete tabi olmayan bu işlemler ile çeviri yapmak oldukça kolay iken bazen bazı kalıp çevirilerin doğru çıkamayabileceği de hesaba katılmalıdır. Her geçen gün çeviri sayısının artması ile bu kalıpların da giderek düzeldiği gözlemlense de çeviri yaptıktan sonra, özellikle kalıp cümlelerden oluşan bir metin çevirdiyseniz, kelime anlamlarını tek tek gözden geçirmekte fayda vardır.