Toyota Hybrid Modeller Nasıl Çalışıyor?

Hybrid araçlarda kullanılan sistemde hem benzin hem de elektrik motoru etkileşimli olarak çalışır. Bu ikili sistem elektrikli araçlar için farklı avantajlar oluşturur. Elektrik ve benzin motoru arasındaki otomatik etkileşim sayesinde bu araçların kullanımı oldukça kolay ve pratiktir.

Hybrid modeller standart biçimde otomatik vitesli olarak üretilir, bu sayede basit bir sürüş biçimine sahiptir. Benzinli araçlara göre sessiz bir çalışma sistemi vardır ve gürültü kirliliğini önleyen yapıdadır.

Toyota; Hybrid model araçlarda öne çıkan teknolojilerle, farklı modelleri piyasaya sürerek kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Çevre dostu Toyota Hybrid araçlar, öncelikli olarak elektrik motorunu kullandığı için yakıt tasarrufu sağlar. Araç hızlanana kadar benzinli sistem devreye girmez. Sistem elektrikli ve benzinli motor arasında düzenli bir geçiş yapar. Bu geçiş, sürücüler tarafından fark edilmez. İki farklı güç kaynağını en verimli şekilde kullanan Toyota Hybrid araçlar, çalışma prensibi olarak işlevsel ve konforludur.

Toyota Hybrid Modeller Hangi Teknolojiye Sahip?

Toyota Hybrid modeller, temel olarak üç önemli unsurdan meydana gelir. Bunlardan ilki içten yanmalı motordur. Standart arabalarda bulunan bu sistemin en gelişmiş ve güncel versiyonu Toyota Hybrid araçlarda kullanılır. Atkinson çevrimli benzinli motorlar, yakıt tüketirken cimri; güç üretirken oldukça cömerttir.

Hybrid teknolojisinde ikinci önemli unsur elektrikli motordur. Elektrik motorunun yüksek torku, Toyota Hybrid araçları tek başına hareket ettirebilecek güçtedir. Devir yükseldikçe benzinli motordan destek alan elektrikli motor, araç hızlanırken yumuşak bir geçiş yapmayı sağlar. Aynı zamanda da yakıt tasarrufu açısından oldukça avantajlıdır.

Toyota Hybrid modelin üçüncü unsuru yüksek kapasiteli hybrid aküdür. Yüksek kapasiteli ve sistemin ürettiği elektriği depolayan akü sayesinde araç herhangi bir güç kaynağına bağlanma ihtiyacı duymaz.

Toyota Hybrid model araçların elektrikli araçlara göre sahip olduğu teknolojik farklılıklar şöyledir;

  • Hybrid araçlar, elektrikli araçlar gibi şarj olmaya ihtiyaç duymaz. Frenleme esnasında, benzinli motor kullanımı sırasında ve ayak gaz pedalından çekildiği sırada akü kendisini şarj eder.
  • Elektrikli araçlar yakıt maliyeti açısından daha avantajlı görünür ancak araç maliyeti hybrid modellerde daha uygun ve avantajlıdır.
  • Elektrikli araçlar hybrid araçlara göre kısa menzillidir. Ayrıca 4-8 saat arası şarj edilmeye ihtiyaç duyarlar.
  • Trafik sıkışıklığı gibi durumlarda elektrikli araçlar da dahil olmak üzere diğer araçlar daha fazla yakıt tüketirken hybrid araçlar, yakıt tasarrufu sağlar.
  • Hybrid ve elektrikli araçların çalışma sistemleri sessiz ve konforludur. Hybrid araçlar, diğer standart araçlara göre çok daha az gaz salınımı yaparak çevreye duyarlı bir yapıya sahiptir.

Yakıt Tüketimi Ne Kadar?

Toyota Hybrid araçlar, yakıt tüketimi konusunda ekonomiktir. Bunun başlıca nedeni akü sisteminin kendi kendini şarj edebilme yeteneğidir. Benzinli kullanımı sayesinde uzun menzillerde konforlu seyahat sağlar.

Toyota Hybrid araçlar, aynı zamanda frenleme ve ayağı gaz pedalından çekme gibi süreçlerde aküsünü şarj edebilir. Bu özellik şehir içi yakıt tüketiminde hybrid araçları standart araçlardan daha üstün hale getirir. Yakıt tasarrufu sağlarken performans üstünlüğünden de ödün vermeyen Toyota Hybrid araçlar, hybrid sistem kontrolü her yıl yaptırılarak aküsünü 10 yıl kadar garanti altında tutabilir.

Toyota Hybrid Modeller Çevreyi Ne Kadar Kirletiyor?

Toyota Hybrid modeller, elektrikli araçlar kadar sıfır gaz salınımı ortaya koymasa da standart araçlara göre oldukça çevreci bir yapıya sahiptir.

Gaz salınımı oldukça düşük olmakla birlikte karbondioksit, diğer zararlı gazlar ve partikül madde olarak sıralanabilir. Benzinli sistemden kaynaklanan bu durum, elektrikli sistemin eşlik etmesiyle oldukça kısıtlanırken; elektrikli kullanım esnasında çevreye duyarlılık üst seviyelere çıkar.

Toyota’nın Yeni Gözdesi Proace City

Toyota SkyDrive Project SD 03 Uçan Araba

Elektrikli Araçlar Sürüş Teknolojileri

Yeni Nesil Araçlar: Hidrojen ile Giden Araçlar

Elon Musk, Tesla’nın Cybertruck EV’sinin High-End 4 Motorlu Varyantına Sahip Olacağını Duyurdu

Tesla Model Y