Toyota’nın Yeni Araba Modeli Göz Kamaştırıyor

LasVegas bölgesinde gerçekleşen “Consumer Electronics Show” adlı etkinlikte pek çok araba üreticisi kişisel ulaşım tarafında benimsemiş oldukları fütüristik bakış açıları üzerine çalışmalarını sergiledi. BMW’nin “i Inside Future” konsepti ana konsol üzerindeki kontrol panelini görüş alan HoloActive Touch ekranına sahip. Hyundai’nin “Mobility Vision”’ı duvar içinde bulunan bir portal aracılığıyla ev ile araba arasında bir bağlantı kurabiliyor.

Toyota’ya baktığımızda şirketin araba sürmeyi daha kişisel ve bir o kadar da özel bir hale getirmeye çalıştığını görüyoruz. Bir başka deyişle daha duygusal. Kesinlikle bir konsept araba olarak kabul edilmesi gereken Concept-I, henüz üretimine başlanmamış olsa da sürüş keyfini öne çıkaracağa benziyor. Sürüş keyfinin içerisinde otomatik sürüş gibi gelişmiş teknolojiler yer alıyor olacak. Toyota’nın Kaliforniya – Newport Beach’de bulunan CALTY adlı tasarım stüdyosunda ortaya çıkan araba konsepti araç sahibine otomatik ya da manuel sürüş alternatiflerini sunuyor; Toyota bu özelliği bir felsefe olarak görüyor ve adını “kinetik sıcaklık” koyuyor.

Toyota’nın otomotiv operasyonlarla ilgili Kıdemli Başkan Yardımcısı Bob Carter yaptığı basın açıklamasında şirket bünyesinde önemli sorunun gelecekteki araç modellerinin otomatikleştirilmiş ya da bağlı teknolojiler ile donanıp donanmadığı ile alakalı olmadığını farkettiklerini dile getiriyor ve asıl deneyimin insanların bu tip araçlarla etkileşime girme eylemi olduğunun altını çiziyor.

Bob Carter’ın basın açıklamasında bahsettiği bu etkileşim ve bu eşsiz deneyim muhtemelen Yui lakabını taşıyan bir yapay zeka ajanı aracılığıyla gerçekleşecek. Yui sahibiyle hem iç hem de dış taraftan bir etkileşim kuruyor. Araca yaklaşan bir kişi olarak Yui aracın dışında “Hello” (Merhaba) yazısını gösteriyor. Bu bile aracın özelliklerinin nasıl kişisel ve özel olduğunu bir nebze de olsa anlatabilir. CALTY’in baş tasarımcısı Ian Cartabiano ise Concept-I araçlarından birini satın aldığımızda sanki biriyle ilk defa tanışıp bazı bilgiler paylaştığımızı ve günler, aylar ve hatta yıllar geçtikçe aracı daha da benimsediğimizi ve paylaşılanlar aracılığıyla araş ve sahibinin birbirine daha da bağlandığını ifade edip hayallerindeki araç sahibi ve araç ilişkisini böyle tanımlıyor. İşte konsept araç ve Yui de tamamen bunu yapmaya çalışacak, kısacası özel bir bağ yaratacak.

Tasarım tarafına baktığımızda ise arabanın klasik çizgilerden sıyrılıp beyaz ve altın renkler taşıdığını gözlemliyoruz. Oldukça açık ve göz çarpıcı. Ana alanda ekranlar yok, aksine araba bilgiyi nerede ihtiyaç varsa orada gösteriyor ve holografik görsel, ses, titreşim ve ışık kullanarak farklı arayüzler sunuyor.

Şimdiden merak uyandıran Totoya, belki de sunduğu bu özellikler ile rüyalarınızın aracı olabilir.