Tesla’nın Türkiye’ye Gelişi İle İlgili Tüm Detaylar

Tesla’nın Türkiye’ye gelişi, uzun süre tartışılan ve otomobil tutkunları tarafından merakla beklenen bir konuydu. Otomotiv sektöründe devrim niteliğinde bir yenilikle elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında en önemli rolü üstlenen Tesla, kısa sürede dünya genelinde en çok tercih edilen markalardan biri haline dönüşmeyi başardı. Bununla birlikte Tesla’nın Türkiye’ye ne zaman geleceğine ilişkin tartışmalar da uzun süre boyunca devam etti.

Tüm bu tartışmalara karşın Tesla, 2015 yılında ilk kez Türkiye piyasasına Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Ltd. Şti. ile başlamıştı. Fakat bu şirket, Tesla otomobillerin satışı için yeterli değildi. Tesla’nın Türkiye macerası, gerçek anlamıyla ilk olarak 2022 yılı itibariyle oldu. İşte Tesla’nın Türkiye’ye gelişi hakkında merak edilen tüm detaylar.

Tesla’nın Türkiye Macerası Ne Zaman Başladı?

Tesla’nın Türkiye macerası ilk olarak 2015 yılında başlamış olsa da markaya ait araçların yaygın olarak satışa başlaması 2022 yılına uzandı. Bununla birlikte Nisan 2023 yılında ilk satışlarına başlayan Tesla, Türkiye otomobil pazarında kısa sürede önemli bir ilgi görmeyi de başardı. Başlangıç aşamasında ön sipariş yöntemi ile otomobil tutkunlarına ulaşan Tesla, farklı modelleri de Türkiye’deki sürücülerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Tesla’nın Türkiye’ye gelişi, özellikle 2022 yılı boyunca tartışılmıştı. Dünyanın en zengin iş insanlarından olan Elon Musk, 2022 yılının sonu itibariyle Türkiye otomotiv pazarına giriş yapacaklarını belirtmişti. Sonrasında yaşanan aksaklıklar nedeniyle Tesla’nın Türkiye’ye gelişi, kısmen uzadı. Fakat şirketin bu süreçte Türkiye’de satışa başlamak adına tüm operasyonel süreci yönetecek girişimler de bulunduğunu söylemek mümkün.

Tesla’nın Türkiye’de satışa başlaması ile birlikte en çok merak edilen konulardan biri şarj istasyonları oldu. Elektrikli araçların enerji ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağına ilişkin detaylar önemli ölçüde merak ediliyor. Bununla birlikte otomobillerde elektrikli motorların tercih edilmeye başlamasıyla birlikte şarj istasyonlarının da önemli ölçüde artarak birçok şehre yayılacağı tahmin ediliyor. Tesla’nın Türkiye’deki şarj istasyonları da aynı oranda beklentilere cevap verebilecek.

Türkiye’de Hangi Şehirlerde Şarj İstasyonu Var?

Tesla Türkiye şarj istasyonları da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Otomotiv devinin Türkiye’de satışa başlamasıyla birlikte otomobillerin enerji ihtiyaçlarını nereden karşılayacağı ve sürücülerin şarj istasyonlarına kolaylıkla erişim sağlayıp sağlayamayacağı merak ediliyordu. Bununla birlikte şirketin Türkiye özelinde şarj istasyonlarına yönelik projeksiyonu da belli oldu.

Tesla’nın Türkiye’deki şarj istasyonları toplamda 10 farklı şehirde bulunacak. Bu istasyonların yer alacağı merkez ve şehirler ise şu şekilde:

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Konya
 • Antalya
 • Bursa
 • Edirne
 • Sakarya
 • Balıkesir
 • Aydın

Bu şehirlerde yer alacak Tesla şarj istasyonları ise “Supercharges” olarak tanımlanan hızlı şarj özelliğine sahip istasyonlar olacak. Model ve modelde kullanılan batarya özelliklerine bağlı olarak Tesla’nın elektrikli otomobilleri bu şarj istasyonlarında yarım saat içerisinde %80 oranında şarj edilebilecek.

