Google Görsel Çeviri

Google’ın ücretsiz sunduğu hizmetlerden olan Google Translate uygulamasının görsel çeviri yapma özelliği son derece ilgi görüyor. Kamera veya görüntü görseli ile çeviri yapma imkânı sunan bu yöntem, kolay ve hızlı çevirinin ilk adresi olarak karşımıza çıkıyor.

Google’ın sunduğu bu büyük hizmet, basit iletişimlerde ve metinlerde oldukça işe yarıyor. Ancak Google Translate uygulamasının da kendi içerisinde bazı eksik yönleri bulunabiliyor. Kalıp cümleleri çevirmede zaman zaman hatalar görülen bu uygulama, akademik makale çevirileri gibi seçeneklerde yetersiz kalıyor. Bu nedenle Google Translate üzerinden görsel veya metin olarak yapılan çevirilerin mutlaka gözden geçirilmesi, hataların ayıklanması gerekiyor.

Google Translate’in kullanıcıları ile etkileşimli hareket etmesi, onun her geçen gün çevirileri iyileştirmesini sağlıyor. Dil konusunda yanlış çevirileri gören ve doğrusunu bilenler için “düzenleme öner” seçeneği sunarak, kullanıcıların doğru bilgiyi Google Translate’e iletmelerini sağlıyor. Bu nedenle Google Translate kullanıcıları, bu hizmete olan inancını uygulamayı her geçen gün daha fazla kullanarak kanıtlıyor.

Google Görsel Çeviri Nasıl Kullanılır?

Pek çok dil seçeneğinin bulunduğu Google Translate uygulamasında yazarak her dili birbirine tercüme etmek mümkünken, görsel çeviri sayesinde de uygulamayı kullanarak sadece kameranız açıkken kelime üzerinde tutmanız yeterli oluyor.

Kamera açıkken gösterdiğiniz kelimeyi çevirmek istediğiniz dilde gösteren uygulama severek kullanılan bir yöntem sunduğu için, bugün kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Google görsel çeviri kullanım aşamalarını sıralayacak olursak:

 • Öncelikle telefonunuzun internet tarayıcısı üzerinden Google uygulamasını açın.
 • Sol üst kısımda dili algıla seçeneğini kullanabilir veya çevirisini yapmak istediğiniz dili kendiniz seçebilirsiniz.
 • Daha sonra kamera simgesine dokunun ve telefon kameranızın açılmasını sağlayın.
 • Son olarak kamerayı metnin üzerine tutuğunuzda çeviriniz gerçekleşmektedir.

İşlem kolaylığı ve hızı sayesinde yabancı bir ülkede iken her türlü metni çevirmek, müzelerde bilgilendirme yazılarını kendi dilinizde okuyabilmek veya insanlarla konuşurken sıkıntı çekmemek adına oldukça önemli bir işlev gören Google görsel çeviri, teknolojinin internetle birleşerek geldiği güzel noktalardan biridir.

Çağımızda bilgiye hızlı erişim çok önemli ve gerekli olduğundan, zamanı doğru değerlendirerek daha çok işlem yapmak Google Translate gibi uygulamalar sayesinde artık çok daha kolay hale gelmiştir.

Google çeviri uygulamasını Android ve iOS işletim sistemlerine sahip telefonlara indirerek, uygulama üzerindeki kamera simgesi ile görüntü çevirme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz uzantıda ki metinlerinizi dokümanlar kısmına tıklayarak yükleyebilir ve çevirisini sağlayabilirsiniz. Ekranda iki dil arasında geçiş yapmak için yön tuşlarından faydalanabilirsiniz.

Google Translate Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Elinizde bir sözlükle dolaşamayacağınız bu çağda, en hızlı ve pratik çeviri yolu Google Translate olarak görülüyor. Peki, bu uygulamanın avantajları nelerdir göz atalım:

 • İnternet bulunan tablet, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerin hepsinden ulaşılması mümkün. Yani hız çağında hızlı bir uygulama olarak oldukça avantajlı.
 • Google Translate, 100’ün üzerinde dil çevirisi imkânı ile klasik sözlük tanımından çok daha öte bir kavram oluşturuyor.
 • İki dil arasında geçiş kolaylığı sunan yön tuşları ile pratik çözümler üretiyor.
 • İstediğiniz dilleri indirerek çevrimdışı kullanım imkânı sunuyor.
 • Zengin kelime haznesine sahip olması nedeniyle gün geçtikçe daha kullanışlı hale geliyor ve doğru sonuçlar veriyor.
 • Deneyimli kullanıcılardan çözüm önerileri alarak kendisini güncelleyen uygulama, günlük 200 milyondan fazla kullanıcıya ulaşıyor.
 • Çevirdiğiniz metinleri kolaylıkla iletebilme imkânı sağlayan paylaş bağlantısı sunuyor.
 • Yaptığınız çevirilerde kelimeleri sesli bir şekilde dinleme avantajı sağlıyor.

Yukarıda sıralandığı gibi pek çok avantajı bulunan Google çeviri, görselleri ve kamera ile gösterdiğiniz metinleri de kolayca çevirebiliyor.

Google Çeviri Ücretli mi?

Google Dijital Atölye Nedir?