Toyota SkyDrive Project SD 03 Uçan Araba

Toyota destekli SkyDrive adlı firma, Japonya’daki Toyota Test Sahası üzerinde uçan araba kullanan bir pilotun videosunu yayınladı. Uzun süredir üzerinde çalışılan projenin finansmanını Toyota karşılıyor. Hedef, 2023’de uçan arabaları piyasaya çıkarmak.

Şirketin CEO’su Tomohiro Fukuzawa, The Associated Press’e “Dünyanın 100’den fazla uçan araba projesinden yalnızca birkaçı başarılı oldu” dedi ve Toyota Flying Taxi Startup’a 349 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Tek koltuklu araba, bir batarya ve dört çift pervane ile çalıştırılıyor. Yayınlanan videoda, yerden altı fit yukarı kalkıyor ve yaklaşık beş dakika havada süzülüyor.

Şimdilik, SD-03 düşük hızda yalnızca beş ila on dakika uçabiliyor. Ancak bir sonraki aşama, 30 dakikalık bir uçuş süresinde 40 mil / saate kadar uçuş sağlaması planlanmaktadır.

Araç 13 fit uzunluğunda ve altı fit yüksekliğindedir ve kalabalık bir şehirde ortalama iki araçlık park yerine sığmaktadır. Gelişmiş ülkelerde, uçan arabaların trafik yoğunluğunu hafifletmek ve afet zamanlarına müdahale etmek için bir ulaşım aracı olarak kullanılması bekleniyor.