Google Haritalar Kaydı Nasıl Yapılır?

Google Haritalar, bir yerin konumu hakkında size yol gösteren dijital haritadır. Hayatın neredeyse her alanına dokunmayı başaran Google Haritalar, sadece günlük hayatta işlerinizi kolaylaştırmakla kalmaz aynı zamanda işletmenizin müşteri potansiyelini de artırır.

İşletmenizin Google Haritalar yardımıyla kolay bir şekilde bulunması sağlayan bu uygulama, müşterilerin tercihinde etkin rol oynar. Bunun en önemli nedeni müşterilerin karmaşık lokasyonları değil, Google Haritalar yardımı ile daha kolay bulunabilen işletmeleri tercih ediyor olmasıdır.

Google Haritalar Kaydı Nasıl Yapılır?

Müşteri portföyünüzü geliştirmek ve işletmenizin kalitesini artırmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey Google Haritalar’a kayıt olmaktır. Google Haritalar sayesinde artık işletmenin bulunduğu nokta üç boyutlu bir şekilde görüntülenebilir. Böylece müşteri sanki eliyle koymuş gibi gideceği yere kolaylıkla ulaşır.

Google Haritalar’a kayıt olmak için şu adımları takip etmeniz gerekir;

 • İlk olarak Google My Business (Google Benim İşletmem) sayfasına giriş yaparak “oturum aç” sekmesine tıklayıp, firmanız ile ilgili bilgileri doldurun. Eğer Gmail hesabınız yok ise “kayıt ol” sekmesine tıklayın.
 • Google Haritalar’da bir işletmeniz varsa karşınıza çıkan ekranda yer alan “işletmenizin adını girin” bölümüne firmanızın ismini yazarak devam edin. Eğer Google Haritalar’da işletme kaydınız yoksa “İşletmenizi Google’a ekleyin” kısmına tıklayın.
 • Açılan pencereden yer alan “işletme adı” kısmına Google Haritalar’da müşteri tarafından görünmesini istediğiniz firma ismini (faturada veya tabelada belirtilen isim) yazın.
 • “İşletme kategorisi” bölümünü de doldurduktan sonra ileri sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencerede müşterilerin ziyaret edebileceği ofis veya mağaza gibi fiziksel bir ortama sahip olup olmadığınız sorulur. “Evet” veya “hayır” seçeneklerinden birini işaretleyip devam edin.
 • Sonrasında çıkan pencerede Haritalar’a eklemek istediğiniz firmanın adres bilgilerini eksiksiz ve doğru bir biçimde girin ve ileri butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada Google size ait olabileceğini düşündüğü firmaları veya şubeleri sergiler. Eğer kaydınız bu firmalardan birisi ile uyuşuyorsa Google Haritalar’da kaydınız mevcuttur. Listede çıkan kayıtlar ile eklemek istediğiniz firma uyuşmuyor ise “bu eşleşmiyor” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan haritadan firmanızın bulunduğu konumu belirleyip “ileri” sekmesine tıklayın ve sonrasında gelen soruları yanıtlayıp ilerleyin.
 • Açılan pencerede yer alan kısma Google Haritalar’da gözükmesini istediğiniz telefon numarasını ve firmanıza ait mevcut bir internet sitesi varsa URL’sini ekleyip işleme devam edin.
 • Karşınıza çıkan ekrandan “son” kısmına tıklayarak doğrulama yöntemlerine geçiniz. Google Maps doğrulama seçenekleri SMS, e-posta veya telefon numarası ile gerçekleşir.

Google Haritalar’a Kayıt Olmak Ücretli Mi?

Müşterilerin markalara kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan Google Maps, uydu ve sokak görüntüleri ile adres sormak tarihe karışıyor. Daha önce hiç görmediğiniz yerleri bile Google Haritalar sayesinde karış karış gezebilir, bölge hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Benzersiz özelliklere sahip olan Google Haritalar’a işletme kaydınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Üstelik Google Haritalar’a kayıt olmak ücretsizdir. Cebinizden para çıkmadan sahip olabileceğiniz bu özellik ile firmanıza erişim oldukça kolay bir hale gelir.

Google Haritalar’a Nasıl Konum Eklenir?

Google Haritalar’a konum eklemek için yapmanız gerekenler:

 • İlk önce Google veya Yandex gibi arama motorları vasıtasıyla Google Haritalar bölümüne giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ekranın sol köşesinde yer alan ve 3 çizgi şeklinde simgesi olan menü bölümüne tıklayın.
 • Menünün alt köşesinde yer alan “eksik bir yer ekleyin” sekmesine giriş yapın.
 • Çıkan pencerede yer alan bölüme firmanızın ismini, adresini ve konumunu ekleyerek gönder butonuna basın.

Sonrasında ise Google Haritalar’a yer eklemek istediğinize dair bilgiler Google’a gönderilecektir. Değerlendirme sonrası işleminizin onaylanıp onaylanmadığına dair bir e- posta alacaksınız.