Tesla Türkiye Mağazası Var Mı?

Tesla Türkiye mağazası da ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. 2022 yılı itibariyle uzunca bir süre Tesla’nın Türkiye pazarına hangi noktadan dahil olacağı son derece merak konusuydu. Türkiye operasyonunu oldukça detaylı bir şekilde planlayan Tesla, ilk mağazasını ise Kanyon AVM içerisinde İstanbul’un Şişli ilçesinde açacak.

Kanyon AVM içerisinde geçmiş dönemde Vavacars’ın hizmet verdiği bir mağaza içerisinde Türkiye pazarına giriş yapmaya hazırlanan Tesla’nın Türkiye’ye gelişi hakkında spekülasyonlar da devam ediyor. Özellikle başlangıç aşamasında Tesla’nın ilk Türkiye mağazasında hangi modellerin sergileneceği tartışılıyor.

Bununla birlikte elde edilen ilk bilgilere göre Tesla Türkiye mağazası içerisinde sergilenmesi adına 3 adet Tesla Model Y, ülkemize getirildi. Öte yandan geçmiş dönemde Tesla’nın ilk Türkiye Mağazası’nı Zorlu Center’da açacağı düşünülüyordu. Buna karşın Tesla Türkiye mağazaları, markanın Türkiye pazarında organizasyonlarını büyütmesiyle birlikte artacak.

Tesla Model Y’nin Türkiye Fiyatı

Otomobil tutkunları tarafından bir diğer merak konusu ise Tesla Model Y’nin Türkiye fiyatı. Şimdilik dünya çapında Çin, Almanya ve ABD’de üretim yapan Tesla’nın Türkiye’de satışa çıkaracağı otomobillerin hangi fabrikada üretileceğine dair detaylar da ortaya çıktı. ABD’den ithal edilen otomobillerden %60 oranında vergi alınması nedeniyle Tesla’nın Türkiye satışları Berlin fabrikasında üretilen araçlarla başladı.

Tesla Model Y Türkiye fiyatı da markanın resmi olarak Türkiye’ye giriş yapmasıyla birlikte belli oldu. Farklı versiyonları bulunan Model Y’nin ÖTV ve KDV dahil  Türkiye satış fiyatları şu şekilde:

 • Tesla Model Y Performance: 1 milyon 778 bin TL
 • Tesla Model Y Long Range: 1 milyon 634 bin TL
 • Tesla Model Y Standart Versiyon: 1 milyon 563 bin TL

Bu üç versiyon; menzil, çekiş gücü ve motor seçeneklerine göre farklılık gösteriyor.

Tesla Dünyada Hangi Ülkelerde Var?

Tesla, kısa sürede dünyada elektronik otomotiv piyasasına dahil olmayı başarmıştı. ABD merkezli olarak faaliyetlerine başlayan şirket, hızla büyüyerek dünya geneline yayıldı. Günümüzde birçok ülkede Tesla tarafından üretilen elektrikli araçlara erişilebiliyor. Bununla birlikte, Tesla’nın tam anlamıyla dünya geneline yayıldığını söylemek ise şimdilik mümkün değil.

Fakat Tesla model otomobillere olan ilginin artmasıyla birlikte markanın tüm dünyada en çok tercih edilen elektrikli otomobil üreticisi haline dönüşeceği düşünülüyor. Tesla’nın hizmet verdiği ülkeler ve bölgeler ise şu şekilde:

 • Orta Doğu
 • Çin
 • Japonya
 • Türkiye
 • Batı Avrupa
 • Kanada
 • ABD

Tesla, dünya genelindeki fabrikalarında 2018 yılı itibariyle toplamda 254.330 adet elektrikli araç üretmeyi başarmıştı.