Adsense Giriş Nasıl Yapılır?

Google Adsense, internet üzerinden para kazanmanın güvenli ve kolay yollarından biridir. Web sitesi sahiplerine ve YouTube gibi sosyal medya kanallarında içerik üretenlere, içeriklerinde Google reklamlarını yayınlayarak para kazandıran Adsense, risk barındırmayan gelir elde etme yöntemidir. Reklam verenler ile içerik üretenleri bir araya getiren bu platform, gün geçtikçe daha yoğun talep görüyor.

Google Adsense giriş yapabilmek için Google Adsense hesabı oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra Google Adsense sayfasına tıklayarak oturum açtığınızda Adsense giriş işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Eğer kayıt oluşturmamışsanız öncelikle e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek kayıt oluşturmalısınız. Bu işlemleri yaparken, Google Adsense şartlarını ve kullanım koşullarını kabul etmenizi ister.

Google Adsense Hesabı Oluşturma

Google Adsense hizmetinden faydalanabilmek için önce Adsense hesabı başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvurunuz onaylandığında Google Adsense hesabınıza girerek Reklamlar sekmesinden, Reklam birimlerini tıklıyor ve reklam seçeneklerinden birini tercih ediyorsunuz. Reklam boyutunu da ayarladıktan sonra reklamınızın türünü belirliyorsunuz. Reklamınızı dilerseniz metin, dilerseniz görüntü veya hem metin hem görüntü olarak tercih edebiliyorsunuz. Bunlar arasında en çok dikkat çeken reklamlar hem metin hem görüntü yer alan reklamlardır. Reklamlarınızı istediğiniz renk ve şekilde ayarlamanız mümkün.

Reklam seçerken sitenizin içeriğine uygun reklamları tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Sitenize uygun reklam bulunmadığında ise bu alanı tek renk seçeneğiyle doldurabilir, başka URL yoluyla başka reklam gösterebilir veya boş alan olarak tercih edebilirsiniz. Tüm bu alanları doldurduktan sonra kaydettiğinizde size bir kod verilecek. Bu kodu sitenize yerleştirmek için kopyalamanız gerekiyor. Daha sonra ilgili alana yapıştırarak reklamınızı yayınlamış oluyorsunuz.

Google, kullanıcılarına Adsense hizmeti sunarken onları son olarak Google Adsense pin isteme aşamasından geçiriyor. Bu tamamen güvenlikle ilgili bir durum olduğu için Google kullanıcılarını seçerken bu uygulamayı yapıyor. Adsense pin onayı geldiğinde hesabınızdan pin iste sekmesine tıklamanız gerekiyor ki Google sizin pin kodu talebinize yanıt versin. Ülkemizde pin kodu içeren postanın elinize ulaşması 1 ayı bulabiliyor. Süre çok uzadığı tekdirde tekrar pin kodu isteyebiliyorsunuz. Posta size ulaştığında pin kodunu kullanarak işleminizi tamamlayabiliyorsunuz.

Adsense ile para kazanmanın belli başlı kuralları var. Bunlardan bahsedecek olursak:

  • Öncelikle içeriklerinizin özgün, herhangi bir intihal içermeyen ve dikkat çekici özellikte olması gerekiyor.
  • Web sitenizin sürekli aktif olması ve güncelleniyor olması gerekiyor. Bunun için siteye her gün en azından yeni bir içerik yüklemenizde fayda var.
  • Sitenizi kurduğunuz alanda ciddi bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde içerik üretmede tıkandığınız noktada sitenizin gelir elde etme imkânı da düşecektir.
  • Sitenizde yer alan içeriklerin SEO ile uyumlu olması, hem Google aramalarında sitenizin öne çıkmasını hem de Google tarafından güven duyulan bir site olmanızı sağlıyor.
  • Youtube’dan gelir elde etmek isteyenler için yeni ve dikkat çekici video yüklemek önemli oluyor.

Google’ın bu kriterlerini adım adım uyguladığınızda ve aktif ve özgün bir web sitesi içerik üreticisi olduğunuzda ciddi paralar kazanmanız mümkün. İçeriğinizin devamlılığı ve konu çeşitliliği sayesinde kullanıcıların sayfanıza girmesi, orada vakit geçirmesi ve reklamlara tıklaması sonucu gelir elde etmeye başlıyorsunuz.

Burada yapmamanız gerekenler ise kendi reklamlarınıza tıklamamak, iki farklı üyenin sahip olduğu reklam kodlarını aynı sitede kullanmamak gibi yanlış aktivitelerdir. Böyle durumlarda Google tarafından hesabınız banlanır.

Adsense Oturum Açma

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra artık işiniz çok kolay. Google Adsense hesabına girip e-posta ve şifrenizi yazarak hesabınıza hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunu yapabilmek için tüm aşamaları geçerek Adsense hesabına kayıt olmanız yeterlidir.

Google Adwords Nedir?