Toyota’nın Yeni Gözdesi Proace City

Günümüzde ticari hayatın her geçen gün artan hacmi, ticari araçlara karşı olan ilgiyi de artırıyor. Artan bu ilgi karşısında araç üreticileri ise yeni seçenekler sunmak için faaliyetler gerçekleştiriyor. Son dönemde Toyota’nın yeni gözdesi Proace City, tam da bu amaçlar doğrultusunda üretilmiş ve kullanıcılar tarafından oldukça benimsenmiş olan bir ticari araç modeli.

Ülkemize sunduğu hafif ticari araçlar ile bugüne kadar oldukça sevilen Toyota bu kez de yeni iddialı aracı ile karşımızda: Proace City. Toyota bu yeni modeli ile kompakt hafif ticari kategorisinde oldukça ayrı bir yere konumlanacağa benziyor. Bu yazının devamında Toyota’nın yeni gözdesi Proace City hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

2021 Toyota Proace City

Bu sene Toyota firması, “Toyota Professional” isimli yeni bir oluşum ile karşımıza çıktı. Bu oluşumun ilk üretimi olarak ise Proace City markasını piyasaya sürdü. 2019 senesinde ilk kez görücüye çıkardığı bu araç, 2020 senesinin ilk çeyreğinde yollardaki yerini aldı.

Proace City’i dizel ve benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile satışa sunan Toyota, aracının kullanıcılar arasında sık tercih edilmesi sebebiyle yakın dönemde bu aracın elektrikli versiyonunu hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Geçmiş dönemde ülkemizde hafif ticari araç gruplarında %7’lik bir paya sahip olan Toyota firması, yeni modeli Proace City ile bu oranı %70’lere çıkarmayı hedefliyor. Son 1 senelik büyüme oranları göz önünde bulundurulduğunda bu rakam oldukça gerçekçi bir seviye gibi görünüyor.

Toyota’nın ticari segmentte büyümesini en büyük destekleyen atılımı ise 2020 yılında hayata geçirdiği Toyota Professional çözüm hizmetleri. Bu destek hizmeti sayesinde araç kullanıcılarına birçok kolaylık sağlanmış oldu. Online servis, acil yardım randevu ve vale hizmetleri, sağladığı bu kolaylıklara örnek olarak gösterilebilir.

Toyota Proace City Özellikleri

Her geçen gün popülasyonunun artması, kullanıcılar arasında Toyota Proace City özellikleri nelerdir sorunsalının doğmasına sebep oldu. Bireysel ve ticari araç kullanım ihtiyacı olanlar için Toyota Proace City aracının genel özelliklerini derledik.

Toyota Prace City özellikle tasarımsal yönüyle ön plana çıkıyor. Hafif ticari araçların genel özelliği olan yük taşımaya yönelik tasarlanması, Proace City ile farklı bir yöne evrildi. Proace City’nin tasarımında yük taşıma odaklı çalışmanın yanında araç içerisinde kullanıcıların konforu da göz önünde bulunduruldu.

Toyota markasının Proace City modelini yapısal ve işlevsel özellik bakımından şu şekilde gruplandırabiliriz:

  • 821 kilogram yük taşıma kapasitesi.
  • 1 ton römork çekme kapasitesi.
  • 4,403 mm uzunluk, 1,880 mm yükseklik ve 1,848 mm genişlik ile ferah bir sürüş alanı.
  • 775 litre bagaj hacmi.
  • 5 ileri manuel şanzıman.
  • 100/150 HP’lik dizel motor.
  • Ortalama 100 kilometrede 4,2 litre yakıt tüketimi.

Ayrıca Proace City birçok yenilikçi donanımsal yapıya sahip. Trafik işaretleri algılama, otomatik fren hesaplama ve kör nokta uyarı sistemleri, bu donanımsal özelliklere örnek olarak gösterilebilir.

Toyota Proace City Fiyatları Ne Kadar?

Toyota Proace City, hafif ticari araçlar kategorisinde kalite ve fiyatı değerlendirildiğinde kullanıcıların sık tercih ettiği modeller arasında. Emsal markalar olan Peugeot Rifter, Opel Combo ve Citroen Berlingo ile kıyaslandığında fiyat politikası gayet makul bir seviyededir.

Toyota, günümüzde Proace City model aracının başlangıç paketini 232.300 Türk Lirası olarak satışa sunuyor. Bu fiyat diğer araçlarda da olduğu gibi motor ve ekstra donanımsal özelliklere göre farklılıklar gösteriyor. Proace City en üst paketine ise 298.050 Türk Lirası ödeyerek sahip olmak mümkün.