Tesla Fosil Yakıt İhtiyacına Son Verecek

Tesla bir süredir Güney Kaliforniya’nın fosil yakıta olan bağlılığını azaltmaya yönelik çalışmalar sürdürüyor. Tesla birkaç hafta önce bölgede büyük bir projeyi aktif hale getirdi ve 80 MWh “Powerpack” istasyonu geçtiğimiz günlerde resmi olarak açıldı. Açılışta Tesla’nın sabit enerji depolama çabalarına istinaden birkaç yorum da yapıldı. Proje şimdiden oldukça dikkat çekmiş durumda. Ancak Tesla’nın yanı sıra AES Corp. ve Altagas Ltd. adlı işletmeler de aynı anda Güney Kaliforniya’da projelerini hayata geçirdiler. Bu projelerden herhangi biri bugüne kadar inşa edilmiş en büyük enerji depolama merkezi olmaya aday. Birleştiklerinde gezegende geçtiğimiz yıl inşa edilmiş enerji depolarının yüzde 15’ini oluşturabiliyorlar.

Açılış etkinliğinin olduğu gün şimdiden heyecan uyandıran Powerpack 2’nin üretimine de başlandı. Bu bir tesadüf mü yoksa planlanmış mı bilememekteyiz. Kademe atlayan teknolojinin bir önceki Powerpack neslinin iki katı değerinde enerji kapasitesine sahip olacağını bildirildi. Tesla’nın 30 Ocak 2017 tarihinde TeslaMotors adlı Twitter hesabından atılan tweet içeriğinde geleceğin hizmet şebekesi olabilecek nitelikte olan Powerpack kurulumunun fosil yakıt bağlılığını azaltacağı belirtildi.

Tesla’da CTO (Baş Teknoloji Yöneticisi) olarak görev yapan JB Straubel ise şu açıklamayı yaptı: “Bazen gittiği hızı anlamak oldukça zor. İnsanca hesapladığımıza göre depomuz büyümektedir. Proje sadece 94 günde bitirildi. Bir günde 24 saat boyunca çalışan, inşaat treylerinde kalan ve sabahın ikisinde devreye alma işi yapan takımlar proje bünyesinde görev aldı. Dünyayı değiştirmek zorunda olduğumuz bir hız gibi hissettiriyor.”

Bu ve bunun gibi projeler yüksek elektrik kullanımı dönemleri sırasında daha yüksekteki istasyonlar üzerinde bağlılığı azaltmaya çalışmakta. Bu tip istasyonlar fosil yakıtları enerji üretmek için kullanıyor ve sadece bu dönemlerde faaliyet gösteriyor. Powerpack projeleri ise maksimum derecede olmayan zamanlarda enerjiyi şebekeden topluyor ve depoluyor. Daha sonra ise en üst sınırları aktive etme ihtiyacını önlemek için yüksek talep zamanında açığa çıkarıyor.

Tesla’nın önümüzdeki yıllarda daha büyük projelere adım atacağı şimdiden dünya çapında konuşuluyor. Tesla’nın gelecekte öne süreceği projeler daha hesaplı pillerden yararlanacak ve üretimin artacak. En azından öngörülen tahminler bu yönde. Tamamen fosil yakıttan bağımsız olacağımız günler ise şimdilik hayalden ibaret.