Turizm Teknolojisinde Bizi Neler Bekliyor?

Geçtiğimiz yıllarda günden güne gelişen teknolojinin dünya çapında pek çok sektör üzerinde etkisi oldu. Özellikle pazarlama, yeme/içme ve medya gibi sektörlerde etkisi gözlemlenen teknolojinin turizmde, bir başka deyişle otellerde de olumlu bir etkisi var.

Özellikle misafir deneyimine çok fazla önem veren oteller ve turizm sektöründeki diğer kuruluşlar, görsellik ve arttırılmış gerçeklik üzerine olan gelişmeleri takip ediyor. Tüketiciler bu yeni teknolojiden etkileniyor ve seyahat deneyimlerine güzel anlar katıyor.

Turizm teknolojisin belki de en öne çıkan özelliği sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojileri oldu geçtiğimiz yılda. Bu sene de liderliğini koruyacağa benzeyen bu çeşit teknolojileri çoğumuz Pokémon Go’nun yayınlanmasıyla tanıdık. Türkiye’de ve dünyada pek çok otel de bu oyunu misafirlerine çeşitli sosyal medya kampanyaları üzerinde duyurup oynamalarını sağladı. Markalar bu oyunu kullanarak hem sosyal medya üzerinde misafirler ile etkileşim oranını arttırdı hem de kuruluşlarına yenilikler getirmiş oldu. Bunun yanı sıra oteller bu teknoloji ile misafirlerini daha rezervasyon yapmadan odalarını deneyimleme olanağını sundular; artık VR setleri kullanarak evinizden Maldivler’deki otelin odasına bile gidebilirsiniz! Bu yenilikten sadece oteller değil, emlak sektörü gibi alanlarda çalışan kuruluşlar da yararlanma imkanı buldular.

2016 yılında yükselişe geçen ve gelecekte de revaçta olacak bir başka özellik ise ses ile aktivasyon gerçekleştirmek. Misafirler geçen seneden beri otel odalarını verdikleri sesli talimatlar ile kontrol edebiliyor, bu özellik gelecek yıllarda da kullanılacak. Ses ile tanıma özelliğinin çalışanlar üzerinde de farklı şekilde kullanılması üzerine çalışmalar sürüyor.

Bilindiği gibi şu anda turizm sektörüne özel pek çok mobil uygulama indirilip kullanılıyor. Rezervasyon yaptırmadan otel ekibiyle iletişime geçmeye kadar hemen hemen pek çok işinizi bir uygulama üzerinden halletmek mümkün. Bu uygulamalardan müşteri ilişkileri gibi alanlar için de yararlanılması bekleniyor.

2017’de ve takib eden gelecek yıllarda da işimize yarayacak pek çok özellikler ortaya çıkarması beklenen turizm teknolojisinin misafirlerin memnuniyetinden otelin dijital kampanyalarına kadar pek çok alanda daha da olumlu etkileri olacaktır. Otel inovasyonu her ne kadar zor ve zaman gerektiren bir iş modeli gibi görünse de bu aslında teknoloji konusunda biraz risk almak da anlamına geliyor. Yapılan araştırmalara göre dijital müşteri etkileşimi 2016 yılında %32 ve 2017 yılında %52 olarak kaydedilmiştir. Şimdiden pek çok popüler otelin denemeye başladığı uygulama ve kampanyaların sayısının daha da artacağı söylenmektedir, bu aslında rakamlarla da oldukça barizdir.